15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022
Heat Results
1. Distance | |||||||
WOMEN QUARTER-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 1 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 21. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 2:32.880 | ||
2 | (5) | 25. | BETTI Margherita | ITA | 2:33.011 | ||
3 | (1) | 34. | STRAATHOF Kiek | NED | 2:33.342 | ||
4 | (2) | 58. | ADAMENKO Kseniya | UKR | 2:33.832 | ||
5 | (4) | 46. | GÁL Sarolta | ROU | 2:42.614 | ||
RACE: 2 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 42. | PARCZEWSKA Karolina | POL | 2:39.065 | ||
2 | (3) | 18. | WIBMER Sophie Luisa | GER | 2:39.159 | ||
3 | (4) | 9. | GÁKOVÁ Barbora | CZE | 2:39.337 | ||
4 | (1) | 50. | TURUNEN Alexia Anna Mathilda | SUI | 2:39.818 | ||
RACE: 3 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 33. | DELTRAP Zoe | NED | 2:31.196 | ||
2 | (2) | 12. | COMBY Berenice | FRA | 2:34.366 | ||
3 | (3) | 41. | BOGDANOWICZ Agnieszka | POL | 2:35.598 | ||
4 | (4) | 29. | USATOVA Alina | LAT | 2:38.250 | ||
5 | (1) | 45. | FARKAS Biborka | ROU | NO TIME | ||
RACE: 4 HEAT: 4 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | GRENOUILLOUX Eva | FRA | 2:35.055 | ||
2 | (3) | 54. | AKAN Damla | TUR | 2:36.890 | ||
3 | (4) | 53. | JOHANSSON Thea Maria | SWE | 2:37.440 | ||
4 | (5) | 38. | SAMDAHL MELHUUS Guro | NOR | 2:39.726 | ||
5 | (2) | 5. | PETSEVA Niya | BUL | 3:06.764 | ||
RACE: 5 HEAT: 5 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 26. | SIMONINI Viola | ITA | 2:45.118 | ||
2 | (5) | 4. | PETROVA Michaela | BUL | 2:45.262 | ||
3 | (1) | 32. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 2:54.849 | ||
4 | (2) | 51. | TOKAROVA Tamara | SVK | 3:03.797 | ||
- | (3) | 55. | HAN Aybuke | TUR | - | impeding | |
RACE: 6 HEAT: 6 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 22. | SOMODI Maja Dora | HUN | 2:35.952 | ||
2 | (2) | 17. | ULRICH Katharina | GER | 2:37.487 | ||
3 | (1) | 59. | SYDORKO (2) Yelyzaveta | UKR | 2:39.023 | ||
4 | (5) | 37. | HOLBØ DYRSET Aline | NOR | 2:41.701 | ||
5 | (3) | 31. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 2:56.750 | ||
WOMEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 13 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 21. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 2:30.316 | ||
2 | (2) | 12. | COMBY Berenice | FRA | 2:30.427 | ||
3 | (5) | 42. | PARCZEWSKA Karolina | POL | 2:33.729 | ||
4 | (3) | 41. | BOGDANOWICZ Agnieszka | POL | 2:33.822 | ||
5 | (6) | 18. | WIBMER Sophie Luisa | GER | 2:34.174 | ||
6 | (7) | 9. | GÁKOVÁ Barbora | CZE | 2:35.008 | ||
7 | (4) | 29. | USATOVA Alina | LAT | 2:39.473 | ||
RACE: 14 HEAT: 2 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 33. | DELTRAP Zoe | NED | 2:27.966 | ||
2 | (5) | 26. | SIMONINI Viola | ITA | 2:28.575 | ||
3 | (2) | 25. | BETTI Margherita | ITA | 2:29.357 | ||
4 | (6) | 4. | PETROVA Michaela | BUL | 2:32.281 | ||
5 | (3) | 34. | STRAATHOF Kiek | NED | 2:34.598 | ||
6 | (7) | 32. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 2:54.597 | ||
- | (4) | 58. | ADAMENKO Kseniya | UKR | - | impeding | |
RACE: 15 HEAT: 3 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 22. | SOMODI Maja Dora | HUN | 2:29.093 | ||
2 | (1) | 13. | GRENOUILLOUX Eva | FRA | 2:29.156 | ||
3 | (5) | 17. | ULRICH Katharina | GER | 2:31.841 | ||
4 | (7) | 38. | SAMDAHL MELHUUS Guro | NOR | 2:33.812 | ||
5 | (6) | 59. | SYDORKO (2) Yelyzaveta | UKR | 2:34.157 | ||
6 | (4) | 53. | JOHANSSON Thea Maria | SWE | 2:36.465 | ||
7 | (3) | 54. | AKAN Damla | TUR | 2:38.068 | ||
WOMEN FINAL B 1500 m | |||||||
RACE: 19 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 4. | PETROVA Michaela | BUL | 2:31.231 | ||
2 | (1) | 17. | ULRICH Katharina | GER | 2:31.312 | ||
3 | (7) | 18. | WIBMER Sophie Luisa | GER | 2:33.534 | ||
4 | (5) | 41. | BOGDANOWICZ Agnieszka | POL | 2:34.028 | ||
5 | (4) | 38. | SAMDAHL MELHUUS Guro | NOR | 2:41.446 | ||
6 | (6) | 59. | SYDORKO (2) Yelyzaveta | UKR | 3:06.256 | ||
- | (3) | 42. | PARCZEWSKA Karolina | POL | - | impeding | |
WOMEN FINAL A 1500 m | |||||||
RACE: 20 HEAT: 1 Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 33. | DELTRAP Zoe | NED | 2:28.758 | ||
2 | (3) | 22. | SOMODI Maja Dora | HUN | 2:28.882 | ||
3 | (4) | 13. | GRENOUILLOUX Eva | FRA | 2:28.948 | ||
4 | (6) | 21. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 2:29.099 | ||
5 | (2) | 26. | SIMONINI Viola | ITA | 2:29.692 | ||
6 | (5) | 25. | BETTI Margherita | ITA | 2:29.948 | ||
7 | (7) | 12. | COMBY Berenice | FRA | 2:35.141 |
15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022
Distance Classification
WOMEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL A | ||||||||||
1. | 1. | 33. | DELTRAP Zoe | NED | 1 | 2:27.966 | ||||
2. | 2. | 22. | SOMODI Maja Dora | HUN | 2 | 2:28.882 | ||||
3. | 3. | 13. | GRENOUILLOUX Eva | FRA | 3 | 2:28.948 | ||||
4. | 4. | 21. | SCHÖNBORN Melinda | HUN | 4 | 2:29.099 | ||||
5. | 5. | 26. | SIMONINI Viola | ITA | 5 | 2:28.575 | ||||
6. | 6. | 25. | BETTI Margherita | ITA | 6 | 2:29.357 | ||||
7. | 7. | 12. | COMBY Berenice | FRA | 7 | 2:30.427 | ||||
FINAL B | ||||||||||
8. | 1. | 4. | PETROVA Michaela | BUL | 8 | 2:31.231 | ||||
9. | 2. | 17. | ULRICH Katharina | GER | 9 | 2:31.312 | ||||
10. | 3. | 18. | WIBMER Sophie Luisa | GER | 10 | 2:33.534 | ||||
11. | 4. | 41. | BOGDANOWICZ Agnieszka | POL | 11 | 2:33.822 | ||||
12. | 5. | 38. | SAMDAHL MELHUUS Guro | NOR | 12 | 2:33.812 | ||||
13. | 6. | 59. | SYDORKO (2) Yelyzaveta | UKR | 13 | 2:34.157 | ||||
14. | - | 42. | PARCZEWSKA Karolina | POL | 14 | 2:33.729 | ||||
SEMI-FINAL | ||||||||||
15. | 5. | 34. | STRAATHOF Kiek | NED | 15 | 2:33.342 | ||||
16. | 6. | 9. | GÁKOVÁ Barbora | CZE | 16 | 2:35.008 | ||||
17. | 6. | 53. | JOHANSSON Thea Maria | SWE | 17 | 2:36.465 | ||||
18. | 6. | 32. | SOKOLOVSKYTE Kotryna | LTU | 18 | 2:54.597 | ||||
19. | 7. | 54. | AKAN Damla | TUR | 19 | 2:36.890 | ||||
20. | 7. | 29. | USATOVA Alina | LAT | 20 | 2:38.250 | ||||
21. | - | 58. | ADAMENKO Kseniya | UKR | 21 | 2:33.832 | ||||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
22. | 4. | 50. | TURUNEN Alexia Anna Mathilda | SUI | 22 | 2:39.818 | ||||
23. | 4. | 37. | HOLBØ DYRSET Aline | NOR | 23 | 2:41.701 | ||||
24. | 4. | 51. | TOKAROVA Tamara | SVK | 24 | 3:03.797 | ||||
25. | 5. | 46. | GÁL Sarolta | ROU | 25 | 2:42.614 | ||||
26. | 5. | 31. | ASTRAUSKAITE Gabija | LTU | 26 | 2:56.750 | ||||
27. | 5. | 5. | PETSEVA Niya | BUL | 27 | 3:06.764 | ||||
28. | 5. | 45. | FARKAS Biborka | ROU | 28 | NO TIME | ||||
29. | - | 55. | HAN Aybuke | TUR | 29 | NO TIME |