Danubia Series 3–Slovenian Open, Celje, SLO LiveStream [i], 10.12. - 12.12.2021
Heat Results
1. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 1 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 2:52.227 | ||
2 | (2) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 2:52.509 | ||
3 | (1) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 2:52.657 | ||
4 | (4) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 3:25.745 | ||
- | (3) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | - | impeding->to B | |
RACE: 2 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 2:53.795 | ||
2 | (4) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:57.574 | ||
3 | (5) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 3:00.744 | ||
4 | (1) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 3:02.129 | ||
5 | (3) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 3:33.385 | ||
- | (2) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | - | impeding->to B | |
WOMEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 5 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 3:17.470 | ||
2 | (2) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 3:17.697 | ||
3 | (4) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 3:18.080 | ||
4 | (1) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 3:18.961 | ||
5 | (3) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 3:45.021 | ||
RACE: 6 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 2:37.379 | ||
2 | (4) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 2:37.594 | ||
3 | (3) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 2:37.750 | ||
4 | (5) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:39.218 | ||
5 | (6) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 3:08.440 | ||
6 | (2) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 3:37.900 | ||
2. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 500 m | |||||||
RACE: 39 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 49.381 | ||
2 | (2) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 50.302 | ||
3 | (4) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 52.154 | ||
4 | (1) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 55.900 | ||
RACE: 40 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 49.692 | ||
2 | (4) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 49.861 | ||
3 | (2) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 50.339 | ||
4 | (1) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 51.935 | ||
RACE: 41 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 47.426 | ||
2 | (2) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 48.423 | ||
3 | (3) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 49.705 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 500 m | |||||||
RACE: 44 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 52.273 | ||
2 | (1) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 52.591 | ||
3 | (3) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 54.543 | ||
RACE: 45 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 48.607 | ||
2 | (2) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 48.768 | ||
3 | (3) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 49.512 | ||
4 | (4) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 49.717 | ||
RACE: 46 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 48.583 | ||
2 | (2) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 49.333 | ||
3 | (3) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 50.075 | ||
4 | (4) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 50.270 | ||
WOMEN FINAL 500 m | |||||||
RACE: 47 HEAT: 1 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 52.685 | ||
2 | (2) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 52.934 | ||
3 | (3) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 55.187 | ||
RACE: 48 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 49.891 | ||
2 | (2) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 50.050 | ||
3 | (4) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 50.220 | ||
4 | (1) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 50.441 | ||
RACE: 49 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 47.591 | ||
2 | (2) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 48.431 | ||
3 | (3) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 49.228 | ||
4 | (4) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 49.477 | ||
3. Distance | |||||||
WOMEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 126 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 1:52.362 | ||
2 | (5) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 1:53.259 | ||
3 | (3) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 1:53.900 | ||
4 | (2) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 1:54.186 | ||
5 | (1) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:57.977 | ||
RACE: 127 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 1:44.631 | ||
2 | (5) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 1:46.803 | ||
3 | (2) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 1:47.819 | ||
4 | (4) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 1:50.032 | ||
5 | (1) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 1:50.071 | ||
6 | (6) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 2:01.989 | ||
WOMEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 145 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 1:53.206 | ||
2 | (3) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 1:53.361 | ||
3 | (5) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 1:55.419 | ||
4 | (2) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 1:56.157 | ||
5 | (1) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 2:00.472 | ||
6 | (6) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 2:02.689 | ||
RACE: 146 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 1:42.126 | ||
2 | (1) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 1:43.336 | ||
3 | (5) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 1:43.515 | ||
4 | (2) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 1:43.729 | ||
5 | (3) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 1:51.502 |
Danubia Series 3–Slovenian Open, Celje, SLO LiveStream [i], 10.12. - 12.12.2021
Overall Classification
WOMEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 2. 2. 2. | 63 | 6 | |
3. | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 3. 5. 3. | 31 | 11 | |
4. | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 4. 3. 4. | 29 | 11 | |
5. | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 6. 4. 7. | 13 | 17 | |
6. | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 8. 6. 5. | 9 | 19 | |
7. | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 7. 8. 6. | 6 | 21 | |
8. | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 5. 9. 10. | 5 | 24 | |
9. | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 9. 7. 8. | 3 | 24 | |
10. | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 10. 10. 9. | 29 | ||
11. | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 11. 11. 11. | 33 |
Splitted Overall Classification
JUNIOR B WOMEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. (2.) | 53. | USATOVA Alina | LAT-SPARS | 2. 2. 2. | 63 | 6 | |
2. (3.) | 51. | ANIKEVICA Daniela | LAT-SPARS | 3. 5. 3. | 31 | 11 | |
3. (4.) | 59. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 4. 3. 4. | 29 | 11 | |
4. (5.) | 65. | GÁL Sarolta | ROU-ISK | 6. 4. 7. | 13 | 17 | |
5. (6.) | 10. | KOPRIVNJAK Nika | CRO | 8. 6. 5. | 9 | 19 | |
6. (7.) | 60. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 7. 8. 6. | 6 | 21 | |
7. (8.) | 64. | FARKAS Biborka | ROU-ISK | 5. 9. 10. | 5 | 24 | |
8. (11.) | 5. | PETSEVA Niya | BUL-SCIS | 11. 11. 11. | 33 |
Splitted Overall Classification
JUNIOR A WOMEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. (1.) | 52. | JANSONE Anna | LAT-SPARS | 1. 1. 1. | 102 | 3 | |
2. (10.) | 70. | ERJAVEC Urša | SLO | 10. 10. 9. | 29 |
Splitted Overall Classification
WOMEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. (9.) | 75. | JANKOVIC Katarina | SRB | 9. 7. 8. | 3 | 24 |