Danubia 6-Pannonia Open,SENIOR EUROPA CUP-3, Budapest, HUN, 13.02. - 15.02.2015


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 5    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 2:41.285  
2 (4) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 2:41.651  
3 (3) 141.  FILIP Matej SVK SVK 2:41.742  
4 (5) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 2:46.133  
5 (1) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 2:50.919  
RACE: 6    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 2:47.276  
2 (3) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 2:48.156  
3 (2) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 2:49.443  
4 (5) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:53.393  
5 (1) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 2:54.467  
RACE: 7    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 2:35.532  
2 (1) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 2:35.818  
3 (2) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 2:41.416  
4 (4) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 2:44.645  
5 (5) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 2:48.370  
RACE: 8    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 2:40.862  
2 (5) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 2:40.986  
3 (2) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 2:41.151  
4 (4) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 2:44.705  
5 (1) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 2:46.454  
 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 11    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 2:45.328  
2 (2) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 2:45.721  
3 (1) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 2:45.767  
4 (5) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 2:45.913  
5 (6) 141.  FILIP Matej SVK SVK 2:46.392  
6 (4) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 2:48.912  
RACE: 12    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 2:37.842  
2 (2) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 2:38.711  
3 (3) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 2:39.853  
4 (6) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 2:45.905  
5 (5) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL NO TIME
- (1) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT PEN. impeding
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 17    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 2:57.832  
2 (1) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 2:58.100  
RACE: 18    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 2:31.718  
2 (6) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:31.938  
3 (2) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 2:32.041  
4 (4) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 2:32.168  
5 (1) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 2:39.231  
6 (5) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL NO TIME
RACE: 19    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 2:42.036  
2 (2) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 2:42.454  
3 (3) 141.  FILIP Matej SVK SVK 2:43.034  
4 (5) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 2:45.575  
5 (1) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 2:48.455  
RACE: 20    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 2:42.905  
2 (5) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 2:43.614  
3 (2) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 2:43.860  
4 (4) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 2:44.002  
5 (6) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 2:47.859  
6 (3) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN NO TIME
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 27    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 44.858
2 (4) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 45.644
3 (2) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 48.629
4 (1) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL NO TIME
RACE: 28    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 44.932
2 (3) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 44.988
3 (1) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 47.804
4 (2) 141.  FILIP Matej SVK SVK 53.098
RACE: 29    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 44.716
2 (2) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 45.082
3 (3) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.923
4 (4) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 50.959
RACE: 30    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 42.888
2 (3) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 45.229
3 (1) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 45.877
4 (4) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 47.522
RACE: 31    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 45.166
2 (3) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 45.171
3 (4) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 50.517
4 (2) 2.  RAINER Philemon AUT AUT NO TIME
 
MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 99    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 44.192
2 (1) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 44.434
3 (3) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 44.562
4 (4) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 44.639
RACE: 100    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 44.327
2 (2) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 44.418
3 (3) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 44.712
4 (4) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.762
RACE: 101    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 43.693
2 (2) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 44.282
3 (3) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 45.657
4 (4) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN NO TIME advanced
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 104    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 43.941
2 (2) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 44.044
3 (4) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 44.166
4 (3) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 45.334
RACE: 105    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 42.822
2 (3) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 42.923
3 (2) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 43.648
4 (4) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 44.756
5 (5) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 44.930
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 112    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 141.  FILIP Matej SVK SVK 46.056
2 (2) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 46.421
3 (4) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 47.782
4 (1) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 50.514
RACE: 113    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 48.376
2 (1) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 48.837
3 (3) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 49.140
4 (4) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 1:02.592  
RACE: 114    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 45.588
2 (1) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 46.326
3 (3) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.572
RACE: 115    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 44.418
2 (2) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 44.516
3 (3) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 44.596
4 (4) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 44.698
5 (5) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 45.385
RACE: 116    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 42.609
2 (2) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 42.913
3 (3) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 42.960
4 (4) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 44.671
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 123    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 1:37.385  
2 (2) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 1:37.406  
3 (1) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 1:38.481  
4 (3) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN NO TIME
RACE: 124    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 1:53.245  
2 (4) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 1:53.591  
3 (2) 141.  FILIP Matej SVK SVK 1:53.778  
4 (3) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 1:57.618  
RACE: 125    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 1:36.156  
2 (3) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 1:37.383  
3 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:37.659  
4 (1) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 1:43.930  
RACE: 126    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 1:39.006  
2 (4) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 1:39.298  
3 (3) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 1:40.444  
4 (2) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 1:41.025  
RACE: 127    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 1:38.562  
2 (1) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:39.057  
3 (2) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 1:39.232  
4 (4) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 1:44.459  
 
MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 132    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 1:36.632  
2 (3) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:38.368  
3 (1) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL NO TIME advanced
- (2) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN PEN. impeding
RACE: 133    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 1:33.066  
2 (3) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 1:33.279  
3 (4) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 1:34.295  
4 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:34.856  
RACE: 134    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 1:55.584  
2 (3) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 1:55.762  
3 (4) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 1:56.408  
4 (2) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 1:57.087  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 226    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 1:39.128  
2 (3) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 1:40.340  
- (2) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL PEN. impeding
- (4) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN PEN. impeding
RACE: 227    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 1:41.477  
2 (5) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 1:41.722  
3 (3) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:43.753  
4 (4) 37.  LIU Shaoang HUN HUN NO TIME
- (2) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT PEN. kicking out
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 257    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 1:40.168  
2 (1) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 1:40.381  
3 (3) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 1:41.452  
4 (2) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN NO TIME
RACE: 258    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 141.  FILIP Matej SVK SVK 1:46.784  
2 (2) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 1:47.112  
3 (3) 2.  RAINER Philemon AUT AUT NO TIME
- (1) 21.  KOLENC Martin CRO CRO PEN. impeding
RACE: 259    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 1:50.551  
2 (1) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:52.345  
RACE: 260    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 1:56.179  
2 (2) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 1:56.182  
RACE: 261    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 1:37.342  
2 (2) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 1:37.540  
3 (1) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 1:37.999  
4 (4) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 1:38.777  



Danubia 6-Pannonia Open,SENIOR EUROPA CUP-3, Budapest, HUN, 13.02. - 15.02.2015


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 37.  LIU Shaoang HUN HUN 1. 1. 5. 68 7
2. 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 2. 3. 3. 47 8
3. 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 4. 5. 1. 42 10
4. 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 20. 2. 2. 42 24
5. 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 3. 4. 20. 21 27
6. 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 5. 7. 4. 13 16
7. 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 11. 11. 6. 28
8. 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 6. 6. 17. 29
9. 21.  KOLENC Martin CRO CRO 10. 8. 12. 30
10. 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 13. 12. 8. 33
11. 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 7. 10. 18. 35
12. 141.  FILIP Matej SVK SVK 9. 17. 9. 35
13. 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 12. 13. 10. 35
14. 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 8. 9. 19. 36
15. 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 14. 18. 7. 39
16. 2.  RAINER Philemon AUT AUT 15. 19. 11. 45
17. 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 18. 14. 13. 45
18. 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 19. 15. 14. 48
19. 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 16. 16. 16. 48
20. 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 17. 20. 15. 52

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 37.  LIU Shaoang HUN HUN 1. 1. 5. 68 7
2. (4.) 94.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT-SPARS LAT 20. 2. 2. 42 24
3. (7.) 88.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 11. 11. 6. 28
4. (12.) 141.  FILIP Matej SVK SVK 9. 17. 9. 35
5. (13.) 106.  POPOV Michael POL-ORZEL POL 12. 13. 10. 35
6. (14.) 93.  KRŪZBERGS Karlis LAT-SPARS LAT 8. 9. 19. 36
7. (15.) 107.  RUMAK Beniamin POL-ORZEL POL 14. 18. 7. 39
8. (19.) 72.  VELLA Márton HUN-SPSC HUN 16. 16. 16. 48
9. (20.) 105.  MAŃSKI Marcin POL-ORZEL POL 17. 20. 15. 52

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 38.  VARNYÚ Alex HUN HUN 2. 3. 3. 47 8
2. (5.) 76.  FARKAS Tamás HUN-SZKE HUN 3. 4. 20. 21 27
3. (6.) 14.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 5. 7. 4. 13 16
4. (8.) 82.  CAKÓ Dávid HUN-TKKSE HUN 6. 6. 17. 29
5. (9.) 21.  KOLENC Martin CRO CRO 10. 8. 12. 30
6. (10.) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 13. 12. 8. 33
7. (11.) 13.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 7. 10. 18. 35
8. (16.) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 15. 19. 11. 45
9. (17.) 104.  BAKALARZ Jakub POL-ORZEL POL 18. 14. 13. 45
10. (18.) 129.  MOJSILOVIC Ivan SRB SRB 19. 15. 14. 48

 


Splitted Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (3.) 15.  TSANKOV Tsvetan BUL-SKKHL BUL 4. 5. 1. 42 10