JUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1500 m
RACE: 44    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2:33.752  
2 (4) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 2:33.981  
3 (3) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 2:35.112  
4 (1) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 2:36.274  
5 (5) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 2:43.182  
RACE: 45    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 2:32.802  
2 (4) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 2:32.814  
3 (2) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:32.824  
4 (5) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 2:34.293  
5 (1) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 2:34.297  
6 (3) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 2:36.212  
RACE: 46    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 2:33.041  
2 (2) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 2:33.403  
3 (1) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 2:34.048  
4 (3) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 2:34.529  
5 (5) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 2:34.782  
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1500 m
RACE: 56    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 2:35.162  
2 (3) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 2:35.338  
3 (4) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 2:35.714  
4 (1) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 3:04.985  
RACE: 57    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:28.702  
2 (6) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 2:28.890  
3 (5) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 2:29.735  
4 (2) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 2:30.322  
5 (3) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 3:00.257  
6 (4) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 3:00.739  
RACE: 58    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 2:40.287  
2 (5) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2:40.318  
3 (6) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 2:40.815  
4 (1) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 2:41.126  
5 (4) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 2:44.229  
6 (2) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 3:02.799  
 
2. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  500 m
RACE: 67    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 42.951
2 (3) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 43.057
3 (1) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 44.087
4 (2) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 44.240
RACE: 68    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 43.408
2 (1) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 43.512
3 (3) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 43.700
4 (2) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 43.871
RACE: 69    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 43.297
2 (2) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 44.479
3 (4) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 44.496
4 (1) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 45.139
RACE: 70    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 42.866
2 (4) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 45.016
3 (1) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 1:00.021  
4 (2) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 1:31.391  
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 133    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 43.968
2 (2) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 44.035
3 (3) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 44.295
4 (4) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 44.621
RACE: 134    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 43.471
2 (1) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 43.671
3 (2) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 43.862
4 (4) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 1:04.283  
RACE: 135    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 42.811
2 (2) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 42.864
3 (4) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 43.363
4 (3) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 44.768
RACE: 136    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 42.061
2 (1) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 42.103
3 (3) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 42.217
4 (4) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 42.417
 
JUNIOR B MEN  FINAL  500 m
RACE: 147    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 44.976
2 (1) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 45.126
3 (3) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 45.261
4 (4) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 46.371
RACE: 148    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 43.617
2 (2) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 44.239
3 (4) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 44.337
4 (3) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 44.414
RACE: 149    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 42.485
2 (3) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 43.406
3 (4) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 43.473
4 (2) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 1:14.583  
RACE: 150    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 42.563
2 (3) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 42.606
3 (4) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 42.817
4 (1) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 1:24.732  
 
3. Distance 
JUNIOR B MEN  HEATS  1000 m
RACE: 162    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 1:36.198  
2 (4) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 1:36.547  
3 (1) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 1:36.687  
4 (3) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 1:37.290  
RACE: 163    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 1:44.344  
2 (4) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 1:44.575  
3 (3) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 1:45.216  
4 (1) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 1:45.623  
RACE: 164    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 1:27.609  
2 (3) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 1:28.405  
3 (2) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 1:29.962  
4 (1) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 1:39.973  
RACE: 165    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 1:33.202  
2 (3) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 1:33.293  
3 (1) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 1:34.046  
4 (2) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 1:35.311  
 
JUNIOR B MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 195    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 1:35.779  
2 (3) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 1:35.799  
3 (1) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 1:36.268  
4 (4) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 1:36.502  
RACE: 196    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 1:44.578  
2 (2) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 1:44.766  
3 (4) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 1:44.869  
4 (3) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 1:46.066  
RACE: 197    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 1:30.873  
2 (1) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 1:31.120  
3 (4) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 1:31.121  
4 (3) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 1:31.724  
RACE: 198    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 1:28.556  
2 (1) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 1:28.576  
3 (4) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 2:04.299   advanced
- (2) 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA PEN. impeding
 
JUNIOR B MEN  FINAL  1000 m
RACE: 223    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 1:36.694  
2 (4) 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 1:36.756  
3 (2) 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 1:38.468  
- (1) 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL PEN. impeding
RACE: 224    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 1:34.887  
2 (1) 62.  BURROWS Jack GBR GBR 1:35.070  
- (2) 8.  NASRI Klaudio BUL BUL PEN. impeding
- (4) 140.  SLOOTWEG Koen NED NED PEN. impeding
RACE: 225    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 1:28.664  
2 (2) 3.  ALMEY Jens BEL BEL 1:28.753  
RACE: 226    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 83.  LIU Shaoang HUN HUN 1:27.795  
2 (1) 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 1:28.710  
3 (4) 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 1:29.003  
4 (5) 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 1:31.747  
5 (3) 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:26.777  



JUNIOR Europa Cup Final, Sofia, BUL, 21.03. - 23.03.2014


Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 173.  KOZLOV Artem RUS RUS 1. 1. 2. 89 4
2. 83.  LIU Shaoang HUN HUN 6. 4. 1. 45 11
3. 172.  EYBOG Daniil RUS RUS 3. 2. 6. 34 11
4. 47.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2. 9. 3. 34 14
5. 46.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 4. 3. 16. 21 23
6. 182.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 12. 8. 4. 8 24
7. 171.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 7. 5. 5. 5 17
8. 98.  GIORDANO Marco ITA ITA 5. 12. 12. 5 29
9. 3.  ALMEY Jens BEL BEL 8. 6. 7. 21
10. 62.  BURROWS Jack GBR GBR 10. 7. 9. 26
11. 7.  GEORGIEV Dimitar BUL BUL 11. 14. 8. 33
12. 140.  SLOOTWEG Koen NED NED 13. 10. 10. 33
13. 8.  NASRI Klaudio BUL BUL 9. 15. 11. 35
14. 4.  VANHOOREN Rino BEL BEL 14. 11. 15. 40
15. 159.  ANTAL Tamas ROU ROU 15. 13. 14. 42
16. 99.  GIULIANI Damiano ITA ITA 16. 16. 13. 45