Danubia Series 5, Pannonian Open, Budapest, HUN, 04.01. - 06.01.2013


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 43    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 30.  GUTENOV Evgeniy UKR-KHV UKR 2:28.215  
2 (2) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 2:28.390  
3 (4) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 2:28.634  
4 (1) 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 2:30.948  
5 (5) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 2:40.219  
6 (3) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 2:55.974  
RACE: 44    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 2:29.887  
2 (4) 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS 2:30.417  
3 (3) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 2:30.813  
4 (6) 83.  WILCZYK Szymon POL POL 2:30.989  
5 (1) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 2:31.905  
6 (5) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 2:40.475  
RACE: 45    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 2:32.925  
2 (6) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 2:33.011  
3 (1) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 2:33.143  
4 (5) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 2:33.225  
5 (2) 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 2:33.309  
6 (3) 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 2:34.133  
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 73    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 2:35.960  
2 (1) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 2:36.693  
3 (6) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 2:36.709  
4 (3) 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 2:36.828  
5 (2) 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 2:37.320  
- (4) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN PEN. no start
RACE: 74    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 2:35.558  
2 (6) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 2:35.667  
3 (4) 83.  WILCZYK Szymon POL POL 2:35.771  
4 (1) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 2:35.785  
5 (3) 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 2:37.763  
6 (2) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 2:45.121  
RACE: 75    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 2:26.124  
2 (6) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 2:26.408  
3 (5) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 2:26.660  
4 (4) 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS 2:27.241  
5 (2) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 2:28.754  
6 (1) 30.  GUTENOV Evgeniy UKR-KHV UKR 2:32.977  
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 101    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 43.576
2 (3) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 44.074
3 (2) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 44.225
RACE: 102    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 43.496
2 (4) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 45.610
3 (2) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 49.917
4 (1) 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 1:16.468  
RACE: 103    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 44.479
2 (3) 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS 44.564
3 (1) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 44.604
4 (4) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 44.760
RACE: 104    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 43.965
2 (1) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 44.505
3 (2) 30.  GUTENOV Evgeniy UKR-KHV UKR 45.173
4 (3) 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 57.513 advanced
RACE: 105    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 45.268
2 (1) 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 47.476
3 (3) 83.  WILCZYK Szymon POL POL 1:12.777  
 
MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 166    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 44.317
2 (4) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 44.434
3 (1) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 49.258 advanced
- (3) 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS PEN. impeding
RACE: 167    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 43.134
2 (3) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 43.467
3 (1) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 43.889
4 (4) 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 44.008
RACE: 168    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 43.037
2 (1) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 43.489
3 (3) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 43.811
4 (5) 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 44.636
5 (4) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 45.106
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 187    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 43.398
2 (1) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 43.541
3 (4) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 43.727
4 (3) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 44.023
RACE: 188    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 43.506
2 (3) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 44.221
3 (5) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 44.346
4 (2) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 44.419
5 (4) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 45.034
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 208    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 45.583
2 (4) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 45.868
3 (3) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 1:07.591  
- (2) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN PEN. impeding
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 233    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 1:30.614  
2 (2) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 1:30.745  
3 (1) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 1:31.272  
RACE: 234    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 1:37.616  
2 (2) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 1:37.668  
3 (3) 83.  WILCZYK Szymon POL POL 1:38.214  
RACE: 235    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 1:34.201  
2 (1) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 1:34.983  
3 (3) 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 1:35.090   advanced
- (2) 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS PEN. impeding
RACE: 236    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 1:32.433  
2 (2) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 1:32.553  
3 (3) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 1:32.726  
4 (1) 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 1:37.929  
RACE: 237    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 1:32.617  
2 (2) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 1:32.734  
3 (4) 30.  GUTENOV Evgeniy UKR-KHV UKR 1:32.868  
4 (3) 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 1:32.930  
 
MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 245    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 1:32.789  
2 (3) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 1:32.798  
3 (5) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 1:32.902  
4 (4) 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 1:33.032  
5 (2) 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 1:33.180  
RACE: 246    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 1:30.736  
2 (4) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 1:30.936  
3 (3) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 1:31.059  
4 (1) 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 1:31.785  
RACE: 247    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 1:34.303  
2 (1) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 1:34.751  
3 (4) 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 1:34.895  
4 (2) 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 1:35.103  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 268    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 1:29.754  
2 (2) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 1:29.843  
3 (3) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 1:39.787   advanced
- (1) 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN PEN. impeding
RACE: 269    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 1:33.119  
2 (4) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 1:33.439  
3 (3) 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 1:34.081  
4 (1) 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 1:46.921  
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 289    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 1:28.632  
2 (3) 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 1:29.144  
3 (2) 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 1:29.285  
4 (4) 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 1:44.670  
5 (1) 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 2:00.897  



Danubia Series 5, Pannonian Open, Budapest, HUN, 04.01. - 06.01.2013


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 80.  KONOPKO Bartosz POL POL 13. 1. 1. 68 15
2. 109.  PRANKEVICH Sergey RUS RUS 2. 3. 2. 55 7
3. 141.  KNOCH Viktor HUN-SPSC HUN 1. 4. 8. 34 13
4. 110.  RYBAKOV Pavel RUS RUS 12. 2. 10. 21 24
5. 77.  FILIPOWICZ Adam POL POL 5. 6. 4. 13 15
6. 82.  RZEMIENIECKI Dawid POL POL 10. 9. 3. 13 22
7. 112.  ZAKHAROV Timur RUS RUS 3. 15. 7. 13 25
8. 107.  MOSENETC Gennady RUS RUS 4. 13. 19. 8 36
9. 78.  JAWORSKI Jakub POL POL 7. 17. 5. 5 29
10. 30.  GUTENOV Evgeniy UKR-KHV UKR 6. 14. 14. 3 34
11. 140.  BÉRES Bence HUN-SPSC HUN 8. 7. 13. 28
12. 142.  LÓTH Dávid Manó HUN-SPSC HUN 18. 5. 9. 32
13. 108.  PAPILIN Pavel RUS RUS 15. 12. 6. 33
14. 79.  KŁOSIŃSKI Sebastian POL POL 14. 8. 11. 33
15. 12.  NAGY Konrád HUN-FŐNIX HUN 11. 10. 17. 38
16. 83.  WILCZYK Szymon POL POL 9. 16. 15. 40
17. 76.  DOMAŃSKI Michał POL POL 16. 11. 16. 43
18. 81.  KRAŚNICKI Wojciech POL POL 17. 18. 12. 47