14th EYOF, Sarajevo & East Sarajevo, BIH [i]Live Stream, 09.02. - 16.02.2019


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 7    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:24.241  
2 (1) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:24.445  
3 (3) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:25.682  
4 (2) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 2:26.683  
5 (4) 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 2:33.466  
RACE: 8    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:24.688  
2 (4) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:24.790  
3 (1) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 2:25.888  
4 (3) 107.  SUMAN Stribor CRO CRO 2:27.391  
5 (2) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 2:29.279  
RACE: 9    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:28.088  
2 (4) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:28.355  
3 (5) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR 2:28.641  
4 (3) 112.  HAMMERMÜLLER Jonas GER GER 2:32.285  
5 (2) 105.  DAPCHEV Petko BUL BUL 2:36.355  
RACE: 10    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:27.482  
2 (2) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:27.632  
3 (1) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:28.046  
4 (4) 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER 2:33.704  
5 (3) 122.  CSILLAG  Csongor József ROU ROU 2:46.056  
RACE: 11    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:26.171  
2 (2) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 2:26.573  
3 (4) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 2:26.679  
4 (3) 103.  DZMITRYIENKA ILYA BLR BLR 2:26.771  
5 (1) 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 2:35.432  
RACE: 12    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:24.371  
2 (3) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 2:24.548  
3 (5) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:24.800  
4 (1) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 2:25.159  
5 (2) 123.  TEPES George-Lucian ROU ROU 2:47.266  
 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 16    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:25.701  
2 (3) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:25.952  
3 (5) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:27.516  
4 (6) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:28.420  
5 (7) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:28.746  
- (2) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL PEN. impeding
- (4) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL PEN. impeding
RACE: 17    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:21.378  
2 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:21.994  
3 (6) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:22.790  
4 (5) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:24.511  
5 (3) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:24.602  
6 (4) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 2:24.889  
7 (7) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR NO TIME finished
RACE: 18    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:31.795  
2 (2) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:31.880  
3 (3) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 2:31.960  
4 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:32.041  
5 (5) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 2:33.591  
6 (6) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 2:34.272  
7 (7) 103.  DZMITRYIENKA ILYA BLR BLR 2:35.179  
 
MEN  FINAL B  1500 m
RACE: 21    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (7) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:21.436  
2 (3) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:22.638  
3 (1) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:23.788  
4 (4) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:23.898  
5 (5) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:27.132  
6 (2) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:36.635  
- (6) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR PEN. impeding
 
MEN  FINAL A  1500 m
RACE: 22    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:24.975  
2 (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:25.074  
3 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:25.331  
4 (6) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:25.389  
5 (3) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:25.967  
6 (5) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:30.966  
7 (7) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:58.428  
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 33    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 43.804
2 (4) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 45.099
3 (3) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 45.949
4 (2) 122.  CSILLAG  Csongor József ROU ROU 49.447
RACE: 34    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 44.453
2 (2) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 44.519
3 (4) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 45.367
4 (3) 112.  HAMMERMÜLLER Jonas GER GER 46.835
RACE: 35    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.623
2 (3) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 43.808
3 (1) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR 44.856
4 (2) 107.  SUMAN Stribor CRO CRO 45.377
RACE: 36    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 46.314
2 (2) 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 46.518
3 (1) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 1:06.290  
4 (4) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1:14.418  
RACE: 37    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 43.599
2 (4) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 44.880
3 (3) 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 46.941
4 (5) 105.  DAPCHEV Petko BUL BUL 50.039
5 (1) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 54.085
RACE: 38    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 44.248
2 (1) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 44.402
3 (3) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 44.625
4 (4) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 46.358
RACE: 39    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 43.795
2 (4) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 44.197
3 (3) 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER 45.816
4 (5) 103.  DZMITRYIENKA ILYA BLR BLR 46.538
5 (1) 123.  TEPES George-Lucian ROU ROU 52.677
 
MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 44    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.805
2 (2) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 43.897
3 (3) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 44.682
4 (5) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 50.225
- (4) 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER PEN. false start
RACE: 45    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 43.254
2 (2) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 43.387
3 (4) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 43.843
4 (3) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 44.587
5 (5) 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 46.418
RACE: 46    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 42.938
2 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 43.104
3 (3) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 43.934
4 (5) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 1:07.233  
- (4) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR PEN. no finish
RACE: 47    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 43.563
2 (2) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 44.177
3 (3) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 45.284
4 (4) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 45.634
5 (5) 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 46.254
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 50    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 42.910
2 (2) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 43.313
3 (3) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.666
4 (4) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 44.055
5 (5) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 44.175
RACE: 51    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 43.277
2 (2) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 43.424
3 (5) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 43.979
4 (4) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 45.969
5 (3) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 56.765
 
MEN  FINAL B  500 m
RACE: 54    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 43.828
2 (1) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.861
3 (3) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 44.238
4 (4) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 44.826
 
MEN  FINAL A  500 m
RACE: 55    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 42.446
2 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 42.577
3 (3) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 54.129
- (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS PEN. impeding
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 65    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 1:34.870  
2 (4) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 1:35.356  
3 (2) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 1:36.736  
4 (3) 107.  SUMAN Stribor CRO CRO 1:36.879  
RACE: 66    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 1:36.642  
2 (3) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 1:37.077  
3 (4) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 1:37.473  
4 (1) 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 1:39.307  
RACE: 67    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 1:31.132  
2 (5) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 1:31.456  
3 (1) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 1:31.829  
4 (2) 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 1:39.842  
5 (4) 122.  CSILLAG  Csongor József ROU ROU NO TIME finished
RACE: 68    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1:33.868  
2 (2) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 1:34.166  
3 (4) 103.  DZMITRYIENKA ILYA BLR BLR 1:35.840  
4 (3) 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER 1:36.445  
RACE: 69    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:31.735  
2 (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 1:31.873  
3 (3) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 1:34.209  
4 (2) 112.  HAMMERMÜLLER Jonas GER GER 1:36.005  
RACE: 70    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 1:31.867  
2 (3) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 1:31.949  
3 (2) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 1:32.318  
4 (4) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 1:33.149  
RACE: 71    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 1:33.914  
2 (3) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR 1:34.197  
3 (5) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 1:34.660  
4 (1) 123.  TEPES George-Lucian ROU ROU 1:46.697  
5 (2) 105.  DAPCHEV Petko BUL BUL NO TIME finished
 
MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 76    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:30.157  
2 (5) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 1:30.340  
3 (2) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 1:30.591  
4 (3) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 1:31.686  
5 (4) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 1:33.734  
RACE: 77    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 1:29.915  
2 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 1:30.243  
3 (2) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 1:31.086  
4 (5) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 1:31.178  
5 (4) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 1:31.338  
RACE: 78    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 1:31.820  
2 (3) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 1:32.243  
3 (2) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 1:32.961  
4 (5) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 1:33.004  
5 (4) 103.  DZMITRYIENKA ILYA BLR BLR 1:34.334  
RACE: 79    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1:32.758  
2 (4) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 1:32.971  
3 (2) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 1:33.046  
4 (3) 104.  ZHERMANAU ALIAKSANDR BLR BLR 1:33.401  
5 (5) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 1:34.760  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 82    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1:32.610  
2 (2) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 1:32.995  
3 (4) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 1:40.731  
- (1) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR PEN. no finish
- (3) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS PEN. impeding
RACE: 83    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 1:33.801  
2 (2) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:33.845  
3 (4) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 1:36.105  
4 (3) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:02.623  
- (5) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA PEN. impeding
 
MEN  FINAL B  1000 m
RACE: 86    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 127.  AKAR Furkan TUR TUR NO TIME
- (2) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL PEN. no start
 
MEN  FINAL A  1000 m
RACE: 87    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1:36.676  
2 (3) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 1:37.073  
3 (4) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 1:37.436  
4 (5) 102.  VAN DAMME Warre BEL BEL 1:46.894  
5 (2) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 1:55.518