14th EYOF, Sarajevo & East Sarajevo, BIH [i]Live Stream, 09.02. - 16.02.2019


Heat Results

 
1. Distance 
MEN  HEATS  1500 m
RACE: 7    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:24.241  
2 (1) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:24.445  
3 (3) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:25.682  
4 (2) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 2:26.683  
5 (4) 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 2:33.466  
RACE: 8    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:24.688  
2 (4) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:24.790  
3 (1) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 2:25.888  
4 (3) 107.  SUMAN Stribor CRO CRO 2:27.391  
5 (2) 110.  COLLINS Theo GBR GBR 2:29.279  
RACE: 9    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:28.088  
2 (4) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:28.355  
3 (5) 104.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 2:28.641  
4 (3) 112.  HAMMERMÜLLER Jonas GER GER 2:32.285  
5 (2) 105.  DAPCHEV Petko BUL BUL 2:36.355  
RACE: 10    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:27.482  
2 (2) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:27.632  
3 (1) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:28.046  
4 (4) 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER 2:33.704  
5 (3) 122.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU ROU 2:46.056  
RACE: 11    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:26.171  
2 (2) 102.  VAN DAMME Warre Filip G BEL BEL 2:26.573  
3 (4) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 2:26.679  
4 (3) 103.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 2:26.771  
5 (1) 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 2:35.432  
RACE: 12    HEAT: 6        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:24.371  
2 (3) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 2:24.548  
3 (5) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:24.800  
4 (1) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 2:25.159  
5 (2) 123.  TEPES George-Lucian ROU ROU 2:47.266  
 
MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 16    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:25.701  
2 (3) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:25.952  
3 (5) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:27.516  
4 (6) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:28.420  
5 (7) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:28.746  
- (2) 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL PEN. impeding
- (4) 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL PEN. impeding
RACE: 17    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:21.378  
2 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:21.994  
3 (6) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:22.790  
4 (5) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:24.511  
5 (3) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:24.602  
6 (4) 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 2:24.889  
7 (7) 104.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR NO TIME finished
RACE: 18    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:31.795  
2 (2) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:31.880  
3 (3) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 2:31.960  
4 (1) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:32.041  
5 (5) 102.  VAN DAMME Warre Filip G BEL BEL 2:33.591  
6 (6) 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 2:34.272  
7 (7) 103.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 2:35.179  
 
MEN  FINAL B  1500 m
RACE: 21    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (7) 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 2:21.436  
2 (3) 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 2:22.638  
3 (1) 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 2:23.788  
4 (4) 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 2:23.898  
5 (5) 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 2:27.132  
6 (2) 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 2:36.635  
- (6) 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR PEN. impeding
 
MEN  FINAL A  1500 m
RACE: 22    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 115.  TALABOS Attila HUN HUN 2:24.975  
2 (4) 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2:25.074  
3 (2) 127.  AKAR Furkan TUR TUR 2:25.331  
4 (6) 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 2:25.389  
5 (3) 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 2:25.967  
6 (5) 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 2:30.966  
7 (7) 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 2:58.428  



14th EYOF, Sarajevo & East Sarajevo, BIH [i]Live Stream, 09.02. - 16.02.2019


Distance Classification


MEN 1500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 115.  TALABOS Attila HUN HUN 1 2:21.378
  2. 2. 124.  BALBEKOV Vladimir RUS RUS 2 2:24.371
  3. 3. 127.  AKAR Furkan TUR TUR 3 2:21.994
  4. 4. 114.  BONTOVICS Balázs HUN HUN 4 2:25.389
  5. 5. 118.  DE BOER Peter Zeno NED NED 5 2:22.790
  6. 6. 116.  NADALINI Thomas ITA ITA 6 2:25.682
  7. 7. 125.  NIKOLAEV Daniil RUS RUS 7 2:24.790
FINAL B
  8. 1. 120.  KRZEMIŃSKI Mateusz POL POL 8 2:21.436
  9. 2. 119.  SPEIJERS Jesse NED NED 9 2:22.638
  10. 3. 109.  VOLET Gabriel Jean FRA FRA 10 2:23.788
  11. 4. 108.  VANBESIEN Arthur Cyril Mourad FRA FRA 11 2:23.898
  12. 5. 126.  METRAUX Thibault SUI SUI 12 2:27.132
  13. 6. 101.  SCHEPERS Leander BEL BEL 13 2:24.602
  14. 128.  HAN Muhammed Emir TUR TUR 14 2:25.888
SEMI-FINAL
  15. 5. 102.  VAN DAMME Warre Filip G BEL BEL 15 2:26.573
  16. 6. 117.  OSS CHEMPER Davide ITA ITA 16 2:26.679
  17. 6. 129.  FEDORENKO Danylo UKR UKR 17 2:24.889
  18. 7. 104.  ZHERMANOV Aleksandr BLR BLR 18 2:28.641
  19. 7. 103.  DZMITRYIENKA Ilya BLR BLR 19 2:26.771
  20. 121.  MIKOŁAJUK Mateusz POL POL 20 2:24.548
  21. 106.  KALCHEV Lyubomir BUL BUL 21 2:26.683
HEATS
  22. 4. 107.  SUMAN Stribor CRO CRO 22 2:27.391
  23. 4. 112.  HAMMERMÜLLER Jonas GER GER 23 2:32.285
  24. 4. 113.  SCHÄFER Till Rintje GER GER 24 2:33.704
  25. 5. 110.  COLLINS Theo GBR GBR 25 2:29.279
  26. 5. 130.  GLOTOV Mykyta UKR UKR 26 2:33.466
  27. 5. 111.  ROWE Ollie Marshall GBR GBR 27 2:35.432
  28. 5. 105.  DAPCHEV Petko BUL BUL 28 2:36.355
  29. 5. 122.  CSILLAG  Jozsef-Csongor ROU ROU 29 2:46.056
  30. 5. 123.  TEPES George-Lucian ROU ROU 30 2:47.266