ISU Junior Challenge Series-Danubia 1,Budapest,HUN LiveStrea, 20.09. - 22.09.2019


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 62    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:41.606  
2 (3) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 2:42.172  
3 (4) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 2:49.126  
4 (2) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 2:55.086  
5 (5) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 3:06.515   advanced->to A
- (6) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR PEN. impeding->to D
RACE: 63    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:41.625  
2 (1) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 2:42.301  
3 (2) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 2:42.569  
4 (3) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:42.618  
5 (6) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 2:47.248  
6 (4) 178.  BAKA Bora SRB SRB 2:52.049  
RACE: 64    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2:52.401  
2 (2) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 2:52.558  
3 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:54.194  
4 (5) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 2:56.978  
5 (1) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 3:05.651  
RACE: 65    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 2:36.247  
2 (2) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 2:36.525  
3 (3) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:38.175  
4 (4) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 2:40.488  
5 (1) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 2:41.215  
 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 78    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 2:42.652  
2 (1) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:42.819  
3 (3) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 2:52.755  
4 (4) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 2:58.936  
RACE: 79    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 2:41.373  
2 (1) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 2:41.457  
3 (2) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 2:45.857  
4 (3) 178.  BAKA Bora SRB SRB 2:48.453  
RACE: 80    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 2:53.592  
2 (3) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 2:53.976  
3 (2) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 2:56.017  
4 (5) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 2:58.889  
5 (6) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 3:07.665  
6 (4) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 3:16.276  
RACE: 81    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 3:12.999  
2 (4) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 3:13.232  
3 (1) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 3:13.409  
4 (7) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 3:13.412  
5 (6) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 3:13.501  
6 (2) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 3:14.131  
7 (3) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 3:15.658  
 
MEN  FINAL  1500 m
RACE: 97    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 2:41.702  
2 (1) 178.  BAKA Bora SRB SRB 2:45.459  
3 (2) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 2:51.494  
RACE: 98    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 2:48.256  
2 (1) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 2:51.494  
3 (5) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 2:52.845  
4 (6) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 3:01.566  
- (2) 6.  LIU Heinrich AUT AUT PEN. impeding
- (3) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL PEN. impeding
RACE: 99    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 2:54.648  
2 (7) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 2:54.846  
3 (4) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 2:54.970  
4 (2) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 3:06.256  
5 (3) 42.  KOLENC Martin CRO CRO NO TIME finished
- (1) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR PEN. impeding
- (6) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT PEN. equipment
RACE: 100    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 3:27.137  
2 (5) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 3:27.146  
3 (2) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 3:27.280  
4 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 3:27.314  
5 (3) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 3:58.999  
- (4) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR PEN. impeding
 
2. Distance 
MEN  HEATS  500 m
RACE: 117    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.900
2 (4) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 45.912
3 (3) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 46.016
4 (1) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 47.256
RACE: 118    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 45.172
2 (2) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 46.998
3 (1) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 47.129
4 (4) 178.  BAKA Bora SRB SRB 48.221
5 (3) 42.  KOLENC Martin CRO CRO NO TIME finished
RACE: 119    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 44.981
2 (4) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 45.497
3 (5) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 45.672
4 (2) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 45.783
5 (3) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 48.634
RACE: 120    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.501
2 (3) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 45.528
3 (2) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 52.554
- (4) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO PEN. impeding->to B
RACE: 121    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 45.212
2 (1) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 45.376
3 (2) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 45.491
- (4) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR PEN. impeding->to B
 
MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 138    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 45.066
2 (5) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 45.218
3 (1) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 47.431
4 (2) 178.  BAKA Bora SRB SRB 48.021
5 (3) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 52.930
RACE: 139    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 45.471
2 (2) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 45.762
3 (1) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 46.047
4 (3) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 47.407
5 (4) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 49.652
RACE: 140    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 44.604
2 (3) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 44.704
3 (1) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 44.969 addTo.->to B
4 (4) 6.  LIU Heinrich AUT AUT NO TIME finished
RACE: 141    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 44.659
2 (2) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 44.736
3 (3) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 44.922
4 (4) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 45.980
RACE: 142    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 44.153
2 (4) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 44.323
3 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.703
4 (3) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 44.835
 
MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 215    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.296
2 (1) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 43.341
3 (2) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 43.386
4 (4) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 43.718
RACE: 216    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 43.617
2 (1) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 56.667
3 (4) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 58.264
- (2) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT PEN. impeding->to C
 
MEN  FINAL  500 m
RACE: 240    HEAT: 1    GROUP: E    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 46.805
2 (4) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 47.036
3 (1) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 47.203
4 (5) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 52.455
- (3) 178.  BAKA Bora SRB SRB PEN. no start
RACE: 241    HEAT: 2    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 44.294
2 (3) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 44.365
3 (4) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 44.681
4 (5) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 44.881
- (2) 42.  KOLENC Martin CRO CRO PEN. no start
RACE: 242    HEAT: 3    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 45.799
2 (3) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 46.661
3 (4) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 50.721
- (2) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR PEN. no start
RACE: 243    HEAT: 4    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 44.122
2 (3) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 44.250
3 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 44.317
4 (4) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 44.454
RACE: 244    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 43.350
2 (2) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 43.583
3 (4) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 43.636
4 (3) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 43.669
 
3. Distance 
MEN  HEATS  1000 m
RACE: 270    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:34.679  
2 (1) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 1:34.967  
3 (2) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 1:35.094  
4 (3) 178.  BAKA Bora SRB SRB 1:42.289  
5 (5) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 1:45.562  
RACE: 271    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:58.268  
2 (1) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 1:59.265  
3 (3) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 2:15.621  
- (2) 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR PEN. no start
RACE: 272    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 1:45.740  
2 (3) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:46.047  
3 (4) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:47.469   advanced->to A
- (2) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT PEN. impeding->to B
RACE: 273    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:43.978  
2 (2) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 1:44.095  
3 (1) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:44.472  
4 (3) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 1:47.679  
RACE: 274    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:36.284  
2 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:36.391  
3 (5) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:36.522  
4 (2) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 1:38.741  
5 (4) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 1:46.694  
 
MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 291    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:56.431  
2 (3) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:56.854  
3 (1) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:56.861  
4 (2) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 2:03.605  
RACE: 292    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:32.888  
2 (2) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 1:37.105  
3 (3) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 1:45.899  
RACE: 293    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 1:35.875  
2 (3) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 1:42.124  
3 (2) 178.  BAKA Bora SRB SRB 1:42.544  
RACE: 294    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:30.687  
2 (3) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:30.820  
3 (4) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:30.852  
4 (1) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 1:31.985  
5 (5) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 1:33.282  
6 (6) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 1:41.964  
RACE: 295    HEAT: 5    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:39.977  
2 (1) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:40.041  
3 (2) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 1:40.149  
4 (4) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 1:40.610  
5 (3) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 1:46.535  
 
MEN  FINAL  1000 m
RACE: 330    HEAT: 1    GROUP: D    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 1:37.569  
2 (3) 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 1:37.880  
3 (1) 178.  BAKA Bora SRB SRB 1:42.288  
4 (5) 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 1:42.304  
5 (2) 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 1:45.200  
RACE: 331    HEAT: 2    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 1:30.860  
2 (1) 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 1:31.623  
3 (2) 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 1:31.809  
4 (4) 6.  LIU Heinrich AUT AUT 1:35.696  
5 (3) 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 1:35.758  
RACE: 332    HEAT: 3    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (6) 42.  KOLENC Martin CRO CRO 1:40.090  
2 (1) 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 1:41.240  
3 (5) 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 1:46.418  
- (2) 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR PEN. no start
- (3) 140.  HYDZIK Sebastian POL POL PEN. no start
- (4) 81.  VAJDA Balázs HUN HUN PEN. equipment
RACE: 333    HEAT: 4    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 1:36.970  
2 (4) 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 1:37.117  
3 (3) 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 1:37.183  
4 (2) 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 1:37.344  
5 (5) 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1:37.548  



ISU Junior Challenge Series-Danubia 1,Budapest,HUN LiveStrea, 20.09. - 22.09.2019


Overall Classification


MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 200.  ŞİMŞEK Tunay TUR TUR 2. 4. 1. 63 7
2. 208.  HANDEI Oleh UKR-KYIV UKR 6. 1. 2. 57 9
3. 202.  YARDIMCI Fırat TUR TUR 1. 5. 5. 44 11
4. 201.  TAHTACİ Davut TUR TUR 20. 2. 3. 34 25
5. 81.  VAJDA Balázs HUN HUN 4. 3. 10. 21 17
6. 140.  HYDZIK Sebastian POL POL 3. 6. 9. 16 18
7. 3.  ANDERMANN Dominic AUT AUT 9. 7. 4. 10 20
8. 4.  ANDERMANN Nicolas AUT AUT 5. 11. 12. 5 28
9. 21.  SLABODNIK Artsemi BLR BLR 8. 9. 7. 3 24
10. 42.  KOLENC Martin CRO CRO 11. 17. 6. 3 34
11. 22.  LAHIMAKHAU Ivan BLR BLR 7. 12. 22. 2 41
12. 10.  SLEMBROUCK Maarten BEL-STKG BEL 10. 18. 8. 1 36
13. 11.  VOLCKAERT Robbe BEL-STKG BEL 18. 8. 14. 1 40
14. 209.  HANDEI Volodymyr UKR-KYIV UKR 12. 13. 13. 38
15. 23.  MIKHAILAU Uladzislau BLR BLR 15. 15. 11. 41
16. 6.  LIU Heinrich AUT AUT 19. 10. 15. 44
17. 43.  MARTINIC Ivan CRO CRO 14. 14. 17. 45
18. 7.  WOLFGANG Matthias AUT AUT 13. 16. 18. 47
19. 179.  POPOVIC Miodrag SRB SRB 16. 20. 16. 52
20. 5.  GRITSCH Markus AUT AUT 17. 21. 21. 59
21. 9.  DEWAGTERE Willem BEL-STKG BEL 22. 19. 20. 61
22. 178.  BAKA Bora SRB SRB 21. 22. 19. 62