15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


WOMEN 1500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1 2:27.966
  2. 2. 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 2 2:28.882
  3. 3. 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 3 2:28.948
  4. 4. 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 4 2:29.099
  5. 5. 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 5 2:28.575
  6. 6. 25.  BETTI Margherita ITA ITA 6 2:29.357
  7. 7. 12.  COMBY Berenice FRA FRA 7 2:30.427
FINAL B
  8. 1. 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 8 2:31.231
  9. 2. 17.  ULRICH Katharina GER GER 9 2:31.312
  10. 3. 18.  WIBMER Sophie Luisa GER GER 10 2:33.534
  11. 4. 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL 11 2:33.822
  12. 5. 38.  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR 12 2:33.812
  13. 6. 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 13 2:34.157
  14. 42.  PARCZEWSKA Karolina POL POL 14 2:33.729
SEMI-FINAL
  15. 5. 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 15 2:33.342
  16. 6. 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 16 2:35.008
  17. 6. 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 17 2:36.465
  18. 6. 32.  SOKOLOVSKYTE Kotryna LTU LTU 18 2:54.597
  19. 7. 54.  AKAN Damla TUR TUR 19 2:36.890
  20. 7. 29.  USATOVA Alina LAT LAT 20 2:38.250
  21. 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR 21 2:33.832
QUARTER-FINAL
  22. 4. 50.  TURUNEN Alexia Anna Mathilda SUI SUI 22 2:39.818
  23. 4. 37.  DYRSET Aline Holbø NOR NOR 23 2:41.701
  24. 4. 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 24 3:03.797
  25. 5. 46.  GÁL Sarolta ROU ROU 25 2:42.614
  26. 5. 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 26 2:56.750
  27. 5. 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 27 3:06.764
  28. 5. 45.  FARKAS Biborka ROU ROU 28 NO TIME
  29. 55.  HAN Aybuke TUR TUR 29 NO TIME



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


WOMEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1 0:46.070
  2. 2. 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 2 0:46.190
  3. 3. 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 3 0:46.403
  4. 4. 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 4 0:46.188
FINAL B
  5. 1. 25.  BETTI Margherita ITA ITA 5 0:46.295
  6. 2. 12.  COMBY Berenice FRA FRA 6 0:46.816
  7. 3. 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL 7 0:46.560
  8. 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 8 0:46.492
SEMI-FINAL
  9. 5. 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR 9 0:46.611
  10. 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 10 0:46.270
QUARTER-FINAL
  11. 3. 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 11 0:46.692
  12. 3. 29.  USATOVA Alina LAT LAT 12 0:48.164
  13. 4. 17.  ULRICH Katharina GER GER 13 0:46.722
  14. 4. 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 14 0:46.992
  15. 4. 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 15 0:47.859
  16. 4. 46.  GÁL Sarolta ROU ROU 16 0:48.271
  17. 5. 42.  PARCZEWSKA Karolina POL POL 17 0:46.406
  18. 5. 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 18 0:47.808
  19. 5. 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 19 0:48.287
  20. 5. 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 20 0:48.345
HEATS
  21. 3. 32.  SOKOLOVSKYTE Kotryna LTU LTU 21 0:48.366
  22. 3. 55.  HAN Aybuke TUR TUR 22 0:48.677
  23. 3. 37.  DYRSET Aline Holbø NOR NOR 23 0:48.781
  24. 3. 38.  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR 24 1:01.679
  25. 4. 50.  TURUNEN Alexia Anna Mathilda SUI SUI 25 0:48.688
  26. 4. 18.  WIBMER Sophie Luisa GER GER 26 0:48.940
  27. 4. 54.  AKAN Damla TUR TUR 27 0:49.011
  28. 4. 45.  FARKAS Biborka ROU ROU 28 0:50.924
  29. 4. 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 29 0:55.654



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


WOMEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 33.  DELTRAP Zoe NED NED 1 1:37.585
  2. 2. 22.  SOMODI Maja Dora HUN HUN 2 1:36.491
  3. 3. 12.  COMBY Berenice FRA FRA 3 1:37.723
  4. 4. 26.  SIMONINI Viola ITA ITA 4 1:37.836
  5. 5. 17.  ULRICH Katharina GER GER 5 1:36.652
FINAL B
  6. 1. 21.  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN 6 1:35.864
  7. 2. 34.  STRAATHOF Kiek NED NED 7 1:40.591
  8. 3. 5.  PETSEVA Niya BUL BUL 8 1:54.755
  9. 4.  PETROVA Michaela BUL BUL 9 1:39.089
SEMI-FINAL
  10. 51.  TOKAROVA Tamara SVK SVK 10 1:37.604
  11. 25.  BETTI Margherita ITA ITA 11 1:39.993
QUARTER-FINAL
  12. 3. 13.  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA 12 1:41.435
  13. 3. 55.  HAN Aybuke TUR TUR 13 1:40.468
  14. 4. 59.  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR 14 1:37.510
  15. 4. 29.  USATOVA Alina LAT LAT 15 1:40.610
  16. 4. 53.  JOHANSSON Thea Maria SWE SWE 16 1:43.256
  17. 5. 31.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 17 1:38.957
  18. 5. 9.  GÁKOVÁ Barbora CZE CZE 18 1:40.770
  19. 41.  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL 19 1:41.868
  20. 58.  ADAMENKO Kseniya UKR UKR 20 1:38.007
HEATS
  21. 3. 38.  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR 21 1:40.841
  22. 3. 18.  WIBMER Sophie Luisa GER GER 22 1:42.029
  23. 3. 32.  SOKOLOVSKYTE Kotryna LTU LTU 23 1:49.249
  24. 3. 54.  AKAN Damla TUR TUR 24 1:51.051
  25. 4. 46.  GÁL Sarolta ROU ROU 25 1:39.205
  26. 4. 50.  TURUNEN Alexia Anna Mathilda SUI SUI 26 1:40.885
  27. 4. 45.  FARKAS Biborka ROU ROU 27 1:48.124
  28. 37.  DYRSET Aline Holbø NOR NOR 28 NO TIME
  29. 42.  PARCZEWSKA Karolina POL POL 29 NO TIME



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


MEN 1500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 27.  LOREGGIA Alessandro ITA ITA 1 2:21.247
  2. 2. 28.  PREVITALI Lorenzo ITA ITA 2 2:21.837
  3. 3. 15.  THOMAS Tawan FRA FRA 3 2:24.708
  4. 4. 35.  BERGSMA Niels NED NED 4 2:22.210
  5. 5. 24.  GRANASZTÓI Ádám Istvan HUN HUN 5 2:25.170
  6. 6. 36.  VAN DER VALK Bas NED NED 6 2:21.716
  7. 6.  DONCHEV Ivan BUL BUL 7 2:33.184
FINAL B
  8. 1. 2.  NOIRON Warre BEL BEL 8 2:22.424
  9. 2. 14.  BASTIER Simon FRA FRA 9 2:25.827
  10. 3. 23.  CZANK-VARGA Benjámin HUN HUN 10 2:23.270
  11. 4. 30.  STERNMANIS Maris Janis LAT LAT 11 2:26.835
  12. 5. 44.  MUCHLADO Adam POL POL 12 2:24.574
  13. 6. 20.  KOBUCH Lukas Bastian GER GER 13 2:24.528
  14. 7.  KYUMYURDZHIEV Stefan-Aleksandar BUL BUL 14 2:22.911
SEMI-FINAL
  15. 5. 60.  BERGIN Daniil UKR UKR 15 2:27.609
  16. 5. 19.  JAHN Brandon GER GER 16 2:24.720
  17. 6. 11.  POPL Matěj CZE CZE 17 2:29.647
  18. 6. 49.  KOMERIČKI Tibor SLO SLO 18 2:32.098
  19. 7. 1.  WOLF Tobias AUT AUT 19 2:30.090
  20. 7. 52.  KARABIN Jakub SVK SVK 20 2:36.259
  21. 16.  HILL Adam Philip Kenneth GBR GBR 21 2:33.406
QUARTER-FINAL
  22. 4. 47.  ANTAL Apor ROU ROU 22 2:40.270
  23. 4. 43.  KUROWSKI Oskar POL POL 23 2:40.814
  24. 4. 48.  DOBOS  Ádám ROU ROU 24 2:57.571
  25. 5. 39.  ALME Tinius Rambøl NOR NOR 25 2:29.438
  26. 5. 8.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 26 2:38.734
  27. 5. 40.  PEDERSEN Fredrik NOR NOR 27 3:07.503
  28. 5. 61.  MOROZOV Yaroslav UKR UKR 28 NO TIME
  29. 3.  RIVERO-MAERSCHALCK Aleyándro BEL BEL 29 NO TIME



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


MEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 15.  THOMAS Tawan FRA FRA 1 0:42.618
  2. 2. 28.  PREVITALI Lorenzo ITA ITA 2 0:42.782
  3. 3. 35.  BERGSMA Niels NED NED 3 0:42.956
  4. 27.  LOREGGIA Alessandro ITA ITA 4 0:43.377
FINAL B
  5. 1. 24.  GRANASZTÓI Ádám Istvan HUN HUN 5 0:43.748
  6. 2. 36.  VAN DER VALK Bas NED NED 6 0:43.317
  7. 3. 7.  KYUMYURDZHIEV Stefan-Aleksandar BUL BUL 7 0:44.317
  8. 2.  NOIRON Warre BEL BEL 8 0:43.036
SEMI-FINAL
  9. 5. 30.  STERNMANIS Maris Janis LAT LAT 9 0:44.257
  10. 5. 3.  RIVERO-MAERSCHALCK Aleyándro BEL BEL 10 0:44.253
QUARTER-FINAL
  11. 3. 16.  HILL Adam Philip Kenneth GBR GBR 11 0:43.379
  12. 3. 11.  POPL Matěj CZE CZE 12 0:44.328
  13. 3. 20.  KOBUCH Lukas Bastian GER GER 13 0:44.620
  14. 4. 44.  MUCHLADO Adam POL POL 14 0:43.989
  15. 4. 49.  KOMERIČKI Tibor SLO SLO 15 0:44.180
  16. 4. 40.  PEDERSEN Fredrik NOR NOR 16 0:43.791
  17. 5. 61.  MOROZOV Yaroslav UKR UKR 17 0:44.410
  18. 5. 6.  DONCHEV Ivan BUL BUL 18 0:44.684
  19. 5. 43.  KUROWSKI Oskar POL POL 19 0:44.717
  20. 23.  CZANK-VARGA Benjámin HUN HUN 20 0:43.686
HEATS
  21. 3. 1.  WOLF Tobias AUT AUT 21 0:44.800
  22. 3. 14.  BASTIER Simon FRA FRA 22 0:45.484
  23. 3. 19.  JAHN Brandon GER GER 23 0:45.671
  24. 3. 60.  BERGIN Daniil UKR UKR 24 0:46.824
  25. 4. 39.  ALME Tinius Rambøl NOR NOR 25 0:45.392
  26. 4. 52.  KARABIN Jakub SVK SVK 26 0:45.791
  27. 4. 8.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 27 0:47.178
  28. 4. 48.  DOBOS  Ádám ROU ROU 28 0:47.857
  29. 4. 47.  ANTAL Apor ROU ROU 29 0:48.069



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


MEN 1000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 28.  PREVITALI Lorenzo ITA ITA 1 1:31.706
  2. 2. 15.  THOMAS Tawan FRA FRA 2 1:30.861
  3. 3. 27.  LOREGGIA Alessandro ITA ITA 3 1:31.226
  4. 4. 24.  GRANASZTÓI Ádám Istvan HUN HUN 4 1:30.808
  5. 5. 1.  WOLF Tobias AUT AUT 5 1:32.317
FINAL B
  6. 1. 35.  BERGSMA Niels NED NED 6 1:32.373
  7. 2. 2.  NOIRON Warre BEL BEL 7 1:32.335
  8. 3. 23.  CZANK-VARGA Benjámin HUN HUN 8 1:30.929
  9. 4. 60.  BERGIN Daniil UKR UKR 9 1:32.373
SEMI-FINAL
  10. 7.  KYUMYURDZHIEV Stefan-Aleksandar BUL BUL 10 1:31.124
QUARTER-FINAL
  11. 3. 40.  PEDERSEN Fredrik NOR NOR 11 1:31.011
  12. 3. 14.  BASTIER Simon FRA FRA 12 1:33.503
  13. 3. 11.  POPL Matěj CZE CZE 13 1:35.650
  14. 4. 61.  MOROZOV Yaroslav UKR UKR 14 1:31.615
  15. 4. 3.  RIVERO-MAERSCHALCK Aleyándro BEL BEL 15 1:31.808
  16. 4. 30.  STERNMANIS Maris Janis LAT LAT 16 1:32.799
  17. 5. 49.  KOMERIČKI Tibor SLO SLO 17 1:32.531
  18. 16.  HILL Adam Philip Kenneth GBR GBR 18 1:33.455
  19. 36.  VAN DER VALK Bas NED NED 19 1:34.043
  20. 6.  DONCHEV Ivan BUL BUL 20 1:35.518
HEATS
  21. 3. 20.  KOBUCH Lukas Bastian GER GER 21 1:34.262
  22. 3. 43.  KUROWSKI Oskar POL POL 22 1:35.456
  23. 3. 39.  ALME Tinius Rambøl NOR NOR 23 1:36.253
  24. 3. 19.  JAHN Brandon GER GER 24 1:36.355
  25. 4. 52.  KARABIN Jakub SVK SVK 25 1:35.516
  26. 4. 48.  DOBOS  Ádám ROU ROU 26 1:38.365
  27. 4. 47.  ANTAL Apor ROU ROU 27 1:41.723
  28. 4. 8.  KOVAČIĆ Jan CRO CRO 28 1:42.877
  29. 4. 44.  MUCHLADO Adam POL POL 29 NO TIME



15th EYOF, Vuokatti, FIN [i]Live Stream, 20.03. - 25.03.2022


Distance Classification


MIXED GENDER RELAY 3000 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL A
  1. 1. 6.  NETHERLAND RELAY NED NED 1 4:20.299
  DELTRAP Zoe NED NED
  STRAATHOF Kiek NED NED
  BERGSMA Niels NED NED
  VAN DER VALK Bas NED NED
  2. 2. 5.  ITALY RELAY ITA ITA 2 4:22.132
  BETTI Margherita ITA ITA
  SIMONINI Viola ITA ITA
  LOREGGIA Alessandro ITA ITA
  PREVITALI Lorenzo ITA ITA
  3. 3. 8.  POLAND RELAY POL POL 3 4:24.008
  BOGDANOWICZ Agnieszka POL POL
  PARCZEWSKA Karolina POL POL
  KUROWSKI Oskar POL POL
  MUCHLADO Adam POL POL
  4. 4. 2.  FRANCE RELAY FRA FRA 4 4:20.710
  COMBY Berenice FRA FRA
  GRENOUILLOUX Eva FRA FRA
  BASTIER Simon FRA FRA
  THOMAS Tawan FRA FRA
FINAL B
  5. 1. 4.  HUNGARY RELAY HUN HUN 5 4:20.022
  SCHÖNBORN Melinda HUN HUN
  SOMODI Maja Dora HUN HUN
  CZANK-VARGA Benjámin HUN HUN
  GRANASZTÓI Ádám Istvan HUN HUN
  6. 2. 3.  GERMANY RELAY GER GER 6 4:27.390
  ULRICH Katharina GER GER
  WIBMER Sophie Luisa GER GER
  JAHN Brandon GER GER
  KOBUCH Lukas Bastian GER GER
  7. 3. 7.  NORWAY RELAY NOR NOR 7 4:30.527
  DYRSET Aline Holbø NOR NOR
  MELHUUS Guro Samdahl NOR NOR
  ALME Tinius Rambøl NOR NOR
  PEDERSEN Fredrik NOR NOR
QUARTER-FINAL
  8. 3. 1.  BULGARIA RELAY BUL BUL 8 4:32.680
  PETROVA Michaela BUL BUL
  PETSEVA Niya BUL BUL
  DONCHEV Ivan BUL BUL
  KYUMYURDZHIEV Stefan-Aleksandar BUL BUL
  9. 9.  ROMANIA RELAY ROU ROU 9 NO TIME
  FARKAS Biborka ROU ROU
  GÁL Sarolta ROU ROU
  ANTAL Apor ROU ROU
  DOBOS  Ádám ROU ROU
  10. 10.  UKRAINE RELAY UKR UKR 10 NO TIME
  ADAMENKO Kseniya UKR UKR
  SYDORKO Yelyzaveta UKR UKR
  BERGIN Daniil UKR UKR
  MOROZOV Yaroslav UKR UKR