2013 European Youth Olympic Festival 1000 m, Brasov, ROU, 19.02. - 19.02.2013


Heat Results

 
1. Distance 
WOMEN  HEATS  1000 m
RACE: 1    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 1:41.432  
2 (3) 20.  DELAND Mari GBR GBR 1:41.492  
3 (5) 36.  HAINO Ieva LAT LAT 1:42.511  
4 (2) 25.  WENIGER Romy-Annette GER GER 1:44.554  
5 (4) 55.  YERDELEN Betül TUR TUR 1:49.684  
RACE: 2    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 48.  KALININA Anna RUS RUS 1:43.217  
2 (2) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 1:43.431  
3 (1) 13.  POPLOVA Natalie CZE CZE 1:49.368  
4 (5) 33.  MALFATTI Gloria ITA ITA 2:08.134  
5 (3) 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 2:10.463   advanced
RACE: 3    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 1:45.429  
2 (4) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 1:45.536  
3 (5) 29.  TOTH Timea HUN HUN 1:45.644  
4 (2) 45.  STANICA Bianca-Lorena ROU ROU 1:48.164  
5 (3) 8.  STOIMENOVA Albena BUL BUL 1:54.927  
RACE: 4    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 1:44.138  
2 (3) 24.  RIETZKE Tina GER GER 1:44.229  
3 (1) 7.  LUKANOVA Marina BUL BUL 1:44.346  
4 (4) 58.  DOLGOPOLOVA Mariya UKR UKR 1:44.513  
5 (5) 5.  VAITOVICH Nastassia BLR BLR 2:03.700  
RACE: 5    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 1:41.331  
2 (3) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 1:41.416  
3 (4) 1.  BRANTNER Melanie AUT AUT 1:43.293  
4 (5) 53.  SULOVSKÁ Petra SVK SVK 1:44.700  
5 (1) 4.  AVDIC Lamija BIH BIH 2:03.675  
RACE: 6    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 1:43.732  
2 (3) 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 1:43.845  
3 (5) 28.  KIS Virág HUN HUN 1:44.556  
4 (4) 44.  PANA Teodora-Diana ROU ROU 1:47.263  
5 (2) 59.  KROMIDO Yuliya UKR UKR 1:51.319  
 
WOMEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 14    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 1:44.512  
2 (1) 36.  HAINO Ieva LAT LAT 1:48.563  
3 (4) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 1:56.607   advanced
4 (2) 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 2:04.759  
RACE: 15    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 1:45.508  
2 (1) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 1:45.608  
3 (3) 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 1:46.614  
4 (4) 7.  LUKANOVA Marina BUL BUL 1:49.833  
RACE: 16    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 48.  KALININA Anna RUS RUS 1:49.280  
2 (3) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 1:49.526  
3 (4) 24.  RIETZKE Tina GER GER 1:49.628  
4 (2) 1.  BRANTNER Melanie AUT AUT 1:50.473  
RACE: 17    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 1:41.611  
2 (3) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 1:41.627  
3 (5) 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 1:43.417  
4 (4) 28.  KIS Virág HUN HUN 1:43.527  
5 (2) 20.  DELAND Mari GBR GBR 1:43.890  
 
WOMEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 22    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 1:44.271  
2 (5) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 1:44.480  
3 (4) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 1:44.522  
4 (1) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 1:45.290  
5 (3) 36.  HAINO Ieva LAT LAT 1:48.017  
RACE: 23    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 1:43.542  
2 (4) 48.  KALININA Anna RUS RUS 1:43.649  
3 (1) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 1:43.756  
4 (3) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 1:44.038  
 
WOMEN  B-FINAL  1000 m
RACE: 26    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 1:47.963  
2 (4) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 1:48.119  
3 (1) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 1:48.257  
4 (3) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 1:48.336  
 
WOMEN  FINAL  1000 m