15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Heat Results

 
3. Distance 
WOMEN  HEATS  1000 m
RACE: 60    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 1:50.841  
2 (3) 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 1:50.924  
3 (1) 54.  AKAN Damla TUR TUR 1:51.051  
RACE: 61    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 1:39.907  
2 (1) 29.  USATOVA Alina LAT LAT 1:40.610  
3 (4) 38.  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR 1:40.841  
4 (3) 45.  FARKAS Biborka ROU ROU 1:48.124  
RACE: 62    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 1:46.816  
2 (3) 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 1:46.999  
3 (1) 32.  SOKOLOVSKYTE Kotryna LTU LTU 1:49.249  
RACE: 63    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 1:37.136  
2 (2) 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 1:37.510  
3 (1) 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 1:38.957  
- (4) 37.  DYRSET Aline Holbø NOR NOR PEN. no finish
RACE: 64    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1:40.388  
2 (3) 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL 1:41.868  
3 (1) 18.  WIBMER Sophie Luisa GER GER 1:42.029  
RACE: 65    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 1:40.591  
2 (2) 17.  ULRICH Katharina GER GER 1:40.675  
3 (4) 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 1:40.770  
4 (3) 50.  TURUNEN Alexia Anna Mathilda SUI SUI 1:40.885  
RACE: 66    HEAT: 7        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 1:37.604  
2 (2) 12.  COMBY Berenice FRA FRA 1:37.752  
3 (3) 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR 1:38.007  
4 (4) 46.  GÁL Sarolta ROU ROU 1:39.205  
RACE: 67    HEAT: 8        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 25.  BETTI Margherita ITA ITA 1:45.202  
2 (1) 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 1:54.755  
3 (4) 55.  HAN Aybuke TUR TUR 2:01.766   advanced
- (2) 42.  PARCZEWSKA Karolina POL POL PEN. impeding
 
WOMEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 76    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 12.  COMBY Berenice FRA FRA 1:41.153  
2 (1) 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 1:41.341  
3 (4) 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 1:41.435  
4 (5) 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 1:43.256  
5 (3) 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 1:43.829  
RACE: 77    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 1:35.864  
2 (4) 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 1:36.491  
3 (5) 5.  PETSEVA Niya BUL BUL NO TIME advanced
4 (2) 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 2:03.335  
- (3) 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR PEN. impeding
RACE: 78    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1:37.806  
2 (3) 17.  ULRICH Katharina GER GER 1:38.561  
3 (5) 55.  HAN Aybuke TUR TUR 1:40.468  
4 (2) 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 1:41.023   advanced
- (4) 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL PEN. impeding
RACE: 79    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 1:39.772  
2 (4) 25.  BETTI Margherita ITA ITA 1:39.993  
3 (5) 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 1:40.316  
4 (2) 29.  USATOVA Alina LAT LAT 1:40.723  
5 (3) 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 1:44.889  
 
WOMEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 84    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 1:36.580  
2 (3) 17.  ULRICH Katharina GER GER 1:36.652  
3 (1) 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 1:37.171  
4 (4) 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 1:39.089  
5 (6) 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 1:59.051  
6 (5) 12.  COMBY Berenice FRA FRA 1:59.963   advanced
RACE: 85    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1:44.448  
2 (2) 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 1:44.549  
3 (4) 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 1:44.657  
- (3) 25.  BETTI Margherita ITA ITA PEN. false start
- (5) 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK PEN. false start
 
WOMEN  FINAL B  1000 m
RACE: 88    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 1:47.859  
2 (3) 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 1:48.043  
3 (4) 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 2:03.724  
- (2) 4.  PETROVA Michaela BUL BUL PEN. impeding
 
WOMEN  FINAL A  1000 m
RACE: 89    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1:37.585  
2 (1) 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 1:37.716  
3 (5) 12.  COMBY Berenice FRA FRA 1:37.723  
4 (4) 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 1:37.836  
5 (2) 17.  ULRICH Katharina GER GER 1:39.199  



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


WOMEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1 1:37.585
  2. 2. 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 2 1:36.491
  3. 3. 12.  COMBY Berenice FRA FRA 3 1:37.723
  4. 4. 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 4 1:37.836
  5. 5. 17.  ULRICH Katharina GER GER 5 1:36.652
FINAL B
  6. 1. 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 6 1:35.864
  7. 2. 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 7 1:40.591
  8. 3. 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 8 1:54.755
  9. 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 9 1:39.089
SEMI-FINAL
  10. 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 10 1:37.604
  11. 25.  BETTI Margherita ITA ITA 11 1:39.993
QUARTER-FINAL
  12. 3. 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 12 1:41.435
  13. 3. 55.  HAN Aybuke TUR TUR 13 1:40.468
  14. 4. 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 14 1:37.510
  15. 4. 29.  USATOVA Alina LAT LAT 15 1:40.610
  16. 4. 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 16 1:43.256
  17. 5. 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 17 1:38.957
  18. 5. 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 18 1:40.770
  19. 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL 19 1:41.868
  20. 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR 20 1:38.007
HEATS
  21. 3. 38.  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR 21 1:40.841
  22. 3. 18.  WIBMER Sophie Luisa GER GER 22 1:42.029
  23. 3. 32.  SOKOLOVSKYTE Kotryna LTU LTU 23 1:49.249
  24. 3. 54.  AKAN Damla TUR TUR 24 1:51.051
  25. 4. 46.  GÁL Sarolta ROU ROU 25 1:39.205
  26. 4. 50.  TURUNEN Alexia Anna Mathilda SUI SUI 26 1:40.885
  27. 4. 45.  FARKAS Biborka ROU ROU 27 1:48.124
  28. 37.  DYRSET Aline Holbø NOR NOR 28 NO TIME
  29. 42.  PARCZEWSKA Karolina POL POL 29 NO TIME