Winter World Masters Games, Innsbruck, AUT, 10.01. - 12.01.2020
Heat Results
1. Distance | |||||||
MEN JOINT 30-49 HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 5 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 67. | KONOPKO Bartosz | POL | 2:39.898 | ||
2 | (6) | 45. | CURTET David | FRA | 2:40.517 | ||
3 | (4) | 28. | TRAVERSY Yan | CAN | 2:50.574 | ||
4 | (3) | 85. | BATSUURI Bazarsad | MGL | 2:57.430 | ||
5 | (1) | 26. | LAROUCHE Alexandre | CAN | 3:02.593 | ||
6 | (2) | 84. | ORTIZ Juice | USA | 3:03.452 | ||
RACE: 6 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 69. | POPOVIC Miodrag | SRB | 2:38.233 | ||
2 | (2) | 14. | TURCKSIN Koen | BEL | 2:41.377 | ||
3 | (6) | 42. | MOULINEAU Erwan | FRA | 2:46.945 | ||
4 | (1) | 72. | NIKLAUS Martin | SUI | 2:50.970 | ||
5 | (4) | 86. | BOLD Sansarbileg | MGL | 3:13.631 | ||
- | (5) | 23. | FITZPATRICK Keven | CAN | - | no start | |
RACE: 7 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 24. | BEAULIEU Alain | CAN | 2:50.954 | ||
2 | (3) | 40. | DELAMARRE Cedric | FRA | 2:51.971 | ||
3 | (1) | 66. | MIDJO Frode | NOR | 2:54.061 | ||
4 | (2) | 25. | BINNS Rob | CAN | 2:55.130 | ||
5 | (5) | 41. | GASS Jérôme | FRA | 2:56.697 | ||
- | (4) | 63. | TSEND-AYUSH Batbayar | MGL | - | no start | |
RACE: 8 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 61. | TERAO Satoru | JPN | 2:49.282 | ||
2 | (3) | 39. | COURTEVILLE Mattias | FRA | 2:49.968 | ||
3 | (2) | 71. | SCHWEIZER Patrick | SUI | 2:49.976 | ||
4 | (4) | 13. | PULEC André | AUT | 2:50.444 | ||
5 | (6) | 44. | TISSEUR Louidji | FRA | 2:55.642 | ||
6 | (5) | 27. | ROOP Mark | CAN | 3:31.324 | ||
MEN JOINT 30-49 SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 13 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 41. | GASS Jérôme | FRA | 2:51.421 | ||
2 | (2) | 25. | BINNS Rob | CAN | 2:51.573 | ||
3 | (1) | 72. | NIKLAUS Martin | SUI | 2:58.490 | ||
4 | (4) | 26. | LAROUCHE Alexandre | CAN | 3:11.838 | ||
5 | (5) | 27. | ROOP Mark | CAN | 3:32.373 | ||
RACE: 14 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | PULEC André | AUT | 2:50.807 | ||
2 | (2) | 44. | TISSEUR Louidji | FRA | 2:51.652 | ||
3 | (4) | 84. | ORTIZ Juice | USA | 2:54.651 | ||
4 | (3) | 85. | BATSUURI Bazarsad | MGL | 3:04.017 | ||
5 | (5) | 86. | BOLD Sansarbileg | MGL | 3:12.709 | ||
RACE: 15 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 67. | KONOPKO Bartosz | POL | 2:39.326 | ||
2 | (2) | 14. | TURCKSIN Koen | BEL | 2:41.102 | ||
3 | (3) | 61. | TERAO Satoru | JPN | 2:41.191 | ||
4 | (4) | 39. | COURTEVILLE Mattias | FRA | 2:41.578 | ||
5 | (5) | 71. | SCHWEIZER Patrick | SUI | 2:41.988 | ||
6 | (6) | 28. | TRAVERSY Yan | CAN | 2:55.001 | ||
RACE: 16 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 24. | BEAULIEU Alain | CAN | 2:28.993 | ||
2 | (1) | 69. | POPOVIC Miodrag | SRB | 2:29.418 | ||
3 | (5) | 40. | DELAMARRE Cedric | FRA | 2:30.534 | ||
4 | (2) | 45. | CURTET David | FRA | 2:32.657 | ||
5 | (3) | 42. | MOULINEAU Erwan | FRA | 2:47.808 | ||
6 | (6) | 66. | MIDJO Frode | NOR | 2:51.891 | ||
MEN JOINT 30-49 FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 27 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 85. | BATSUURI Bazarsad | MGL | 3:01.421 | ||
2 | (2) | 26. | LAROUCHE Alexandre | CAN | 3:03.225 | ||
3 | (3) | 86. | BOLD Sansarbileg | MGL | 3:09.446 | ||
4 | (4) | 27. | ROOP Mark | CAN | 3:29.822 | ||
RACE: 28 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | PULEC André | AUT | 2:50.617 | ||
2 | (3) | 25. | BINNS Rob | CAN | 2:51.236 | ||
3 | (2) | 41. | GASS Jérôme | FRA | 2:52.240 | ||
4 | (6) | 72. | NIKLAUS Martin | SUI | 2:54.902 | ||
5 | (4) | 44. | TISSEUR Louidji | FRA | 2:55.019 | ||
6 | (5) | 84. | ORTIZ Juice | USA | 2:57.822 | ||
RACE: 29 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 45. | CURTET David | FRA | 2:41.350 | ||
2 | (2) | 39. | COURTEVILLE Mattias | FRA | 2:42.307 | ||
3 | (3) | 71. | SCHWEIZER Patrick | SUI | 2:42.345 | ||
4 | (5) | 66. | MIDJO Frode | NOR | 2:44.853 | ||
5 | (6) | 28. | TRAVERSY Yan | CAN | 2:56.526 | ||
- | (4) | 42. | MOULINEAU Erwan | FRA | - | impeding | |
RACE: 30 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 67. | KONOPKO Bartosz | POL | 2:22.597 | ||
2 | (1) | 24. | BEAULIEU Alain | CAN | 2:25.649 | ||
3 | (2) | 69. | POPOVIC Miodrag | SRB | 2:26.281 | ||
4 | (3) | 40. | DELAMARRE Cedric | FRA | 2:30.832 | ||
5 | (5) | 14. | TURCKSIN Koen | BEL | 2:35.393 | ||
6 | (6) | 61. | TERAO Satoru | JPN | 2:37.178 |
Winter World Masters Games, Innsbruck, AUT, 10.01. - 12.01.2020
Distance Classification
MEN JOINT 30-49 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 67. | KONOPKO Bartosz | POL | 1 | 2:22.597 | |||
2. | A | 2. | 24. | BEAULIEU Alain | CAN | 2 | 2:25.649 | |||
3. | A | 3. | 69. | POPOVIC Miodrag | SRB | 3 | 2:26.281 | |||
4. | A | 4. | 40. | DELAMARRE Cedric | FRA | 4 | 2:30.534 | |||
5. | A | 5. | 14. | TURCKSIN Koen | BEL | 5 | 2:35.393 | |||
6. | A | 6. | 61. | TERAO Satoru | JPN | 6 | 2:37.178 | |||
7. | B | 1. | 45. | CURTET David | FRA | 7 | 2:32.657 | |||
8. | B | 2. | 39. | COURTEVILLE Mattias | FRA | 8 | 2:41.578 | |||
9. | B | 3. | 71. | SCHWEIZER Patrick | SUI | 9 | 2:41.988 | |||
10. | B | 4. | 66. | MIDJO Frode | NOR | 10 | 2:44.853 | |||
11. | B | 5. | 28. | TRAVERSY Yan | CAN | 11 | 2:50.574 | |||
12. | B | - | 42. | MOULINEAU Erwan | FRA | 12 | 2:46.945 | |||
13. | C | 1. | 13. | PULEC André | AUT | 13 | 2:50.444 | |||
14. | C | 2. | 25. | BINNS Rob | CAN | 14 | 2:51.236 | |||
15. | C | 3. | 41. | GASS Jérôme | FRA | 15 | 2:51.421 | |||
16. | C | 4. | 72. | NIKLAUS Martin | SUI | 16 | 2:50.970 | |||
17. | C | 5. | 44. | TISSEUR Louidji | FRA | 17 | 2:51.652 | |||
18. | C | 6. | 84. | ORTIZ Juice | USA | 18 | 2:54.651 | |||
19. | D | 1. | 85. | BATSUURI Bazarsad | MGL | 19 | 2:57.430 | |||
20. | D | 2. | 26. | LAROUCHE Alexandre | CAN | 20 | 3:02.593 | |||
21. | D | 4. | 27. | ROOP Mark | CAN | 21 | 3:29.822 |
Splitted Distance Classification
MEN 30-34 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 67. | KONOPKO Bartosz | POL | 1 | 2:22.597 | |||
2. (4.) | A | 4. | 40. | DELAMARRE Cedric | FRA | 4 | 2:30.534 | |||
3. (12.) | B | - | 42. | MOULINEAU Erwan | FRA | 12 | 2:46.945 | |||
4. (13.) | C | 1. | 13. | PULEC André | AUT | 13 | 2:50.444 | |||
5. (17.) | C | 5. | 44. | TISSEUR Louidji | FRA | 17 | 2:51.652 | |||
6. (19.) | D | 1. | 85. | BATSUURI Bazarsad | MGL | 19 | 2:57.430 |
Splitted Distance Classification
MEN 35-39 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (8.) | B | 2. | 39. | COURTEVILLE Mattias | FRA | 8 | 2:41.578 | |||
2. (15.) | C | 3. | 41. | GASS Jérôme | FRA | 15 | 2:51.421 | |||
3. (18.) | C | 6. | 84. | ORTIZ Juice | USA | 18 | 2:54.651 |
Splitted Distance Classification
MEN 40-44 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (2.) | A | 2. | 24. | BEAULIEU Alain | CAN | 2 | 2:25.649 | |||
2. (3.) | A | 3. | 69. | POPOVIC Miodrag | SRB | 3 | 2:26.281 | |||
3. (6.) | A | 6. | 61. | TERAO Satoru | JPN | 6 | 2:37.178 | |||
4. (7.) | B | 1. | 45. | CURTET David | FRA | 7 | 2:32.657 | |||
5. (21.) | D | 4. | 27. | ROOP Mark | CAN | 21 | 3:29.822 |
Splitted Distance Classification
MEN 45-49 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
1. (5.) | A | 5. | 14. | TURCKSIN Koen | BEL | 5 | 2:35.393 | |||
2. (9.) | B | 3. | 71. | SCHWEIZER Patrick | SUI | 9 | 2:41.988 | |||
3. (10.) | B | 4. | 66. | MIDJO Frode | NOR | 10 | 2:44.853 | |||
4. (11.) | B | 5. | 28. | TRAVERSY Yan | CAN | 11 | 2:50.574 | |||
5. (14.) | C | 2. | 25. | BINNS Rob | CAN | 14 | 2:51.236 | |||
6. (16.) | C | 4. | 72. | NIKLAUS Martin | SUI | 16 | 2:50.970 | |||
7. (20.) | D | 2. | 26. | LAROUCHE Alexandre | CAN | 20 | 3:02.593 |