Danubia 3-Austrian Open & Styrian Open, Graz, AUT, 28.11. - 30.11.2014
Heat Results
2. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 84 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 46.253 | ||
2 | (3) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 46.372 | ||
3 | (1) | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 1:31.269 | ||
- | (4) | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | - | impeding | |
RACE: 85 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 44.918 | ||
2 | (2) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 45.222 | ||
3 | (1) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 50.198 | ||
4 | (4) | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 50.774 | ||
RACE: 86 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 43.176 | ||
2 | (2) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 43.731 | ||
3 | (4) | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 45.946 | ||
4 | (1) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 46.030 | ||
RACE: 87 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 43.777 | ||
2 | (1) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 44.841 | ||
3 | (3) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 45.926 | ||
RACE: 88 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 44.781 | ||
2 | (2) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 45.829 | ||
3 | (3) | 19. | KOLENC Martin | CRO | 46.048 | ||
- | (1) | 41. | FARKAS Tamás | HUN | - | 2 false starts | |
RACE: 89 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 45.625 | ||
2 | (4) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 45.720 | ||
3 | (3) | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 48.509 | ||
4 | (2) | 3. | RAINER Philemon | AUT | 49.849 | ||
JUNIOR A MEN QUARTER-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 103 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 19. | KOLENC Martin | CRO | 44.558 | ||
2 | (1) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 46.579 | ||
3 | (4) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 47.361 | ||
4 | (3) | 3. | RAINER Philemon | AUT | 50.150 | ||
5 | (5) | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 50.806 | ||
RACE: 104 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 46.279 | ||
2 | (3) | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 48.869 | ||
3 | (1) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | NO TIME | ||
4 | (4) | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | NO TIME | ||
RACE: 105 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 43.567 | ||
2 | (2) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 44.333 | ||
3 | (3) | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 47.123 | ||
4 | (4) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 47.143 | ||
RACE: 106 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 42.981 | ||
2 | (2) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 44.842 | ||
3 | (4) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 45.678 | ||
4 | (3) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 45.722 | ||
RACE: 107 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 43.626 | ||
2 | (1) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 43.720 | ||
3 | (3) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 44.642 | ||
4 | (4) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 45.151 | ||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 141 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 42.482 | ||
2 | (2) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 42.545 | ||
3 | (3) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 44.751 | ||
4 | (4) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 44.757 | ||
RACE: 142 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 43.335 | ||
2 | (2) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 43.431 | ||
3 | (3) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 43.480 | ||
4 | (4) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 43.668 | ||
JUNIOR A MEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 157 HEAT: 1 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 46.704 | ||
2 | (5) | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 46.781 | ||
3 | (4) | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 47.512 | ||
4 | (2) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 47.701 | ||
5 | (3) | 3. | RAINER Philemon | AUT | 49.300 | ||
RACE: 158 HEAT: 2 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 19. | KOLENC Martin | CRO | 44.344 | ||
2 | (3) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 46.659 | ||
3 | (2) | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 46.941 | ||
4 | (4) | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 48.256 | ||
RACE: 159 HEAT: 3 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 46.227 | ||
2 | (4) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 46.332 | ||
3 | (2) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 46.408 | ||
4 | (3) | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 46.481 | ||
RACE: 160 HEAT: 4 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 44.627 | ||
2 | (4) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 44.821 | ||
3 | (3) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 44.921 | ||
4 | (2) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 45.223 | ||
RACE: 161 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 43.081 | ||
2 | (2) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 43.308 | ||
3 | (4) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 43.849 | ||
4 | (3) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 44.733 |
Danubia 3-Austrian Open & Styrian Open, Graz, AUT, 28.11. - 30.11.2014
Distance Classification
JUNIOR A MEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 34 | 1 | 0:42.482 | ||
2. | A | 2. | 39. | BÉRES Bence | HUN | 21 | 2 | 0:42.545 | ||
3. | A | 3. | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 13 | 3 | 0:43.431 | ||
4. | A | 4. | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 8 | 4 | 0:43.335 | ||
5. | B | 1. | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 5 | 0:43.480 | |||
6. | B | 2. | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 6 | 0:44.757 | |||
7. | B | 3. | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 7 | 0:44.751 | |||
8. | B | 4. | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 8 | 0:43.668 | |||
9. | C | 1. | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 9 | 0:45.151 | |||
10. | C | 2. | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 10 | 0:46.332 | |||
11. | C | 3. | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 11 | 0:45.720 | |||
12. | C | 4. | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 12 | 0:46.253 | |||
13. | D | 1. | 19. | KOLENC Martin | CRO | 13 | 0:44.344 | |||
14. | D | 2. | 29. | PROKOP Michal | CZE | 14 | 0:46.030 | |||
15. | D | 3. | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 15 | 0:45.946 | |||
16. | D | 4. | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 16 | 0:48.256 | |||
17. | E | 1. | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 17 | 0:45.926 | |||
18. | E | 2. | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 18 | 0:46.781 | |||
19. | E | 3. | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 19 | 0:47.512 | |||
20. | E | 4. | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 20 | 0:47.361 | |||
21. | E | 5. | 3. | RAINER Philemon | AUT | 21 | 0:49.300 | |||
HEATS | ||||||||||
A | - | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 24 | NO TIME | ||||
A | - | 41. | FARKAS Tamás | HUN | 24 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A MEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 34 | 1 | 0:42.482 | ||
2. (3.) | A | 3. | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 13 | 3 | 0:43.431 | ||
3. (4.) | A | 4. | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 8 | 4 | 0:43.335 | ||
4. (6.) | B | 2. | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 6 | 0:44.757 | |||
5. (7.) | B | 3. | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 7 | 0:44.751 | |||
6. (8.) | B | 4. | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 8 | 0:43.668 | |||
7. (9.) | C | 1. | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 9 | 0:45.151 | |||
8. (10.) | C | 2. | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 10 | 0:46.332 | |||
9. (11.) | C | 3. | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 11 | 0:45.720 | |||
10. (12.) | C | 4. | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 12 | 0:46.253 | |||
11. (13.) | D | 1. | 19. | KOLENC Martin | CRO | 13 | 0:44.344 | |||
12. (14.) | D | 2. | 29. | PROKOP Michal | CZE | 14 | 0:46.030 | |||
13. (15.) | D | 3. | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 15 | 0:45.946 | |||
14. (16.) | D | 4. | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 16 | 0:48.256 | |||
15. (17.) | E | 1. | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 17 | 0:45.926 | |||
16. (18.) | E | 2. | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 18 | 0:46.781 | |||
17. (19.) | E | 3. | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 19 | 0:47.512 | |||
18. (20.) | E | 4. | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 20 | 0:47.361 | |||
19. (21.) | E | 5. | 3. | RAINER Philemon | AUT | 21 | 0:49.300 | |||
HEATS | ||||||||||
- | A | - | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 24 | NO TIME | |||
- | A | - | 41. | FARKAS Tamás | HUN | 24 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
MEN 500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (2.) | A | 2. | 39. | BÉRES Bence | HUN | 21 | 2 | 0:42.545 | ||
2. (5.) | B | 1. | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 5 | 0:43.480 |