2023 Buffalo Short Track Championship, 14.10. - 15.10.2023


Heat Results

 
1. Distance 
DIVISION 3  HEATS  777 m
RACE: 7    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 1:17.431  
2 (3) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 1:17.768  
3 (5) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 1:18.080  
4 (2) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:18.548  
5 (4) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 1:18.971  
RACE: 8    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 1:12.586  
2 (1) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 1:13.458  
3 (3) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 1:19.756  
4 (2) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 1:26.455  
5 (4) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 1:45.178  
RACE: 9    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 1:17.322  
2 (3) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 1:17.968  
3 (4) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 1:19.202  
4 (5) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 1:19.688  
5 (1) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 1:49.513  
RACE: 10    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 1:18.818  
2 (3) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 1:20.479   advanced->to A
3 (1) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 1:21.170  
4 (4) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 1:24.017  
- (5) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA - penalty
 
DIVISION 3  FINAL  777 m
RACE: 42    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 1:16.593  
2 (2) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 1:17.301  
3 (3) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 1:19.494  
4 (4) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 1:20.780  
5 (1) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 1:50.989  
RACE: 43    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:21.082  
2 (4) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 1:21.411  
3 (2) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 1:21.779  
4 (5) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 1:25.602  
- (1) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA - no finish
RACE: 44    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 1:15.439  
2 (1) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 1:15.710  
3 (3) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 1:15.933  
4 (5) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 1:16.229  
5 (2) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 1:19.056  
RACE: 45    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 1:15.228  
2 (1) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 1:15.531  
3 (5) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 1:17.478  
4 (3) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 1:30.899  
- (4) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA - penalty
 
2. Distance 
DIVISION 3  HEATS  1000 m
RACE: 77    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 1:40.226  
2 (2) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 1:40.777  
3 (4) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 1:41.039  
4 (5) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 1:41.971  
5 (3) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 2:09.677  
RACE: 78    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 1:41.896  
2 (2) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 1:42.200  
3 (4) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 1:44.103  
4 (5) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 1:44.390  
5 (3) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 1:47.134  
RACE: 79    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 1:42.632  
2 (3) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:43.075  
3 (4) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 1:46.312  
4 (5) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 1:57.638  
- (1) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA - penalty
RACE: 80    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 1:39.265  
2 (1) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 1:39.582  
3 (3) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 1:41.899  
4 (4) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 1:42.355  
5 (5) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 1:50.864  
 
DIVISION 3  FINAL  1000 m
RACE: 112    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA NO TIME finished
2 (1) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA NO TIME finished
3 (4) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA NO TIME finished
4 (2) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA NO TIME finished
5 (3) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA NO TIME finished
RACE: 113    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 1:44.918  
2 (1) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 1:45.748  
3 (4) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 1:46.120  
4 (5) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 1:46.620  
5 (2) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 1:48.461  
RACE: 114    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 1:42.049  
2 (1) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 1:42.796  
3 (4) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 1:43.170  
4 (3) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:45.338  
5 (5) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 1:45.767  
RACE: 115    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 1:39.202  
2 (3) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 1:39.526  
3 (5) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 1:40.627  
4 (1) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 1:40.906  
5 (4) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 1:41.132  
 
3. Distance 
DIVISION 3  HEATS  500 m
RACE: 148    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 47.583
2 (2) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 49.708
3 (4) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 50.027
4 (5) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 54.252
5 (3) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:04.479  
RACE: 149    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 46.957
2 (2) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 48.203
3 (5) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 50.278
4 (4) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 1:12.738   advanced->to B
- (3) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA - penalty
RACE: 150    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 47.895
2 (1) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 48.880
3 (5) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 50.541
4 (4) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 51.961
- (3) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA - penalty
RACE: 151    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 48.805
2 (2) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 49.160
3 (4) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 49.482
4 (5) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 51.137
5 (3) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 1:15.594  
 
DIVISION 3  FINAL  500 m
RACE: 183    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 49.294
2 (5) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 49.514
3 (1) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 53.010
4 (2) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 1:13.023  
- (3) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA - penalty
RACE: 184    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 50.159
2 (4) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 51.722
3 (5) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 52.166
4 (2) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 1:07.852  
- (3) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA - penalty
RACE: 185    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 47.946
2 (1) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 48.928
3 (5) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 49.240
4 (3) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 49.528
5 (4) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 49.988
RACE: 186    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 47.656
2 (1) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 47.917
3 (4) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 48.164
4 (3) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 48.430
5 (5) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 50.582
 
4. Distance 
DIVISION 3  SUPER FINAL  1500 m
RACE: 217    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 2:49.041  
2 (2) 33.  CHEN William USA-PSSP USA 2:49.817  
3 (3) 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 2:50.247  
4 (1) 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 2:52.400  
RACE: 218    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 2:45.209  
2 (4) 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 2:45.417  
3 (6) 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 2:45.724  
4 (8) 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 2:47.176  
5 (5) 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 2:47.711  
6 (7) 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 2:48.867  
7 (1) 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 2:56.595  
- (3) 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA - penalty
RACE: 219    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 2:42.369  
2 (4) 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 2:44.220  
3 (6) 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 2:44.561  
4 (8) 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 2:45.134  
5 (3) 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 2:45.433  
6 (7) 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 3:12.899  
- (1) 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA - penalty
- (2) 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA - penalty



2023 Buffalo Short Track Championship, 14.10. - 15.10.2023


Overall Classification


DIVISION 3
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 184.  ZHANG Aiden 2007 USA-PTSC USA 1. 1. 1. 7. 33771 10
2. 161.  TOLLIVER Robert USA-PTSC USA 2. 2. 2. 7. 29271 13
3. 215.  SONN Ethan USA-GWSS USA 4. 3. 7. 2. 25637 16
4. 103.  LIU Joseph USA-PTSC USA 7. 6. 4. 1. 24349 18
5. 13.  BABKINE-OSTERRATH XAVIER USA-DSSC USA 5. 4. 3. 5. 23806 17
6. 37.  CHEN Winston USA-PNIC USA 6. 5. 6. 3. 21319 20
7. 75.  KIM JIN SUNG USA-BSS USA 3. 16. 5. 6. 17756 30
8. 101.  LIN Ethan USA-PTSC USA 8. 7. 9. 4. 15843 28
9. 135.  RILLOTTA Gabriel USA-PTSC USA 11. 9. 19. 9. 7955 48
10. 29.  CHAN Vincent USA-NBSSC USA 16. 8. 16. 10. 7270 50
11. 84.  KUH Gihoon USA-OSC USA 17. 11. 8. 15. 6946 51
12. 113.  MONTES Martzel USA-PSSP USA 15. 12. 11. 11. 6639 49
13. 70.  HUANG Ryan USA-PTSC USA 12. 10. 17. 13. 6154 52
14. 109.  LORENZ Matthew USA-NBSSC USA 10. 19. 10. 16. 6042 55
15. 213.  MANNING John Paul USA-CHS USA 9. 18. 20. 12. 5485 59
16. 223.  VAN FLEET Tim USA-GSSC USA 13. 13. 13. 14. 5475 53
17. 47.  DIXIT Ishan USA-RSST USA 18. 14. 14. 20. 3505 66
18. 33.  CHEN William USA-PSSP USA 14. 15. 18. 18. 3499 65
19. 151.  SOWA Henry USA-BSS USA 20. 20. 12. 19. 3121 71
20. 214.  ELLISON Andrew USA-NBSSC USA 19. 17. 15. 17. 3050 68