Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 12.12. - 13.12.2015


Heat Results

 
1. Distance 
SENIOR & JUN A MEN  HEATS  1500 m
RACE: 15    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:53.814  
2 (5) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 2:54.510  
3 (3) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:55.412  
4 (4) 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 2:55.489  
5 (2) 29.  BARBERÀ PERALEDA STEPHANE ESP ESP 2:55.665  
RACE: 16    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 2:54.545  
2 (3) 182.  CUJA Michal SVK SVK 2:56.555  
3 (1) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 3:00.036  
4 (2) 41.  TALPAS Vilmos HUN-HSE HUN 3:09.744  
5 (4) 96.  KARDOS Áron HUN-PSN HUN 3:18.554  
RACE: 17    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 2:38.769  
2 (4) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 2:38.896  
3 (3) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:39.713  
4 (5) 97.  KATONA Péter HUN-PSN HUN 2:44.923  
5 (2) 4.  KRSTIĆ Mak BIH BIH 2:45.101  
RACE: 18    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 2:46.482  
2 (1) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 2:48.910  
3 (2) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 2:52.188  
4 (3) 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 2:59.275  
5 (4) 159.  JEKIC Nikola SRB SRB 3:08.758  
 
SENIOR & JUN A MEN  SEMI-FINAL  1500 m
RACE: 37    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 2:55.701  
2 (1) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 2:55.788  
3 (3) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:56.320  
4 (5) 182.  CUJA Michal SVK SVK 2:57.741  
5 (2) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 2:57.870  
6 (6) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 2:58.040  
RACE: 38    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 2:40.415  
2 (6) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:41.027  
3 (3) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 2:46.226  
4 (1) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 2:46.357  
5 (2) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 2:51.492  
6 (4) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN NO TIME
 
SENIOR & JUN A MEN  B-FINAL  1500 m
RACE: 57    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 2:38.478  
2 (1) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 2:39.871  
3 (6) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 2:41.320  
4 (4) 182.  CUJA Michal SVK SVK 2:42.877  
5 (5) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 2:45.104  
6 (2) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 2:48.901  
 
SENIOR & JUN A MEN  FINAL  1500 m
RACE: 58    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 2:29.968  
2 (5) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 2:30.177  
3 (1) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 2:30.751  
4 (6) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 2:35.692  
5 (2) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 2:38.207  
6 (3) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 2:46.816  
 
2. Distance 
SENIOR & JUN A MEN  HEATS  500 m
RACE: 76    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 50.592
2 (4) 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 54.177
3 (3) 41.  TALPAS Vilmos HUN-HSE HUN 1:00.116  
- (2) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO PEN. no start
RACE: 77    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 47.087
2 (1) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 47.226
3 (2) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 48.461
4 (4) 159.  JEKIC Nikola SRB SRB 56.096
RACE: 78    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 46.667
2 (4) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 46.802
3 (2) 97.  KATONA Péter HUN-PSN HUN 49.963
4 (3) 29.  BARBERÀ PERALEDA STEPHANE ESP ESP NO TIME
RACE: 79    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 46.867
2 (1) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 47.105
3 (2) 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 48.845
4 (3) 4.  KRSTIĆ Mak BIH BIH 51.066
RACE: 80    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 182.  CUJA Michal SVK SVK 46.907
2 (2) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 47.083
3 (1) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 47.353
4 (3) 96.  KARDOS Áron HUN-PSN HUN 51.862
 
SENIOR & JUN A MEN  QUARTER-FINAL  500 m
RACE: 115    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 46.171
2 (1) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 46.251
3 (4) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 50.370
4 (3) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 50.501
RACE: 116    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 46.592
2 (2) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 46.719
3 (4) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 46.804
4 (3) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 46.994
RACE: 117    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 46.480
2 (3) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 46.720
3 (4) 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 53.799
4 (1) 182.  CUJA Michal SVK SVK NO TIME
 
SENIOR & JUN A MEN  SEMI-FINAL  500 m
RACE: 136    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 45.161
2 (2) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 45.769
3 (3) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 45.911
4 (4) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 49.548
RACE: 137    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 45.675
2 (3) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 45.789
3 (2) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 45.832
4 (4) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 46.296
 
SENIOR & JUN A MEN  B-FINAL  500 m
RACE: 156    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 46.351
2 (3) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 46.460
3 (2) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 47.134
4 (4) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 49.524
 
SENIOR & JUN A MEN  FINAL  500 m
RACE: 157    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 45.413
2 (4) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 45.606
3 (3) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 45.764
4 (2) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 45.783
 
3. Distance 
SENIOR & JUN A MEN  HEATS  1000 m
RACE: 170    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1:36.463  
2 (2) 182.  CUJA Michal SVK SVK 1:37.548  
3 (3) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 1:38.356  
4 (1) 29.  BARBERÀ PERALEDA STEPHANE ESP ESP 1:38.774  
RACE: 171    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 1:42.210  
2 (1) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 1:42.360  
3 (2) 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 1:53.443  
4 (4) 159.  JEKIC Nikola SRB SRB NO TIME
RACE: 172    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:37.236  
2 (3) 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 1:42.372  
3 (4) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 1:44.025  
4 (2) 41.  TALPAS Vilmos HUN-HSE HUN NO TIME
RACE: 173    HEAT: 4        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (3) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:39.486  
2 (4) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 1:39.515  
3 (2) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 1:43.530  
4 (1) 96.  KARDOS Áron HUN-PSN HUN 1:50.624  
RACE: 174    HEAT: 5        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:37.936  
2 (4) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 1:38.903  
3 (3) 97.  KATONA Péter HUN-PSN HUN 1:44.118  
4 (1) 4.  KRSTIĆ Mak BIH BIH 1:44.329  
 
SENIOR & JUN A MEN  QUARTER-FINAL  1000 m
RACE: 210    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 1:37.796  
2 (1) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 1:38.061  
3 (3) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 1:38.816  
4 (4) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 1:43.191  
RACE: 211    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 1:46.885  
2 (2) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:47.135  
3 (3) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 1:47.823  
4 (1) 182.  CUJA Michal SVK SVK 1:47.976  
RACE: 212    HEAT: 3        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1:36.866  
2 (2) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:37.742  
3 (3) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 1:37.913  
4 (4) 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 1:41.109  
 
SENIOR & JUN A MEN  SEMI-FINAL  1000 m
RACE: 231    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 1:44.263  
2 (2) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 1:45.309  
3 (4) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 1:45.409   advanced
- (3) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN PEN. impeding
RACE: 232    HEAT: 2        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1:34.184  
2 (2) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:36.677  
3 (4) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:36.709  
4 (3) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 1:36.717  
 
SENIOR & JUN A MEN  B-FINAL  1000 m
RACE: 251    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 1:50.649  
2 (2) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 1:51.230  
 
SENIOR & JUN A MEN  FINAL  1000 m
RACE: 252    HEAT: 1        Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1:37.772  
2 (5) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 1:37.822  
3 (3) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 1:38.194  
4 (2) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 1:40.052  
5 (4) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 1:40.829  



Santa Claus Cup - Budapest, HUN, 12.12. - 13.12.2015


Overall Classification


SENIOR & JUN A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1. 1. 1. 102 3
2. 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 2. 4. 2. 50 8
3. 184.  RINGER Oliver SVK SVK 3. 2. 3. 47 8
4. 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 4. 3. 6. 21 13
5. 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 5. 21. 4. 13 30
6. 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 8. 6. 5. 5 19
7. 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 6. 8. 13. 3 27
8. 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 7. 5. 8. 20
9. 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 11. 7. 7. 25
10. 3.  RAINER Philemon AUT AUT 9. 11. 9. 29
11. 182.  CUJA Michal SVK SVK 10. 10. 10. 30
12. 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 12. 12. 12. 36
13. 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 14. 13. 11. 38
14. 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 15. 9. 15. 39
15. 97.  KATONA Péter HUN-PSN HUN 13. 14. 14. 41
16. 41.  TALPAS Vilmos HUN-HSE HUN 16. 15. 19. 50
17. 4.  KRSTIĆ Mak BIH BIH 17. 16. 17. 50
18. 29.  BARBERÀ PERALEDA STEPHANE ESP ESP 18. 19. 16. 53
19. 96.  KARDOS Áron HUN-PSN HUN 20. 17. 18. 55
20. 159.  JEKIC Nikola SRB SRB 19. 18. 19. 56

 


Splitted Overall Classification


JUNIOR B MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (1.) 86.  NEMES Krisztián HUN-MTK HUN 1. 1. 1. 102 3
2. (3.) 184.  RINGER Oliver SVK SVK 3. 2. 3. 47 8
3. (4.) 87.  TIBORCZ Dániel HUN-MTK HUN 4. 3. 6. 21 13
4. (5.) 151.  URLEP Bor Luka SLO SLO 5. 21. 4. 13 30
5. (7.) 183.  MARCIN Matúš SVK SVK 6. 8. 13. 3 27
6. (8.) 88.  VAJDA Balázs HUN-MTK HUN 7. 5. 8. 20
7. (11.) 182.  CUJA Michal SVK SVK 10. 10. 10. 30
8. (12.) 112.  TAKÁCS Norbert HUN-SZKE HUN 12. 12. 12. 36
9. (13.) 111.  SZEMMARI László HUN-SZKE HUN 14. 13. 11. 38
10. (15.) 97.  KATONA Péter HUN-PSN HUN 13. 14. 14. 41
11. (16.) 41.  TALPAS Vilmos HUN-HSE HUN 16. 15. 19. 50
12. (17.) 4.  KRSTIĆ Mak BIH BIH 17. 16. 17. 50
13. (18.) 29.  BARBERÀ PERALEDA STEPHANE ESP ESP 18. 19. 16. 53
14. (19.) 96.  KARDOS Áron HUN-PSN HUN 20. 17. 18. 55

 


Splitted Overall Classification


SENIOR & JUN A MEN
 
Rank No.  Name Member   Distances FP CDR
1. (2.) 144.  IMRE Emil ROU-SCMC ROU 2. 4. 2. 50 8
2. (6.) 30.  MARTINEZ BLACH VICTOR ESP ESP 8. 6. 5. 5 19
3. (9.) 31.  VALLVERDÚ IMBERNON ROGER ESP ESP 11. 7. 7. 25
4. (10.) 3.  RAINER Philemon AUT AUT 9. 11. 9. 29
5. (14.) 95.  HORVÁT Ádám HUN-PSN HUN 15. 9. 15. 39
6. (20.) 159.  JEKIC Nikola SRB SRB 19. 18. 19. 56