Danubia 5-Czech Open, Benatky nad Jizerou, CZE, 09.01. - 11.01.2015
Heat Results
3. Distance | |||||||
JUNIOR C BOYS HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 112 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 79. | BERZINS Reinis | LAT | 1:46.760 | ||
2 | (3) | 83. | PILAGS Arturs | LAT-SPARS | 1:47.013 | ||
3 | (1) | 38. | SEJPAL Zdenek | CZE-KSB | 1:48.339 | ||
4 | (2) | 120. | MARCIN Matus | SVK | 1:49.599 | ||
RACE: 113 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 121. | RINGER Oliver | SVK | 1:51.293 | ||
2 | (1) | 36. | FAJKUS Radek | CZE-KSB | 1:51.383 | ||
3 | (2) | 84. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 1:52.379 | ||
4 | (3) | 62. | MARKGRAF Maximilian | GER-EVD | 1:54.961 | ||
RACE: 114 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 37. | SAZAMA Zdenek | CZE-KSB | 1:51.772 | ||
2 | (1) | 119. | CUJA Michal | SVK | 1:59.486 | ||
3 | (4) | 48. | NOVOTNY Radim | CZE-NACH | 2:11.898 | ||
- | (2) | 61. | HESSE Julius | GER-EVD | - | no finish | |
RACE: 115 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 107. | SZÁSZ Attila | ROU | 1:44.009 | ||
2 | (2) | 80. | KRŪZBERGS Roberts | LAT | 1:44.172 | ||
3 | (3) | 122. | VELIČKO Patrik | SVK | 1:51.030 | ||
4 | (4) | 63. | PFROPPER Martin | GER-EVD | 1:53.750 | ||
JUNIOR C BOYS SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 158 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 38. | SEJPAL Zdenek | CZE-KSB | 2:11.392 | ||
2 | (2) | 122. | VELIČKO Patrik | SVK | 2:11.397 | ||
3 | (3) | 63. | PFROPPER Martin | GER-EVD | 2:11.771 | ||
4 | (4) | 48. | NOVOTNY Radim | CZE-NACH | 2:22.632 | ||
RACE: 159 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 84. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 1:44.721 | ||
2 | (3) | 62. | MARKGRAF Maximilian | GER-EVD | 1:44.914 | ||
3 | (1) | 120. | MARCIN Matus | SVK | 1:48.172 | ||
RACE: 160 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 119. | CUJA Michal | SVK | 1:50.876 | ||
2 | (2) | 121. | RINGER Oliver | SVK | 1:52.258 | ||
3 | (1) | 83. | PILAGS Arturs | LAT-SPARS | 1:52.330 | ||
4 | (3) | 37. | SAZAMA Zdenek | CZE-KSB | 1:52.821 | ||
RACE: 161 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 79. | BERZINS Reinis | LAT | 1:42.851 | ||
2 | (1) | 107. | SZÁSZ Attila | ROU | 1:43.121 | ||
3 | (4) | 36. | FAJKUS Radek | CZE-KSB | 1:43.201 | ||
4 | (2) | 80. | KRŪZBERGS Roberts | LAT | 1:44.823 | ||
JUNIOR C BOYS FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 183 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 63. | PFROPPER Martin | GER-EVD | 2:02.890 | ||
2 | (1) | 120. | MARCIN Matus | SVK | 2:02.991 | ||
3 | (3) | 48. | NOVOTNY Radim | CZE-NACH | 2:16.414 | ||
RACE: 184 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 84. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 1:59.180 | ||
2 | (2) | 62. | MARKGRAF Maximilian | GER-EVD | 1:59.310 | ||
3 | (3) | 38. | SEJPAL Zdenek | CZE-KSB | 1:59.792 | ||
4 | (4) | 122. | VELIČKO Patrik | SVK | 2:00.092 | ||
RACE: 185 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 80. | KRŪZBERGS Roberts | LAT | 1:42.012 | ||
2 | (1) | 36. | FAJKUS Radek | CZE-KSB | 1:43.041 | ||
3 | (3) | 83. | PILAGS Arturs | LAT-SPARS | 1:44.387 | ||
4 | (4) | 37. | SAZAMA Zdenek | CZE-KSB | 1:44.490 | ||
RACE: 186 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 107. | SZÁSZ Attila | ROU | 1:42.138 | ||
2 | (3) | 119. | CUJA Michal | SVK | 1:42.190 | ||
3 | (4) | 121. | RINGER Oliver | SVK | 1:43.909 | ||
- | (1) | 79. | BERZINS Reinis | LAT | - | no finish |
Danubia 5-Czech Open, Benatky nad Jizerou, CZE, 09.01. - 11.01.2015
Distance Classification
JUNIOR C BOYS 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 107. | SZÁSZ Attila | ROU | 34 | 1 | 1:42.138 | ||
2. | A | 2. | 119. | CUJA Michal | SVK | 21 | 2 | 1:42.190 | ||
3. | A | 3. | 121. | RINGER Oliver | SVK | 13 | 3 | 1:43.909 | ||
4. | A | - | 79. | BERZINS Reinis | LAT | 4 | 1:42.851 | |||
5. | B | 1. | 80. | KRŪZBERGS Roberts | LAT | 5 | 1:42.012 | |||
6. | B | 2. | 36. | FAJKUS Radek | CZE-KSB | 6 | 1:43.041 | |||
7. | B | 3. | 83. | PILAGS Arturs | LAT-SPARS | 7 | 1:44.387 | |||
8. | B | 4. | 37. | SAZAMA Zdenek | CZE-KSB | 8 | 1:44.490 | |||
9. | C | 1. | 84. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 9 | 1:44.721 | |||
10. | C | 2. | 62. | MARKGRAF Maximilian | GER-EVD | 10 | 1:44.914 | |||
11. | C | 3. | 38. | SEJPAL Zdenek | CZE-KSB | 11 | 1:48.339 | |||
12. | C | 4. | 122. | VELIČKO Patrik | SVK | 12 | 1:51.030 | |||
13. | D | 1. | 63. | PFROPPER Martin | GER-EVD | 13 | 1:53.750 | |||
14. | D | 2. | 120. | MARCIN Matus | SVK | 14 | 1:48.172 | |||
15. | D | 3. | 48. | NOVOTNY Radim | CZE-NACH | 15 | 2:11.898 | |||
HEATS | ||||||||||
A | - | 61. | HESSE Julius | GER-EVD | 17 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR D BOYS 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (4.) | A | - | 79. | BERZINS Reinis | LAT | 4 | 1:42.851 | |||
2. (6.) | B | 2. | 36. | FAJKUS Radek | CZE-KSB | 6 | 1:43.041 |
Splitted Distance Classification
JUNIOR C BOYS 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (1.) | A | 1. | 107. | SZÁSZ Attila | ROU | 34 | 1 | 1:42.138 | ||
2. (2.) | A | 2. | 119. | CUJA Michal | SVK | 21 | 2 | 1:42.190 | ||
3. (3.) | A | 3. | 121. | RINGER Oliver | SVK | 13 | 3 | 1:43.909 | ||
4. (5.) | B | 1. | 80. | KRŪZBERGS Roberts | LAT | 5 | 1:42.012 | |||
5. (7.) | B | 3. | 83. | PILAGS Arturs | LAT-SPARS | 7 | 1:44.387 | |||
6. (8.) | B | 4. | 37. | SAZAMA Zdenek | CZE-KSB | 8 | 1:44.490 | |||
7. (9.) | C | 1. | 84. | VILKS Vincents | LAT-SPARS | 9 | 1:44.721 | |||
8. (10.) | C | 2. | 62. | MARKGRAF Maximilian | GER-EVD | 10 | 1:44.914 | |||
9. (11.) | C | 3. | 38. | SEJPAL Zdenek | CZE-KSB | 11 | 1:48.339 | |||
10. (12.) | C | 4. | 122. | VELIČKO Patrik | SVK | 12 | 1:51.030 | |||
11. (13.) | D | 1. | 63. | PFROPPER Martin | GER-EVD | 13 | 1:53.750 | |||
12. (14.) | D | 2. | 120. | MARCIN Matus | SVK | 14 | 1:48.172 | |||
13. (15.) | D | 3. | 48. | NOVOTNY Radim | CZE-NACH | 15 | 2:11.898 | |||
HEATS | ||||||||||
- | A | - | 61. | HESSE Julius | GER-EVD | 17 | NO TIME |