2013 European Youth Olympic Festival 1000 m, Brasov, ROU, 19.02. - 19.02.2013
Heat Results
1. Distance | |||||||
MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 7 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 47. | IMRE Emil | ROU | 1:34.979 | ||
2 | (5) | 26. | BECKER Florian | GER | 1:36.189 | ||
3 | (4) | 61. | OMELCHENKO Stanislav | UKR | 1:41.702 | ||
4 | (1) | 18. | MARTINEZ Yoann | FRA | 2:02.593 | advanced | |
- | (3) | 51. | ZASOSOV Daniil | RUS | - | yellow card | |
RACE: 8 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 34. | GIULIANI Damiano | ITA | 1:32.451 | ||
2 | (2) | 27. | GRAF Markus-Tassilo | GER | 1:32.723 | ||
3 | (1) | 14. | PROKOP Michal | CZE | 1:33.122 | ||
4 | (5) | 11. | KOLENC Martin | CRO | 1:36.911 | ||
5 | (4) | 56. | ARGUN Ersel | TUR | 1:49.241 | ||
RACE: 9 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 3. | VANHOOREN Rino | BEL | 1:34.469 | ||
2 | (4) | 35. | PALLA Leonardo | ITA | 1:34.785 | ||
3 | (1) | 42. | GAWRYLUK Grzegorz | POL | 2:06.661 | advanced | |
- | (3) | 9. | NASRI Klaudio | BUL | - | impeding | |
RACE: 10 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 19. | NAVARRO Tristan | FRA | 1:46.826 | ||
2 | (2) | 10. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 1:47.990 | ||
3 | (3) | 39. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:49.987 | ||
4 | (4) | 30. | CAKÓ Dávid | HUN | 2:05.285 | advanced | |
RACE: 11 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 50. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 1:35.859 | ||
2 | (2) | 2. | ALMEY Jens | BEL | 1:36.307 | ||
3 | (3) | 57. | YARDIMCI Fırat | TUR | 1:37.593 | ||
4 | (4) | 38. | BAKEVICS Tomass | LAT | 1:39.227 | ||
RACE: 12 HEAT: 6 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 43. | KORECKI Krystian | POL | 1:36.990 | ||
2 | (5) | 46. | ANTAL Tamas | ROU | 1:37.680 | ||
3 | (2) | 6. | SALIYENKO Hleb | BLR | 2:06.552 | ||
4 | (3) | 23. | DJEMAL Aydin | GBR | 2:13.960 | advanced | |
- | (1) | 60. | HANDEI Volodymyr | UKR | - | impeding | |
RACE: 13 HEAT: 7 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 31. | FARKAS Tamás | HUN | 1:38.916 | ||
2 | (1) | 54. | SUH Fabrice | SWE | 1:39.677 | ||
3 | (2) | 15. | ZDÁREK Jan | CZE | 1:42.618 | ||
- | (4) | 22. | BURROWS Jack | GBR | - | off track | |
MEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 18 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 2. | ALMEY Jens | BEL | 1:35.003 | ||
2 | (2) | 27. | GRAF Markus-Tassilo | GER | 1:35.240 | ||
3 | (5) | 42. | GAWRYLUK Grzegorz | POL | 1:36.646 | ||
4 | (4) | 57. | YARDIMCI Fırat | TUR | 1:37.395 | ||
5 | (1) | 34. | GIULIANI Damiano | ITA | 2:10.521 | ||
RACE: 19 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 50. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 1:38.525 | ||
2 | (2) | 43. | KORECKI Krystian | POL | 1:38.763 | ||
3 | (5) | 23. | DJEMAL Aydin | GBR | 1:40.498 | ||
4 | (3) | 46. | ANTAL Tamas | ROU | 1:40.519 | ||
5 | (4) | 54. | SUH Fabrice | SWE | 1:41.861 | ||
RACE: 20 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 19. | NAVARRO Tristan | FRA | 1:35.146 | ||
2 | (2) | 3. | VANHOOREN Rino | BEL | 1:35.356 | ||
3 | (3) | 35. | PALLA Leonardo | ITA | 1:35.737 | ||
4 | (1) | 14. | PROKOP Michal | CZE | 1:35.877 | ||
5 | (5) | 30. | CAKÓ Dávid | HUN | 1:36.561 | ||
RACE: 21 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 47. | IMRE Emil | ROU | 1:33.415 | ||
2 | (5) | 18. | MARTINEZ Yoann | FRA | 1:33.914 | ||
3 | (2) | 26. | BECKER Florian | GER | 1:34.145 | ||
4 | (4) | 10. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 1:36.079 | ||
5 | (3) | 31. | FARKAS Tamás | HUN | 1:37.767 | ||
MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 24 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 19. | NAVARRO Tristan | FRA | 1:32.980 | ||
2 | (3) | 50. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 1:33.167 | ||
3 | (4) | 43. | KORECKI Krystian | POL | 1:34.561 | ||
4 | (2) | 27. | GRAF Markus-Tassilo | GER | 1:36.218 | ||
RACE: 25 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 18. | MARTINEZ Yoann | FRA | 1:33.306 | ||
2 | (1) | 47. | IMRE Emil | ROU | 1:33.347 | ||
3 | (4) | 3. | VANHOOREN Rino | BEL | 1:33.993 | ||
4 | (3) | 2. | ALMEY Jens | BEL | 1:40.851 | ||
MEN B-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 28 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 2. | ALMEY Jens | BEL | 1:33.671 | ||
2 | (2) | 43. | KORECKI Krystian | POL | 1:34.004 | ||
3 | (1) | 3. | VANHOOREN Rino | BEL | 1:34.305 | ||
4 | (3) | 27. | GRAF Markus-Tassilo | GER | 1:35.669 | ||
MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 29 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 47. | IMRE Emil | ROU | 1:33.745 | ||
2 | (1) | 19. | NAVARRO Tristan | FRA | 1:33.748 | ||
3 | (2) | 50. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 1:39.915 | ||
4 | (3) | 18. | MARTINEZ Yoann | FRA | 1:49.908 |
2013 European Youth Olympic Festival 1000 m, Brasov, ROU, 19.02. - 19.02.2013
Overall Classification
MEN | |||||||
Rank | No. | Name | Member | Distances | FP | CDR | |
1. | 47. | IMRE Emil | ROU | 1. | 34 | 1 | |
2. | 19. | NAVARRO Tristan | FRA | 2. | 21 | 2 | |
3. | 50. | AYRAPETYAN Denis | RUS | 3. | 13 | 3 | |
4. | 18. | MARTINEZ Yoann | FRA | 4. | 8 | 4 | |
5. | 2. | ALMEY Jens | BEL | 5. | 5 | ||
6. | 43. | KORECKI Krystian | POL | 6. | 6 | ||
7. | 3. | VANHOOREN Rino | BEL | 7. | 7 | ||
8. | 27. | GRAF Markus-Tassilo | GER | 8. | 8 | ||
9. | 26. | BECKER Florian | GER | 9. | 9 | ||
10. | 35. | PALLA Leonardo | ITA | 10. | 10 | ||
11. | 42. | GAWRYLUK Grzegorz | POL | 11. | 11 | ||
12. | 23. | DJEMAL Aydin | GBR | 12. | 12 | ||
13. | 10. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 13. | 13 | ||
14. | 46. | ANTAL Tamas | ROU | 14. | 14 | ||
15. | 14. | PROKOP Michal | CZE | 15. | 15 | ||
16. | 57. | YARDIMCI Fırat | TUR | 16. | 16 | ||
17. | 34. | GIULIANI Damiano | ITA | 17. | 17 | ||
18. | 31. | FARKAS Tamás | HUN | 18. | 18 | ||
19. | 54. | SUH Fabrice | SWE | 19. | 19 | ||
20. | 30. | CAKÓ Dávid | HUN | 20. | 20 | ||
21. | 61. | OMELCHENKO Stanislav | UKR | 21. | 21 | ||
22. | 15. | ZDÁREK Jan | CZE | 22. | 22 | ||
23. | 39. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 23. | 23 | ||
24. | 6. | SALIYENKO Hleb | BLR | 24. | 24 | ||
25. | 11. | KOLENC Martin | CRO | 25. | 25 | ||
26. | 38. | BAKEVICS Tomass | LAT | 26. | 26 | ||
27. | 56. | ARGUN Ersel | TUR | 27. | 27 | ||
22. | BURROWS Jack | GBR | |||||
51. | ZASOSOV Daniil | RUS | |||||
9. | NASRI Klaudio | BUL | |||||
60. | HANDEI Volodymyr | UKR |