Danubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
Heat Results
3. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN PRELIMINARIES 1000 m | |||||||
RACE: 200 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 1:36.245 | ||
2 | (2) | 159. | SAYLAR Ömer Faruk | TUR | 1:36.799 | ||
3 | (1) | 149. | RINGER Oliver | SVK | 1:37.000 | ||
4 | (4) | 129. | URLEP Bor Luka | SLO | 1:39.529 | ||
RACE: 201 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:44.083 | ||
2 | (2) | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 1:44.258 | ||
3 | (1) | 155. | AKAR Burak | TUR | 1:44.482 | ||
4 | (4) | 5. | LIU Heinrich | AUT | 1:52.250 | ||
RACE: 202 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 161. | TAHTACİ Davut | TUR | 1:39.047 | ||
2 | (4) | 95. | MALISZEWSKI Jakub | POL-JUV | 1:40.073 | ||
3 | (1) | 15. | HLIAK Ruslan | BLR | 1:40.119 | ||
4 | (3) | 148. | MARCIN Matus | SVK | 1:45.147 | ||
RACE: 203 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 1:38.471 | ||
2 | (2) | 147. | FILIP Matej | SVK | 1:39.469 | ||
3 | (4) | 53. | TIBORCZ Dániel | HUN | 1:41.186 | ||
4 | (1) | 156. | AYDEM Fatih | TUR | 1:52.336 | ||
RACE: 204 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 66. | GALIAKHMETOV Adil | KAZ | 1:36.158 | ||
2 | (4) | 14. | ARLOU HEORHI | BLR | 1:36.678 | ||
3 | (3) | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:37.182 | ||
4 | (2) | 54. | VAJDA Balázs | HUN | 1:44.029 | ||
RACE: 205 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 81. | TEN CATE David | NED-IJS | 1:41.586 | ||
2 | (3) | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | 1:41.701 | ||
3 | (2) | 77. | VILKS Vincents | LAT | 1:42.763 | ||
4 | (1) | 171. | KOVALCHUK Dmytro | UKR | 1:42.845 | ||
RACE: 206 HEAT: 7 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 51. | NEMES Krisztián | HUN | 1:48.017 | ||
2 | (3) | 67. | SHAMUKHANOV Yerkebulan | KAZ | 1:48.127 | ||
3 | (4) | 94. | DRUMSKI Krzysztof | POL-JUV | 1:49.038 | ||
4 | (1) | 158. | ÖZDEN Fatih | TUR | 1:50.926 | ||
RACE: 207 HEAT: 8 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 157. | KARADENIZ Muhammet | TUR | 1:37.061 | ||
2 | (2) | 126. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:37.644 | ||
3 | (3) | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | 1:38.911 | ||
- | (4) | 52. | SZIKLÁSI András | HUN | - | no start | |
RACE: 208 HEAT: 9 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 146. | CUJA Michal | SVK | 1:43.868 | ||
2 | (4) | 61. | VELLA Márton | HUN-MTK | 1:46.741 | ||
3 | (3) | 160. | ŞİMŞEK Tunay | TUR | 1:53.682 | ||
4 | (2) | 16. | MIKHAILAU Uladzislau | BLR | 1:53.951 | ||
JUNIOR B MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 219 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 157. | KARADENIZ Muhammet | TUR | 1:38.339 | ||
2 | (4) | 81. | TEN CATE David | NED-IJS | 1:43.524 | ||
3 | (1) | 14. | ARLOU HEORHI | BLR | 1:46.862 | ||
4 | (3) | 95. | MALISZEWSKI Jakub | POL-JUV | 1:55.924 | advanced | |
RACE: 220 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 161. | TAHTACİ Davut | TUR | 1:34.699 | ||
2 | (2) | 126. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:36.334 | ||
3 | (4) | 53. | TIBORCZ Dániel | HUN | NO TIME | ||
- | (1) | 66. | GALIAKHMETOV Adil | KAZ | - | impeding | |
RACE: 221 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 1:38.526 | ||
2 | (4) | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:38.694 | ||
3 | (3) | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | 1:39.209 | ||
4 | (2) | 15. | HLIAK Ruslan | BLR | 1:40.310 | ||
RACE: 222 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 1:40.791 | ||
2 | (3) | 146. | CUJA Michal | SVK | 1:41.907 | ||
3 | (1) | 159. | SAYLAR Ömer Faruk | TUR | 1:42.754 | ||
4 | (2) | 77. | VILKS Vincents | LAT | NO TIME | ||
RACE: 223 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 1:36.760 | ||
2 | (2) | 149. | RINGER Oliver | SVK | 1:37.256 | ||
3 | (3) | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:37.459 | ||
4 | (4) | 61. | VELLA Márton | HUN-MTK | NO TIME | ||
RACE: 224 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 67. | SHAMUKHANOV Yerkebulan | KAZ | 1:36.194 | ||
2 | (2) | 147. | FILIP Matej | SVK | 1:36.495 | ||
3 | (1) | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | 1:36.603 | advanced | |
- | (3) | 51. | NEMES Krisztián | HUN | - | impeding | |
JUNIOR B MEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 232 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 1:42.786 | ||
2 | (2) | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:43.334 | ||
3 | (4) | 81. | TEN CATE David | NED-IJS | 1:43.466 | ||
- | (1) | 149. | RINGER Oliver | SVK | - | kicking out | |
RACE: 233 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 1:33.197 | ||
2 | (1) | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | 1:33.546 | ||
3 | (2) | 157. | KARADENIZ Muhammet | TUR | 1:33.692 | ||
4 | (4) | 95. | MALISZEWSKI Jakub | POL-JUV | 1:37.322 | ||
RACE: 234 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:33.644 | ||
2 | (3) | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 1:33.713 | ||
3 | (1) | 161. | TAHTACİ Davut | TUR | 1:33.793 | ||
4 | (2) | 147. | FILIP Matej | SVK | 1:34.223 | ||
RACE: 235 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 126. | TIMÁR Ádám | ROU | 1:39.573 | ||
2 | (4) | 146. | CUJA Michal | SVK | 1:39.856 | ||
3 | (5) | 159. | SAYLAR Ömer Faruk | TUR | 1:39.935 | ||
4 | (3) | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | 1:40.058 | advanced | |
- | (1) | 67. | SHAMUKHANOV Yerkebulan | KAZ | - | impeding | |
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 250 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 1:35.532 | ||
2 | (1) | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 1:38.187 | ||
3 | (4) | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:39.419 | ||
4 | (2) | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | NO TIME | ||
RACE: 251 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 1:33.780 | ||
2 | (2) | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:34.765 | ||
3 | (5) | 146. | CUJA Michal | SVK | 1:35.602 | ||
4 | (1) | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | 1:47.416 | ||
- | (4) | 126. | TIMÁR Ádám | ROU | - | impeding | |
JUNIOR B MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 272 HEAT: 1 GROUP: H Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 16. | MIKHAILAU Uladzislau | BLR | 1:43.980 | ||
2 | (2) | 156. | AYDEM Fatih | TUR | 1:46.511 | ||
3 | (1) | 5. | LIU Heinrich | AUT | 1:48.094 | ||
RACE: 273 HEAT: 2 GROUP: G Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 171. | KOVALCHUK Dmytro | UKR | 1:37.231 | ||
2 | (3) | 148. | MARCIN Matus | SVK | 1:40.220 | ||
- | (2) | 54. | VAJDA Balázs | HUN | - | no start | |
- | (4) | 158. | ÖZDEN Fatih | TUR | - | impeding | |
RACE: 274 HEAT: 3 GROUP: F Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 155. | AKAR Burak | TUR | 1:34.785 | ||
2 | (5) | 160. | ŞİMŞEK Tunay | TUR | 1:36.234 | ||
3 | (4) | 94. | DRUMSKI Krzysztof | POL-JUV | 1:37.504 | ||
4 | (1) | 129. | URLEP Bor Luka | SLO | 1:39.239 | ||
5 | (3) | 61. | VELLA Márton | HUN-MTK | 1:39.947 | ||
RACE: 275 HEAT: 4 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 14. | ARLOU HEORHI | BLR | 1:42.488 | ||
2 | (1) | 15. | HLIAK Ruslan | BLR | 1:43.883 | ||
3 | (2) | 53. | TIBORCZ Dániel | HUN | 1:43.924 | ||
4 | (3) | 77. | VILKS Vincents | LAT | 1:45.440 | ||
RACE: 276 HEAT: 5 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 95. | MALISZEWSKI Jakub | POL-JUV | 1:42.524 | ||
2 | (1) | 147. | FILIP Matej | SVK | 1:42.590 | ||
RACE: 277 HEAT: 6 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 161. | TAHTACİ Davut | TUR | 1:37.243 | ||
2 | (4) | 81. | TEN CATE David | NED-IJS | 1:37.470 | ||
3 | (1) | 157. | KARADENIZ Muhammet | TUR | 1:37.818 | ||
4 | (3) | 159. | SAYLAR Ömer Faruk | TUR | 1:39.223 | ||
RACE: 278 HEAT: 7 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 1:34.710 | ||
2 | (2) | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | 1:41.197 | ||
3 | (1) | 146. | CUJA Michal | SVK | 1:50.535 | ||
- | (4) | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | - | impeding | |
RACE: 279 HEAT: 8 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 1:29.220 | ||
2 | (2) | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 1:29.549 | ||
3 | (3) | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 1:32.337 | ||
4 | (4) | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 1:38.935 |
Danubia 1-Austrian Open & Styrian Open 2015, Graz, AUT, 25.09. - 27.09.2015
Distance Classification
JUNIOR B MEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 180. | ANIKIEJ Rafał | POL-JUV | 34 | 1 | 1:29.220 | ||
2. | A | 2. | 76. | KRŪZBERGS Karlis | LAT | 21 | 2 | 1:29.549 | ||
3. | A | 3. | 65. | BEISEYEV Nurlybek | KAZ | 13 | 3 | 1:32.337 | ||
4. | A | 4. | 114. | KUCZYŃSKI Łukasz | POL | 8 | 4 | 1:33.197 | ||
5. | B | 1. | 4. | ANDERMANN Nicolas | AUT | 5 | 1:34.710 | |||
6. | B | 2. | 93. | ADAMSKI Paweł | POL-JUV | 6 | 1:39.209 | |||
7. | B | 3. | 146. | CUJA Michal | SVK | 7 | 1:35.602 | |||
8. | B | - | 170. | HANDEI Oleh | UKR-KYIV | 8 | 1:33.546 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
9. | A | - | 126. | TIMÁR Ádám | ROU | 9 | 1:36.334 | |||
FINAL | ||||||||||
10. | C | 1. | 161. | TAHTACİ Davut | TUR | 10 | 1:33.793 | |||
11. | C | 2. | 81. | TEN CATE David | NED-IJS | 11 | 1:37.470 | |||
12. | C | 3. | 157. | KARADENIZ Muhammet | TUR | 12 | 1:33.692 | |||
13. | C | 4. | 159. | SAYLAR Ömer Faruk | TUR | 13 | 1:36.799 | |||
14. | D | 1. | 95. | MALISZEWSKI Jakub | POL-JUV | 14 | 1:37.322 | |||
15. | D | 2. | 147. | FILIP Matej | SVK | 15 | 1:34.223 | |||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
16. | A | - | 67. | SHAMUKHANOV Yerkebulan | KAZ | 16 | 1:36.194 | |||
17. | A | - | 149. | RINGER Oliver | SVK | 17 | 1:37.000 | |||
FINAL | ||||||||||
18. | E | 1. | 14. | ARLOU HEORHI | BLR | 18 | 1:36.678 | |||
19. | E | 2. | 15. | HLIAK Ruslan | BLR | 19 | 1:40.119 | |||
20. | E | 3. | 53. | TIBORCZ Dániel | HUN | 20 | 1:41.186 | |||
21. | E | 4. | 77. | VILKS Vincents | LAT | 21 | 1:42.763 | |||
22. | F | 5. | 61. | VELLA Márton | HUN-MTK | 22 | 1:39.947 | |||
HEATS | ||||||||||
23. | A | - | 66. | GALIAKHMETOV Adil | KAZ | 23 | 1:36.158 | |||
24. | A | - | 51. | NEMES Krisztián | HUN | 24 | 1:48.017 | |||
FINAL | ||||||||||
25. | F | 1. | 155. | AKAR Burak | TUR | 25 | 1:34.785 | |||
26. | F | 2. | 160. | ŞİMŞEK Tunay | TUR | 26 | 1:36.234 | |||
27. | F | 3. | 94. | DRUMSKI Krzysztof | POL-JUV | 27 | 1:37.504 | |||
28. | F | 4. | 129. | URLEP Bor Luka | SLO | 28 | 1:39.239 | |||
29. | G | 1. | 171. | KOVALCHUK Dmytro | UKR | 29 | 1:37.231 | |||
30. | G | 2. | 148. | MARCIN Matus | SVK | 30 | 1:40.220 | |||
31. | G | - | 54. | VAJDA Balázs | HUN | 31 | 1:44.029 | |||
32. | G | - | 158. | ÖZDEN Fatih | TUR | 32 | 1:50.926 | |||
33. | H | 1. | 16. | MIKHAILAU Uladzislau | BLR | 33 | 1:43.980 | |||
34. | H | 2. | 156. | AYDEM Fatih | TUR | 34 | 1:46.511 | |||
35. | H | 3. | 5. | LIU Heinrich | AUT | 35 | 1:48.094 | |||
PRELIMINARIES | ||||||||||
A | - | 52. | SZIKLÁSI András | HUN | 37 | NO TIME |