ISU Junior Challenge Series-Danubia 1,Budapest,HUN LiveStrea, 20.09. - 22.09.2019


Heat Results

 
1. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 59    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 2:31.590  
2 (6) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 2:32.688  
3 (1) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:33.217  
4 (3) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 2:33.794  
5 (7) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:36.944  
6 (2) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:52.143  
7 (4) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 2:54.192  
RACE: 60    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 2:31.944  
2 (5) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 2:32.637  
3 (1) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 2:34.028  
4 (6) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 2:35.412  
5 (3) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 2:38.783  
6 (7) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 2:40.081  
7 (2) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 2:48.385  
RACE: 61    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 2:35.802  
2 (6) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 2:36.696  
3 (3) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS 2:38.484  
4 (4) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 2:38.848  
5 (1) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 2:50.200  
6 (5) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE NO TIME finished
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 92    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (7) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 2:28.975  
2 (8) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 2:30.967  
3 (1) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 2:32.660  
4 (6) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 2:36.171  
5 (3) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 2:36.615  
6 (2) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 2:39.230  
7 (4) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 2:41.504  
8 (5) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 2:42.676  
RACE: 93    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 2:37.901  
2 (2) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 2:38.098  
3 (4) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 2:38.376  
4 (5) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS 2:39.500  
5 (6) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 2:39.698  
6 (1) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 2:54.800  
RACE: 94    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 2:40.063  
2 (1) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 2:40.281  
3 (3) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 2:40.537  
4 (4) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 2:40.636  
5 (6) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 2:41.387  
6 (2) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 2:58.829  
 
2. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  500 m
RACE: 113    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 44.014
2 (5) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 44.612
3 (2) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 45.848
4 (4) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 46.834
5 (1) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 47.115
RACE: 114    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 44.632
2 (3) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 44.748
3 (4) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 45.998
4 (5) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 49.121
- (2) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS PEN. false start->to B
RACE: 115    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 44.201
2 (4) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 44.600
3 (5) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 45.563
4 (1) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 46.290
5 (3) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 49.732
RACE: 116    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 44.306
2 (4) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 44.474
3 (3) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 44.647
4 (2) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 46.448
5 (5) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 48.890
 
JUNIOR A MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 130    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 46.677 addTo.->to D
2 (4) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 49.806
3 (3) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 1:07.568   advanced->to D
- (2) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR PEN. impeding->to E
RACE: 131    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 45.460 addTo.->to C
2 (3) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 46.357
3 (2) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 46.958
- (4) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS PEN. no start->to E
RACE: 132    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 44.099
2 (1) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 44.180
3 (3) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 44.232
4 (4) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB NO TIME finished
RACE: 133    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 44.112
2 (1) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 44.511
3 (3) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 45.279
4 (4) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 45.579
RACE: 134    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 44.649
2 (3) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 45.724
3 (4) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 46.864 addTo.->to B
- (1) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT PEN. impeding->to D
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 210    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 43.106
2 (3) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.993
3 (4) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 44.094
4 (2) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL NO TIME finished
RACE: 211    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 43.523
2 (2) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 43.852
3 (3) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 54.351 advanced->to A
- (4) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN PEN. impeding->to C
 
JUNIOR A MEN  FINAL  500 m
RACE: 232    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 46.617
2 (1) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 46.805
- (2) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS PEN. no start
RACE: 233    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 43.614
2 (2) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 45.219
3 (1) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 48.035
4 (4) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 50.257
5 (3) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU NO TIME finished
RACE: 234    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 43.569
2 (1) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 44.372
3 (2) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 44.451
4 (4) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 44.578
RACE: 235    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 44.138
2 (1) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 44.238
3 (2) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 45.684
RACE: 236    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 42.960
2 (5) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 43.669
3 (3) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 43.782
4 (4) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 43.814
- (2) 195.  ATAN Metehan TUR TUR PEN. impeding
 
3. Distance 
JUNIOR A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 264    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:32.630  
2 (3) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 1:32.915  
3 (2) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:33.021  
4 (4) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:36.675  
5 (1) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 1:43.884  
RACE: 265    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:41.968  
2 (4) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 1:43.093  
3 (1) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 1:44.742  
4 (5) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 1:48.298  
- (2) 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS PEN. no start
RACE: 266    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 1:38.964  
2 (5) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:39.453  
3 (2) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 1:39.618  
4 (3) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 1:40.182  
5 (1) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:42.097  
RACE: 267    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 1:30.749  
2 (3) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:30.763  
3 (1) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 1:31.561  
4 (4) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 1:34.682  
5 (5) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 1:36.596  
 
JUNIOR A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 287    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 1:34.841  
2 (3) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 1:35.604  
3 (4) 175.  BAKA Bojan SRB SRB 1:48.031  
4 (2) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO NO TIME finished
RACE: 288    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 1:32.761  
2 (1) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:32.819  
3 (3) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 1:33.770  
4 (4) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:35.332  
5 (5) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 1:43.985  
RACE: 289    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 1:39.605  
2 (1) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:39.693  
3 (5) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:42.748  
4 (3) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:52.264   advanced
5 (2) 195.  ATAN Metehan TUR TUR 1:55.779  
RACE: 290    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:32.800  
2 (3) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 1:33.084  
3 (1) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 1:33.295  
4 (5) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 1:34.683  
5 (2) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:48.243  
 
JUNIOR A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 324    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 1:36.226  
2 (4) 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 1:38.850  
3 (2) 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 1:40.552  
4 (3) 175.  BAKA Bojan SRB SRB NO TIME finished
RACE: 325    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 1:31.771  
2 (1) 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 1:31.884  
3 (2) 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 1:33.142  
4 (4) 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 1:34.957  
5 (5) 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 1:40.912  
RACE: 326    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 1:41.253  
2 (1) 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 1:41.891  
3 (2) 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 1:43.362  
- (4) 195.  ATAN Metehan TUR TUR PEN. kicking out
RACE: 327    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 1:30.579  
2 (4) 194.  AKAR Furkan TUR TUR 1:30.700  
3 (6) 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 1:30.815  
4 (5) 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 1:30.964  
5 (3) 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 1:31.791  
6 (2) 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 1:31.970  



ISU Junior Challenge Series-Danubia 1,Budapest,HUN LiveStrea, 20.09. - 22.09.2019


Overall Classification


JUNIOR A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 112.  BERZINS Reinis LAT LAT 1. 13. 1. 68 15
2. 194.  AKAR Furkan TUR TUR 6. 1. 2. 58 9
3. 49.  FAJKUS Radek CZE CZE 14. 2. 4. 29 20
4. 74.  SZÁSZ Attila HUN HUN 3. 3. 7. 28 13
5. 195.  ATAN Metehan TUR TUR 2. 5. 10. 24 17
6. 137.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 7. 4. 5. 15 16
7. 75.  SZIGETI Ádám HUN HUN 13. 9. 3. 13 25
8. 136.  KŁUJSZO Ignacy POL POL 5. 6. 8. 9 19
9. 8.  DEWAGTERE Adriaan BEL-STKG BEL 4. 10. 11. 8 25
10. 18.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 9. 11. 6. 3 26
11. 148.  RYATSEN Sergei RUS-KAL RUS 8. 7. 12. 3 27
12. 59.  VIDA Ádám HUN-FTC HUN 18. 8. 15. 1 41
13. 176.  DJORDJEVIC Jovan SRB SRB 12. 12. 13. 37
14. 115.  PILAGS Arturs LAT-SPARS LAT 15. 15. 9. 39
15. 207.  KHOCHYN Mykyta UKR-KYIV UKR 11. 14. 14. 39
16. 167.  VOLKOV DANILA RUS-TVER RUS 10. 20. 20. 50
17. 206.  IOFIN Denys UKR-KYIV UKR 16. 18. 16. 50
18. 41.  SUMAN Stribor CRO CRO 17. 19. 17. 53
19. 144.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU-SCMC ROU 19. 17. 18. 54
20. 175.  BAKA Bojan SRB SRB 20. 16. 19. 55