2013 European Youth Olympic Festival 1500 m, Relay , Brasov, ROU, 17.02. - 17.02.2013


Heat Results

 
1. Distance 
WOMEN  HEATS  1500 m
RACE: 1    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 2:45.126  
2 (2) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 2:45.308  
3 (1) 1.  BRANTNER Melanie AUT AUT 2:48.145  
4 (4) 25.  WENIGER Romy-Annette GER GER 2:49.295  
5 (5) 4.  AVDIC Lamija BIH BIH 3:07.552  
RACE: 2    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 20.  DELAND Mari GBR GBR 2:55.362  
2 (3) 29.  TOTH Timea HUN HUN 2:57.157  
3 (5) 53.  SULOVSKÁ Petra SVK SVK 2:59.364  
4 (4) 45.  STANICA Bianca-Lorena ROU ROU 3:01.601  
5 (1) 8.  STOIMENOVA Albena BUL BUL 3:13.799  
RACE: 3    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 2:47.850  
2 (1) 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 2:49.349  
3 (3) 28.  KIS Virág HUN HUN 2:49.805  
4 (5) 59.  KROMIDO Yuliya UKR UKR 2:51.600  
5 (4) 5.  VAITOVICH Nastassia BLR BLR 3:08.639  
RACE: 4    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 2:46.896  
2 (4) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 2:47.756  
3 (5) 7.  LUKANOVA Marina BUL BUL 2:48.281  
4 (1) 13.  POPLOVA Natalie CZE CZE 2:49.066  
5 (3) 55.  YERDELEN Betül TUR TUR 2:54.716  
RACE: 5    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 2:42.793  
2 (3) 33.  MALFATTI Gloria ITA ITA 2:42.883  
3 (1) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 2:42.985  
4 (2) 36.  HAINO Ieva LAT LAT 2:44.301  
5 (5) 44.  PANA Teodora-Diana ROU ROU 2:47.067  
RACE: 6    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 48.  KALININA Anna RUS RUS 2:48.370  
2 (2) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 2:48.435  
3 (4) 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 2:49.167  
4 (5) 24.  RIETZKE Tina GER GER 2:49.861  
5 (3) 58.  DOLGOPOLOVA Mariya UKR UKR 2:50.029  
 
WOMEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 13    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 2:43.905  
2 (5) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 2:44.024  
3 (3) 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 2:44.293  
4 (6) 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 2:48.712  
5 (4) 7.  LUKANOVA Marina BUL BUL 2:48.909  
- (1) 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR PEN. no finish
RACE: 14    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 2:33.335  
2 (4) 48.  KALININA Anna RUS RUS 2:33.433  
3 (2) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 2:36.535  
4 (5) 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 2:37.251  
5 (6) 28.  KIS Virág HUN HUN 2:40.503  
6 (3) 1.  BRANTNER Melanie AUT AUT 2:50.945  
RACE: 15    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 33.  MALFATTI Gloria ITA ITA 2:38.302  
2 (4) 20.  DELAND Mari GBR GBR 2:38.435  
3 (6) 53.  SULOVSKÁ Petra SVK SVK 2:47.382  
4 (3) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 2:50.073  
5 (1) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 2:53.971   advanced
6 (5) 29.  TOTH Timea HUN HUN 3:08.511   advanced
 
WOMEN  B-FINAL  1500 m
RACE: 19    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 2:49.674  
2 (3) 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 2:49.706  
3 (6) 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 2:49.984  
4 (5) 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 2:50.314  
5 (2) 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 2:50.353  
6 (4) 53.  SULOVSKÁ Petra SVK SVK 2:54.962  
 
WOMEN  FINAL  1500 m
RACE: 20    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 2:28.319  
2 (2) 48.  KALININA Anna RUS RUS 2:28.444  
3 (6) 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 2:30.450  
4 (7) 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 2:31.741  
5 (3) 33.  MALFATTI Gloria ITA ITA 2:33.857  
6 (4) 20.  DELAND Mari GBR GBR 2:35.652  
7 (8) 29.  TOTH Timea HUN HUN 2:47.430  
8 (5) 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 3:03.576  



2013 European Youth Olympic Festival 1500 m, Relay , Brasov, ROU, 17.02. - 17.02.2013


Distance Classification


WOMEN 1500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. 1. 49.  PROSVIRNOVA Sofia RUS RUS 34 1 2:28.319
  2. 2. 48.  KALININA Anna RUS RUS 21 2 2:28.444
  3. 3. 40.  GAWLICA Oliwia POL POL 13 3 2:30.450
  4. 4. 52.  PORUBSKA Alica SVK SVK 8 4 2:31.741
  5. 5. 33.  MALFATTI Gloria ITA ITA 5 5 2:33.857
  6. 6. 20.  DELAND Mari GBR GBR 3 6 2:35.652
  7. 7. 29.  TOTH Timea HUN HUN 2 7 2:47.430
  8. 8. 17.  MONVOISIN Aurélie FRA FRA 1 8 2:43.905
B-FINAL
  9. 1. 32.  BOTTER GOMEZ Nicole ITA ITA 9 2:36.535
  10. 2. 41.  WARAKOMSKA Magdalena POL POL 10 2:44.293
  11. 3. 16.  MAURICE  Margaux FRA FRA 11 2:42.985
  12. 4. 37.  PASKEVICA Marta LAT LAT 12 2:48.712
  13. 5. 12.  KOLESÁRIKOVÁ Tereza CZE CZE 13 2:37.251
  14. 6. 53.  SULOVSKÁ Petra SVK SVK 14 2:47.382
SEMI-FINAL
  15. 5. 28.  KIS Virág HUN HUN 15 2:40.503
  16. 5. 7.  LUKANOVA Marina BUL BUL 16 2:48.281
  17. 6. 1.  BRANTNER Melanie AUT AUT 17 2:48.145
  18. 21.  THOMSON Kathryn GBR GBR 18 2:46.896
HEATS
  19. 4. 36.  HAINO Ieva LAT LAT 19 2:44.301
  20. 4. 13.  POPLOVA Natalie CZE CZE 20 2:49.066
  21. 4. 25.  WENIGER Romy-Annette GER GER 21 2:49.295
  22. 4. 24.  RIETZKE Tina GER GER 22 2:49.861
  23. 4. 59.  KROMIDO Yuliya UKR UKR 23 2:51.600
  24. 4. 45.  STANICA Bianca-Lorena ROU ROU 24 3:01.601
  25. 5. 44.  PANA Teodora-Diana ROU ROU 25 2:47.067
  26. 5. 58.  DOLGOPOLOVA Mariya UKR UKR 26 2:50.029
  27. 5. 55.  YERDELEN Betül TUR TUR 27 2:54.716
  28. 5. 4.  AVDIC Lamija BIH BIH 28 3:07.552
  29. 5. 5.  VAITOVICH Nastassia BLR BLR 29 3:08.639
  30. 5. 8.  STOIMENOVA Albena BUL BUL 30 3:13.799