14th EYOF, Sarajevo & East Sarajevo, BIH [i]Live Stream, 09.02. - 16.02.2019


Heat Results

 
1. Distance 
LADIES  HEATS  1500 m
RACE: 1    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 2:38.368  
2 (2) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 2:38.774  
3 (6) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 2:40.304  
4 (4) 33.  ZARVANSKA Tetiana UKR UKR 2:41.168  
5 (1) 1.  NOIRON Lieselot BEL BEL 2:42.854  
6 (5) 9.  ROBERTSON Sophie Elizabeth GBR GBR 3:01.778  
RACE: 2    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 2:41.491  
2 (1) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 2:43.992  
3 (2) 11.  BABER Anna Marie GER GER 2:46.299  
4 (3) 6.  IVANDIĆ Maja CRO CRO 2:46.409  
5 (4) 5.  SAMOILAVA Eleanora BLR BLR 2:46.581  
RACE: 3    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 2:37.243  
2 (5) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 2:37.282  
3 (3) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 2:37.501  
4 (4) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 2:40.654  
5 (6) 30.  SELEN  Melike TUR TUR 2:44.340  
6 (2) 27.  ERJAVEC Ursa SLO SLO 3:12.890  
RACE: 4    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 2:40.923  
2 (4) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 2:40.945  
3 (6) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 2:41.834  
4 (2) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 2:42.752  
5 (1) 3.  ZAJIMOVIĆ Summeja BIH BIH 3:31.522  
- (5) 31.  UZUNER Nazlican Deniz TUR TUR PEN. no finish
RACE: 5    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 2:47.545  
2 (4) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 2:47.739  
3 (3) 8.  SIMANDLOVÁ Dominika CZE CZE 2:47.887  
4 (2) 17.  JANSONE Anna LAT LAT 2:48.014  
5 (1) 24.  PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina ROU ROU 2:52.305  
RACE: 6    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 2:48.659  
2 (2) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 2:49.750  
3 (5) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 2:49.853  
4 (3) 12.  ROTHE Svea GER GER 2:50.046  
5 (1) 32.  CHERVENKO Viktoriia UKR UKR 2:56.429  
 
LADIES  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 13    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 2:28.701  
2 (6) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 2:29.973  
3 (1) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 2:31.005  
4 (2) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 2:33.388  
5 (4) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 2:33.404  
6 (5) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 2:36.681  
7 (7) 11.  BABER Anna Marie GER GER NO TIME finished
RACE: 14    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 2:33.773  
2 (2) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 2:33.860  
3 (3) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 2:34.796  
4 (7) 8.  SIMANDLOVÁ Dominika CZE CZE 2:43.788   advanced->to B
5 (6) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 2:53.279  
6 (4) 33.  ZARVANSKA Tetiana UKR UKR 2:53.969  
- (1) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK PEN. impeding
RACE: 15    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 2:26.388  
2 (3) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 2:27.450  
3 (4) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 2:31.866  
4 (7) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 2:32.212  
5 (6) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 2:41.867  
6 (2) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 2:53.233   advanced->to A
- (1) 15.  BETTI Chiara ITA ITA PEN. impeding
 
LADIES  FINAL B  1500 m
RACE: 19    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 2:45.554  
2 (5) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 2:45.599  
3 (6) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 2:46.164  
4 (3) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 2:46.749  
5 (7) 8.  SIMANDLOVÁ Dominika CZE CZE 2:46.755  
6 (2) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 2:46.921  
7 (1) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 3:26.920  
 
LADIES  FINAL A  1500 m
RACE: 20    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 2:39.258  
2 (3) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 2:39.283  
3 (2) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 2:40.240  
4 (4) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 2:40.967  
5 (7) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 2:41.048  
6 (5) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 2:41.514  
7 (6) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 2:42.917  
 
2. Distance 
LADIES  HEATS  500 m
RACE: 26    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 46.229
2 (3) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 47.915
3 (4) 24.  PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina ROU ROU 51.340
4 (2) 31.  UZUNER Nazlican Deniz TUR TUR 51.957
5 (1) 8.  SIMANDLOVÁ Dominika CZE CZE NO TIME finished
RACE: 27    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 45.938
2 (2) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 46.633
3 (3) 17.  JANSONE Anna LAT LAT 46.869
4 (4) 6.  IVANDIĆ Maja CRO CRO 49.057
RACE: 28    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 46.113
2 (3) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 46.987
3 (1) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 48.299
4 (5) 11.  BABER Anna Marie GER GER 48.460
5 (2) 27.  ERJAVEC Ursa SLO SLO NO TIME finished
RACE: 29    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 47.257
2 (1) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 48.385
3 (5) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 48.463
4 (2) 33.  ZARVANSKA Tetiana UKR UKR 49.598
5 (3) 3.  ZAJIMOVIĆ Summeja BIH BIH 57.181
RACE: 30    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 46.037
2 (3) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 46.887
3 (2) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 47.827
4 (1) 5.  SAMOILAVA Eleanora BLR BLR 48.977
RACE: 31    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 47.235
2 (4) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 48.197
3 (2) 12.  ROTHE Svea GER GER 48.561
4 (1) 32.  CHERVENKO Viktoriia UKR UKR 49.670
5 (3) 30.  SELEN  Melike TUR TUR 51.692
RACE: 32    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 46.754
2 (2) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 47.308
3 (4) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 49.322
4 (1) 1.  NOIRON Lieselot BEL BEL 49.549
5 (3) 9.  ROBERTSON Sophie Elizabeth GBR GBR 52.114
 
LADIES  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 40    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 45.744
2 (2) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 45.802
3 (3) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 46.707
4 (5) 12.  ROTHE Svea GER GER 48.290
5 (4) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 48.562
RACE: 41    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 46.036
2 (3) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 46.526
3 (2) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 46.782
4 (4) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 47.988
5 (5) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 48.078
RACE: 42    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 44.968
2 (2) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 45.948
3 (3) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 47.647
4 (4) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 47.708
5 (5) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 48.966
RACE: 43    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 45.991
2 (3) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 46.077
3 (2) 17.  JANSONE Anna LAT LAT 46.870
4 (5) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 47.349
5 (4) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN NO TIME finished
 
LADIES  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 48    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 45.652
2 (4) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 45.748
3 (3) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 45.808
4 (2) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 46.586
5 (5) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 46.929
RACE: 49    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 44.874
2 (3) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 45.291
3 (2) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 45.687
4 (5) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 45.790
5 (4) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 45.820
 
LADIES  FINAL B  500 m
RACE: 52    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 46.374
2 (4) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 46.486
3 (1) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 46.605
4 (2) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 46.804
 
LADIES  FINAL A  500 m
RACE: 53    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 44.804
2 (2) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 45.045
3 (3) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 45.157
4 (4) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 45.678
 
3. Distance 
LADIES  HEATS  1000 m
RACE: 58    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 1:59.166  
2 (1) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 1:59.565  
3 (4) 8.  SIMANDLOVÁ Dominika CZE CZE 2:00.464  
4 (5) 24.  PONGRÁCZ-VÁKÁR Krisztina ROU ROU 2:02.186  
5 (3) 27.  ERJAVEC Ursa SLO SLO 2:15.906  
RACE: 59    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED 1:48.138  
2 (3) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 1:48.232  
3 (1) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 1:48.300  
4 (4) 7.  FAJKUSOVÁ Markéta CZE CZE 1:48.380  
RACE: 60    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED 1:44.802  
2 (2) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 1:45.072  
3 (4) 6.  IVANDIĆ Maja CRO CRO 1:45.610  
4 (5) 1.  NOIRON Lieselot BEL BEL 1:46.246  
5 (1) 9.  ROBERTSON Sophie Elizabeth GBR GBR 1:52.180  
RACE: 61    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 1:43.273  
2 (4) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 1:43.495  
3 (1) 5.  SAMOILAVA Eleanora BLR BLR 1:43.619  
4 (5) 2.  SCHEPERS Nienke BEL BEL 1:44.211  
5 (3) 3.  ZAJIMOVIĆ Summeja BIH BIH 2:09.602  
RACE: 62    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 1:41.784  
2 (5) 33.  ZARVANSKA Tetiana UKR UKR 1:43.205  
3 (3) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 1:43.338  
4 (1) 12.  ROTHE Svea GER GER 1:43.370  
5 (4) 30.  SELEN  Melike TUR TUR 1:45.009  
RACE: 63    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 1:43.739  
2 (2) 17.  JANSONE Anna LAT LAT 1:44.851  
3 (3) 11.  BABER Anna Marie GER GER 1:45.451  
4 (5) 32.  CHERVENKO Viktoriia UKR UKR 1:46.767  
5 (1) 31.  UZUNER Nazlican Deniz TUR TUR 1:46.868  
RACE: 64    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 1:46.059  
2 (3) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 1:46.316  
3 (2) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 1:46.560  
4 (1) 10.  WEEDON Olivia Annabelle GBR GBR 1:46.845  
 
LADIES  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 72    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 1:48.588  
2 (5) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK 1:48.640  
3 (3) 17.  JANSONE Anna LAT LAT 1:49.375  
4 (2) 18.  RUYSSCHAERT Anna LUX LUX 1:49.894  
5 (4) 6.  IVANDIĆ Maja CRO CRO 1:50.769  
RACE: 73    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 1:35.380  
2 (2) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 1:37.486  
3 (3) 23.  ALBERT Katalin ROU ROU 1:37.670  
4 (1) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 1:44.888   advanced
- (4) 20.  VELZEBOER Michelle Catharina NED NED PEN. impeding
RACE: 74    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 1:36.076  
2 (3) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN 1:37.952  
3 (4) 5.  SAMOILAVA Eleanora BLR BLR 1:38.100  
4 (5) 11.  BABER Anna Marie GER GER 1:40.687  
5 (2) 33.  ZARVANSKA Tetiana UKR UKR 1:41.279  
RACE: 75    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 1:36.706  
2 (5) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 1:37.075  
4 (4) 26.  MAZALOVA Anna RUS RUS 1:58.371  
5 (2) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 2:16.167   advanced
- (1) 19.  PRENGER Yael Luna NED NED PEN. impeding
 
LADIES  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 80    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 1:36.674  
2 (3) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 1:37.222  
3 (2) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 2:01.986  
4 (4) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA NO TIME advanced->to A
- (5) 28.  FILIPOVA Lucia SVK SVK PEN. impeding
RACE: 81    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 1:37.860  
2 (1) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL 1:39.404  
3 (2) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 1:43.031  
4 (4) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 2:07.419   advanced->to A
- (3) 13.  SOMOGYI Barbara HUN HUN PEN. impeding
 
LADIES  FINAL B  1000 m
RACE: 84    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 22.  ZYCH Magdalena POL POL 2:03.020  
2 (1) 14.  DOBRÁN Fanni HUN HUN 2:03.323  
 
LADIES  FINAL A  1000 m
RACE: 85    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 29.  RUSNAKOVA Petra SVK SVK 1:38.566  
2 (3) 15.  BETTI Chiara ITA ITA 1:39.662  
3 (2) 4.  DAMBROUSKAYA Yana BLR BLR 2:10.698  
4 (5) 25.  KONSTANTINOVA Anastasia RUS RUS 2:25.603  
5 (6) 16.  CONFORTOLA Elisa ITA ITA 3:03.727  
- (4) 21.  SOKOŁOWSKA Hanna POL POL PEN. impeding