Empire State Winter Games, 04.02. - 05.02.2023
Live Results - Program
Time | Race No. | Category | Distance | Qualification Round | Qualifiers | Status |
Race Progression is 1st place from each heat then all others times seeded | ||||||
To fill rest of A Final and then B Final | ||||||
04:00 | Warm Up SCHOL A (W&M) | |||||
04:10 | Warm Up MASTERS | |||||
04:20 | Warm Up SCHOL B & C | |||||
04:30 | Warm up SCHOL D & E | |||||
04:40 | Ice Resurface (Full) | |||||
04:55 | 1 - 2 | DIVISION 1 Schol A Women | 777 m | 2 x HEATS | Group: A-B, 4 per heat | |
3 - 4 | DIVISION 2 Schol A Men | 777 m | 2 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
5 | DIVISION 7 Master | 777 m | 1 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
6 - 7 | DIVISION 3 Schol B | 777 m | 2 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
8 | DIVISION 4 Schol C | 777 m | 1 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
9 - 10 | DIVISION 5 Schol D | 170 m | 2 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
11 - 12 | DIVISION 6 Schol E | 170 m | 2 x HEATS | Group: A, 7 per heat | ||
Ice Resurface (Track) | ||||||
13 - 14 | DIVISION 1 Schol A Women | 777 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
15 - 16 | DIVISION 2 Schol A Men | 777 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
17 | DIVISION 7 Master | 777 m | 1 x FINAL | Group: A, 5 per heat | ||
18 - 19 | DIVISION 3 Schol B | 777 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
20 | DIVISION 4 Schol C | 777 m | 1 x FINAL | Group: A, 5 per heat | ||
21 - 22 | DIVISION 5 Schol D | 170 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
23 - 24 | DIVISION 6 Schol E | 170 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
Ice Resurface (Full) | ||||||
25 - 26 | DIVISION 1 Schol A Women | 1000 m | 2 x HEATS | Group: A, 4 per heat | ||
27 - 28 | DIVISION 2 Schol A Men | 1000 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
29 | DIVISION 7 Master | 1000 m | 1 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
30 - 31 | DIVISION 3 Schol B | 333 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
32 | DIVISION 4 Schol C | 333 m | 1 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
33 - 34 | DIVISION 5 Schol D | 255 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
35 - 36 | DIVISION 6 Schol E | 255 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
Ice Resurface (Track) | ||||||
37 | DIVISION 1 Schol A Women | 1000 m | 1 x SUPER FINAL | Group: A, 8 per heat | ||
38 - 39 | DIVISION 2 Schol A Men | 1000 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
40 | DIVISION 7 Master | 1000 m | 1 x FINAL | Group: A, 5 per heat | ||
41 - 42 | DIVISION 3 Schol B | 333 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
43 | DIVISION 4 Schol C | 333 m | 1 x FINAL | Group: A, 5 per heat | ||
44 - 45 | DIVISION 5 Schol D | 255 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
46 - 47 | DIVISION 6 Schol E | 255 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
End of the Day | ||||||
---- | ||||||
09:00 | Warm Up SCHOL A (W&M) | |||||
09:10 | Warm Up MASTERS | |||||
09:20 | Warm Up SCHOL B & C | |||||
09:30 | Warm up SCHOL D & E | |||||
Ice Resurface (Full) | ||||||
09:55 | 48 - 49 | DIVISION 1 Schol A Women | 500 m | 2 x HEATS | Group: A, 4 per heat | |
50 - 51 | DIVISION 2 Schol A Men | 500 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
52 | DIVISION 7 Master | 500 m | 1 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
53 - 54 | DIVISION 3 Schol B | 500 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
55 | DIVISION 4 Schol C | 500 m | 1 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
56 - 57 | DIVISION 5 Schol D | 85 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
58 - 59 | DIVISION 6 Schol E | 85 m | 2 x HEATS | Group: A, 5 per heat | ||
Ice Resurface (Track) | ||||||
60 - 61 | DIVISION 1 Schol A Women | 500 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
62 - 63 | DIVISION 2 Schol A Men | 500 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
64 | DIVISION 7 Master | 500 m | 1 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
65 - 66 | DIVISION 3 Schol B | 500 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
67 | DIVISION 4 Schol C | 500 m | 1 x FINAL | Group: A, 5 per heat | ||
68 - 69 | DIVISION 5 Schol D | 85 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
70 - 71 | DIVISION 6 Schol E | 85 m | 2 x FINAL | Group: A-B, 5 per heat | ||
Ice Resurface (Full) | ||||||
72 - 73 | DIVISION 3 Schol B | 1000 m | 2 x SUPER FINAL | Group: A-B, 7 per heat | ||
74 | DIVISION 4 Schol C | 1000 m | 1 x SUPER FINAL | Group: A, 7 best with FP | ||
75 - 76 | DIVISION 5 Schol D | 500 m | 2 x SUPER FINAL | Group: A-B, 7 per heat | ||
77 - 78 | DIVISION 6 Schol E | 500 m | 2 x SUPER FINAL | Group: A, 7 per heat | ||
79 | DIVISION 1 Schol A Women | 1500 m | 1 x SUPER FINAL | Group: A, 8 best with FP | ||
80 - 81 | DIVISION 2 Schol A Men | 1500 m | 2 x SUPER FINAL | Group: A-B, 7 per heat | ||
82 | DIVISION 7 Master | 1500 m | 1 x SUPER FINAL | Group: A, 7 best with FP | ||
SET UP Ceremony | ||||||
Awarding Ceremony | ||||||
End of the Day |