30th Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 03.12. - 05.12.2021
Heat Results
1. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 5 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 2:43.991 | ||
2 | (7) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 2:44.089 | ||
3 | (4) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 2:44.286 | ||
4 | (3) | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 2:49.729 | ||
5 | (2) | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 2:49.778 | ||
6 | (5) | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 2:49.948 | ||
7 | (1) | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 2:55.041 | ||
RACE: 6 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 2:41.082 | ||
2 | (5) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 2:41.100 | ||
3 | (1) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 2:41.275 | ||
4 | (2) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:44.500 | ||
5 | (7) | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 2:49.707 | ||
6 | (6) | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 3:05.193 | ||
7 | (4) | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 3:09.472 | ||
RACE: 7 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 2:47.511 | ||
2 | (4) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 2:47.645 | ||
3 | (1) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 2:48.185 | ||
4 | (2) | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 2:50.178 | ||
5 | (5) | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 2:50.716 | ||
6 | (7) | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 2:54.966 | ||
7 | (3) | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 3:12.308 | ||
RACE: 8 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 2:49.669 | ||
2 | (6) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 2:49.783 | ||
3 | (5) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 2:50.265 | ||
4 | (4) | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 2:56.070 | ||
5 | (7) | 192. | MILAKNYTE Indre | LTU | 2:56.204 | ||
6 | (2) | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 3:00.795 | ||
7 | (1) | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 3:18.556 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 18 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 2:33.318 | ||
2 | (1) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 2:33.411 | ||
3 | (3) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 2:33.601 | ||
4 | (6) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 2:33.694 | ||
5 | (5) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 2:36.852 | ||
6 | (2) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 2:37.722 | ||
7 | (7) | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 2:45.119 | ||
RACE: 19 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 2:39.161 | ||
2 | (7) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 2:39.248 | ||
3 | (1) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 2:39.318 | ||
4 | (5) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 2:40.186 | ||
5 | (6) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 2:42.769 | ||
6 | (3) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 2:44.663 | ||
7 | (4) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:48.894 | ||
WOMEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 28 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 2:48.168 | ||
2 | (2) | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 2:50.245 | ||
3 | (3) | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 2:53.714 | ||
4 | (4) | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 2:58.811 | ||
5 | (5) | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 3:07.840 | ||
6 | (6) | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 3:15.247 | ||
7 | (7) | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 3:23.497 | ||
RACE: 29 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 2:48.604 | ||
2 | (4) | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 2:48.739 | ||
3 | (1) | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 2:49.444 | ||
4 | (3) | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 2:50.615 | ||
5 | (6) | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 2:56.918 | ||
- | (7) | 192. | MILAKNYTE Indre | LTU | - | no finish | |
- | (2) | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | - | impeding | |
RACE: 30 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 2:52.117 | ||
2 | (3) | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 2:52.476 | ||
3 | (4) | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 2:53.635 | ||
4 | (5) | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 2:53.649 | ||
5 | (2) | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 2:53.738 | ||
6 | (7) | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:58.242 | ||
7 | (6) | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 3:00.682 | ||
RACE: 31 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 2:31.196 | ||
2 | (1) | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 2:31.319 | ||
3 | (7) | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 2:31.495 | ||
4 | (5) | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 2:31.673 | ||
5 | (6) | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 2:33.296 | ||
6 | (4) | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 2:35.333 | ||
- | (3) | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | - | impeding |
30th Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 03.12. - 05.12.2021
Distance Classification
WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 34 | 1 | 2:31.196 | ||
2. | A | 2. | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 21 | 2 | 2:31.319 | ||
3. | A | 3. | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 13 | 3 | 2:31.495 | ||
4. | A | 4. | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 8 | 4 | 2:31.673 | ||
5. | A | 5. | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 5 | 5 | 2:33.296 | ||
6. | A | 6. | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 3 | 6 | 2:33.694 | ||
7. | A | - | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1 | 7 | 2:33.601 | ||
8. | B | 1. | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1 | 8 | 2:36.852 | ||
9. | B | 2. | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 9 | 2:40.186 | |||
10. | B | 3. | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 10 | 2:42.769 | |||
11. | B | 4. | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 11 | 2:41.275 | |||
12. | B | 5. | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 12 | 2:37.722 | |||
13. | B | 6. | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 13 | 2:44.500 | |||
14. | B | 7. | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 14 | 2:45.119 | |||
15. | C | 1. | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 15 | 2:48.604 | |||
16. | C | 2. | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 16 | 2:48.739 | |||
17. | C | 3. | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 17 | 2:49.444 | |||
18. | C | 4. | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 18 | 2:49.948 | |||
19. | C | 5. | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 19 | 2:56.070 | |||
20. | C | - | 192. | MILAKNYTE Indre | LTU | 20 | 2:56.204 | |||
21. | C | - | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 21 | 2:49.778 | |||
22. | D | 1. | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 22 | 2:48.168 | |||
23. | D | 2. | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 23 | 2:50.245 | |||
24. | D | 3. | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 24 | 2:53.714 | |||
25. | D | 4. | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 25 | 2:58.811 | |||
26. | D | 5. | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 26 | 3:07.840 | |||
27. | D | 6. | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 27 | 3:12.308 | |||
28. | D | 7. | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 28 | 3:18.556 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR B WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 130. | SCHÖNBORN Melinda | HUN-MTK | 34 | 1 | 2:31.196 | ||
2. (4.) | A | 4. | 181. | NÓGRÁDI Panka | HUN-TKKSE | 8 | 4 | 2:31.673 | ||
3. (5.) | A | 5. | 132. | SZIGETI Dóra | HUN-MTK | 5 | 5 | 2:33.296 | ||
4. (7.) | A | - | 73. | SZŐCS Mónika Nikolett | HUN-FTC | 1 | 7 | 2:33.601 | ||
5. (8.) | B | 1. | 147. | KORMÁNYOS Nina | HUN-SZKE | 1 | 8 | 2:36.852 | ||
6. (10.) | B | 3. | 2. | PETROVA Michaela | BUL-ICP | 10 | 2:42.769 | |||
7. (11.) | B | 4. | 148. | SOMODI Luca | HUN-SZKE | 11 | 2:41.275 | |||
8. (13.) | B | 6. | 191. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 13 | 2:44.500 | |||
9. (14.) | B | 7. | 40. | STRNADOVA Klara | CZE-STCZ | 14 | 2:45.119 | |||
10. (15.) | C | 1. | 39. | GÁKOVÁ Barbora | CZE-STCZ | 15 | 2:48.604 | |||
11. (17.) | C | 3. | 212. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 17 | 2:49.444 | |||
12. (18.) | C | 4. | 193. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 18 | 2:49.948 | |||
13. (19.) | C | 5. | 38. | BÍLKOVÁ Karolina | CZE-STCZ | 19 | 2:56.070 | |||
14. (20.) | C | - | 192. | MILAKNYTE Indre | LTU | 20 | 2:56.204 | |||
15. (21.) | C | - | 16. | KOPRIVNJAK Nika | CRO-MET | 21 | 2:49.778 | |||
16. (22.) | D | 1. | 58. | ARTEMENKO Daria | UKR-KYIV | 22 | 2:48.168 | |||
17. (24.) | D | 3. | 211. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 24 | 2:53.714 | |||
18. (26.) | D | 5. | 131. | SCHÖNBORN Virág | HUN-MTK | 26 | 3:07.840 | |||
19. (28.) | D | 7. | 53. | ÜVEGES Gréta | HUN-DVTK | 28 | 3:18.556 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (2.) | A | 2. | 72. | ALBERT Viktória | HUN-FTC | 21 | 2 | 2:31.319 | ||
2. (3.) | A | 3. | 244. | REPETSKA Svitlana | UKR-KHV | 13 | 3 | 2:31.495 | ||
3. (25.) | D | 4. | 228. | ERJAVEC Urša | SLO | 25 | 2:58.811 | |||
4. (27.) | D | 6. | 219. | CSILLAG Adrien | ROU-SCMC | 27 | 3:12.308 |
Splitted Distance Classification
WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (6.) | A | 6. | 243. | CHERVENKO Viktoriia | UKR-KHV | 3 | 6 | 2:33.694 | ||
2. (9.) | B | 2. | 74. | VARGA Regina Eszter | HUN-FTC | 9 | 2:40.186 | |||
3. (12.) | B | 5. | 245. | ZARVANSKA Tetiana | UKR-KHV | 12 | 2:37.722 | |||
4. (16.) | C | 2. | 129. | NAGY Netti | HUN-MTK | 16 | 2:48.739 | |||
5. (23.) | D | 2. | 233. | JANKOVIC Katarina | SRB | 23 | 2:50.245 |