Danubia 5-Czech Open, Benatky nad Jizerou, CZE, 09.01. - 11.01.2015


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 48    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 2:33.992  
2 (4) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 2:34.291  
3 (1) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 2:35.262  
4 (3) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 2:37.025  
RACE: 49    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 2:37.128  
2 (3) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 2:38.408  
3 (4) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 2:39.048  
4 (1) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:39.218  
5 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:41.349  
RACE: 50    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 2:39.161  
2 (4) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 2:39.384  
3 (2) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 2:39.584  
4 (5) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 2:46.840  
5 (3) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL NO TIME
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 57    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT NO TIME
- (2) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL PEN. no start
RACE: 58    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL NO TIME
2 (2) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN NO TIME
3 (3) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT NO TIME
4 (4) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO NO TIME
5 (1) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE NO TIME
6 (6) 2.  RAINER Philemon AUT AUT NO TIME
RACE: 59    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 2:36.334  
2 (5) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 2:36.629  
3 (3) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 2:37.141  
4 (6) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 2:37.173  
5 (4) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 2:44.528  
6 (2) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 3:08.321  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 68    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 45.934
2 (3) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 47.262
3 (2) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 47.400
4 (4) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT NO TIME
RACE: 69    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 45.574
2 (3) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 47.677
3 (1) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL NO TIME
RACE: 70    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 45.419
2 (2) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 46.166
3 (1) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 46.439
RACE: 71    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 45.365
2 (3) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 46.504
3 (2) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 46.642
4 (4) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 48.494
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 120    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 46.299
2 (2) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 46.444
3 (3) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 47.355
RACE: 121    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 46.248
2 (2) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 46.360
3 (3) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 47.502
RACE: 122    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 45.050
2 (1) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 45.153
3 (4) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 45.306
4 (2) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 46.418
RACE: 123    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 44.724
2 (3) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 45.476
3 (4) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 47.639
4 (2) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL NO TIME
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 132    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 48.001
2 (2) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 48.299
RACE: 133    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 45.104
2 (3) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 45.326
3 (2) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 45.789
4 (4) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 46.281
RACE: 134    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 46.298
2 (1) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 46.363
3 (4) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 47.120
4 (2) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 47.794
RACE: 135    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 44.781
2 (2) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 44.886
3 (3) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 44.977
4 (4) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL NO TIME
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 144    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 1:38.963  
2 (3) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:39.115  
3 (2) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 1:39.312  
4 (1) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 1:42.292  
RACE: 145    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 1:35.501  
2 (3) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 1:35.712  
3 (1) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:38.199  
RACE: 146    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 1:48.483  
2 (1) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 1:49.102  
3 (2) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 1:49.970  
RACE: 147    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 1:40.569  
2 (4) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 1:40.617  
3 (1) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 1:41.197  
4 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:43.615  
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 166    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 1:52.156  
2 (1) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:52.415  
3 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:53.096  
RACE: 167    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 1:46.968  
2 (1) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 1:47.149  
3 (3) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 1:48.680  
RACE: 168    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 1:32.823  
2 (4) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 1:37.945  
3 (2) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN NO TIME advanced
- (1) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL PEN. impeding
RACE: 169    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 1:34.084  
2 (1) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 1:34.172  
3 (3) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 1:34.790  
4 (2) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:38.516  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 195    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:39.677  
2 (1) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 1:41.456  
RACE: 196    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 1:46.863  
2 (3) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 1:46.974  
3 (4) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:56.010  
4 (2) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 1:57.368  
RACE: 197    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 1:32.802  
2 (2) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 1:33.055  
RACE: 198    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 1:32.136  
2 (1) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 1:32.820  
3 (4) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 1:33.341  
4 (5) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 1:34.024  
5 (3) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 1:37.606  



Danubia 5-Czech Open, Benatky nad Jizerou, CZE, 09.01. - 11.01.2015


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 2. 1. 1. 89 4
2. 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 1. 9. 2. 55 12
3. 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 3. 2. 3. 47 8
4. 15.  KOLENC Martin CRO CRO 4. 3. 5. 26 12
5. 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 6. 4. 11. 11 21
6. 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 8. 8. 4. 8 20
7. 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 5. 5. 6. 5 16
8. 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 9. 7. 9. 25
9. 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 7. 6. 14. 27
10. 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 14. 10. 7. 31
11. 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 11. 12. 8. 31
12. 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 10. 11. 10. 31
13. 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 13. 13. 12. 38
14. 2.  RAINER Philemon AUT AUT 12. 14. 13. 39

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 98.  KAMIEŃSKI Wojciech POL POL 1. 9. 2. 55 12
2. (3.) 70.  CAKÓ Dávid HUN HUN 3. 2. 3. 47 8
3. (4.) 15.  KOLENC Martin CRO CRO 4. 3. 5. 26 12
4. (5.) 7.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 6. 4. 11. 11 21
5. (6.) 71.  FARKAS Tamás HUN HUN 8. 8. 4. 8 20
6. (7.) 11.  GEORGIEV Dimitar BUL-SKKHL BUL 5. 5. 6. 5 16
7. (8.) 75.  VIGANTS Endijs LAT LAT 9. 7. 9. 25
8. (9.) 12.  NASRI Klaudio BUL-SKKHL BUL 7. 6. 14. 27
9. (10.) 99.  NIEŚCIER Karol POL POL 14. 10. 7. 31
10. (11.) 47.  PROKOP Michal CZE-NACH CZE 11. 12. 8. 31
11. (12.) 14.  MARTINIC Ivan CRO CRO 10. 11. 10. 31
12. (13.) 3.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 13. 13. 12. 38
13. (14.) 2.  RAINER Philemon AUT AUT 12. 14. 13. 39

 


Splitted Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 6.  TSANKOV Tsvetan BUL BUL 2. 1. 1. 89 4