2013 European Youth Olympic Festival 1500 m, Relay , Brasov, ROU, 17.02. - 17.02.2013


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 7    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 47.  IMRE Emil ROU ROU 2:36.831  
2 (5) 34.  GIULIANI Damiano ITA ITA 2:36.923  
3 (2) 23.  DJEMAL Aydin GBR GBR 2:37.687  
4 (4) 56.  ARGUN Ersel TUR TUR 2:47.600  
5 (3) 27.  GRAF Markus-Tassilo GER GER 3:16.794  
RACE: 8    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 19.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2:33.813  
2 (4) 50.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:33.837  
3 (5) 39.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT LAT 2:36.063  
4 (2) 26.  BECKER Florian GER GER 2:37.052  
5 (3) 31.  FARKAS Tamás HUN HUN 2:38.728  
RACE: 9    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 2.  ALMEY Jens BEL BEL 2:35.559  
2 (2) 54.  SUH Fabrice SWE SWE 2:35.827  
3 (1) 61.  OMELCHENKO Stanislav UKR UKR 2:35.936  
4 (3) 42.  GAWRYLUK Grzegorz POL POL 2:36.804  
5 (4) 38.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 3:03.232  
RACE: 10    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 18.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 2:31.738  
2 (2) 9.  NASRI Klaudio BUL BUL 2:32.053  
3 (4) 3.  VANHOOREN Rino BEL BEL 2:32.221  
4 (1) 35.  PALLA Leonardo ITA ITA 2:32.678  
5 (3) 15.  ZDÁREK Jan CZE CZE 2:48.588  
RACE: 11    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 43.  KORECKI Krystian POL POL 2:26.870  
2 (2) 14.  PROKOP Michal CZE CZE 2:27.761  
3 (4) 22.  BURROWS Jack GBR GBR 2:31.829  
4 (1) 11.  KOLENC Martin CRO CRO 2:34.684  
5 (5) 57.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 2:45.141  
RACE: 12    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 51.  ZASOSOV Daniil RUS RUS 2:28.205  
2 (2) 60.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 2:30.540  
3 (6) 46.  ANTAL Tamas ROU ROU 2:30.661  
4 (3) 6.  SALIYENKO Hleb BLR BLR 2:57.789  
5 (1) 30.  CAKÓ Dávid HUN HUN 3:06.111  
- (5) 10.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL PEN. off track
 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 16    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 34.  GIULIANI Damiano ITA ITA 2:31.004  
2 (4) 47.  IMRE Emil ROU ROU 2:31.069  
3 (1) 43.  KORECKI Krystian POL POL 2:31.366  
4 (3) 46.  ANTAL Tamas ROU ROU 2:31.599  
5 (2) 14.  PROKOP Michal CZE CZE 2:32.022  
6 (6) 23.  DJEMAL Aydin GBR GBR 2:37.297  
RACE: 17    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  ZASOSOV Daniil RUS RUS 2:25.635  
2 (6) 39.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT LAT 2:25.804  
3 (4) 2.  ALMEY Jens BEL BEL 2:27.021  
4 (2) 60.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 2:30.891  
5 (5) 54.  SUH Fabrice SWE SWE 2:33.015  
6 (3) 22.  BURROWS Jack GBR GBR 2:36.449  
RACE: 18    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 19.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2:26.466  
2 (1) 18.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 2:26.975  
3 (5) 50.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:28.044  
4 (3) 3.  VANHOOREN Rino BEL BEL 2:29.895  
5 (6) 61.  OMELCHENKO Stanislav UKR UKR 2:30.566  
6 (2) 9.  NASRI Klaudio BUL BUL 2:57.330  
 
MEN  B-FINAL  1500 m
RACE: 21    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 50.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 2:31.140  
2 (5) 43.  KORECKI Krystian POL POL 2:31.903  
3 (3) 3.  VANHOOREN Rino BEL BEL 2:33.313  
4 (6) 46.  ANTAL Tamas ROU ROU 2:33.519  
5 (4) 60.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 2:34.149  
6 (1) 2.  ALMEY Jens BEL BEL 3:05.027  
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 22    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 19.  NAVARRO Tristan FRA FRA 2:20.691  
2 (1) 51.  ZASOSOV Daniil RUS RUS 2:21.738  
3 (4) 18.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 2:22.518  
4 (5) 34.  GIULIANI Damiano ITA ITA 2:24.689  
5 (2) 39.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT LAT 2:30.939  
6 (6) 47.  IMRE Emil ROU ROU 2:52.635  



2013 European Youth Olympic Festival 1500 m, Relay , Brasov, ROU, 17.02. - 17.02.2013


Distance Classification


MEN 1500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. 1. 19.  NAVARRO Tristan FRA FRA 34 1 2:20.691
  2. 2. 51.  ZASOSOV Daniil RUS RUS 21 2 2:21.738
  3. 3. 18.  MARTINEZ Yoann FRA FRA 13 3 2:22.518
  4. 4. 34.  GIULIANI Damiano ITA ITA 8 4 2:24.689
  5. 5. 39.  ZVEJNIEKS Roberts-Janis LAT LAT 5 5 2:25.804
  6. 6. 47.  IMRE Emil ROU ROU 3 6 2:31.069
B-FINAL
  7. 1. 50.  AYRAPETYAN Denis RUS RUS 7 2:28.044
  8. 2. 43.  KORECKI Krystian POL POL 8 2:26.870
  9. 3. 3.  VANHOOREN Rino BEL BEL 9 2:29.895
  10. 4. 46.  ANTAL Tamas ROU ROU 10 2:30.661
  11. 5. 60.  HANDEI Volodymyr UKR UKR 11 2:30.540
  12. 6. 2.  ALMEY Jens BEL BEL 12 2:27.021
SEMI-FINAL
  13. 5. 14.  PROKOP Michal CZE CZE 13 2:27.761
  14. 5. 54.  SUH Fabrice SWE SWE 14 2:33.015
  15. 5. 61.  OMELCHENKO Stanislav UKR UKR 15 2:30.566
  16. 6. 9.  NASRI Klaudio BUL BUL 16 2:32.053
  17. 6. 22.  BURROWS Jack GBR GBR 17 2:31.829
  18. 6. 23.  DJEMAL Aydin GBR GBR 18 2:37.297
HEATS
  19. 4. 35.  PALLA Leonardo ITA ITA 19 2:32.678
  20. 4. 11.  KOLENC Martin CRO CRO 20 2:34.684
  21. 4. 42.  GAWRYLUK Grzegorz POL POL 21 2:36.804
  22. 4. 26.  BECKER Florian GER GER 22 2:37.052
  23. 4. 56.  ARGUN Ersel TUR TUR 23 2:47.600
  24. 4. 6.  SALIYENKO Hleb BLR BLR 24 2:57.789
  25. 5. 31.  FARKAS Tamás HUN HUN 25 2:38.728
  26. 5. 57.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 26 2:45.141
  27. 5. 15.  ZDÁREK Jan CZE CZE 27 2:48.588
  28. 5. 38.  BAKEVICS Tomass LAT LAT 28 3:03.232
  29. 5. 30.  CAKÓ Dávid HUN HUN 29 3:06.111
  30. 5. 27.  GRAF Markus-Tassilo GER GER 30 3:16.794
  10.  ZASTRUGOV Daniel BUL BUL 32 -----