Baltic Cup 5, Elektrenai, LTU, 07.03. - 08.03.2020


Heat Results

 
2. Distance 
JUNIOR C GIRLS  HEATS  500 m
RACE: 54    HEAT: 1    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (5) 94.  USATOVA Alina LAT-SPARS LAT 49.534
Split times:   [1] 8.448 (8.448) |  [2] 18.772 (10.324) |  [3] 29.011 (10.239) |  [4] 39.165 (10.154) |  [5] 49.534 (10.369)  Official Finish Time: 49.534
2 (2) 61.  SNIKERE Patricija LAT-JLSS LAT 50.156
Split times:   [1] 8.376 (8.376) |  [2] 19.029 (10.653) |  [3] 29.111 (10.082) |  [4] 39.549 (10.438) |  [5] 50.156 (10.607)  Official Finish Time: 50.156
3 (1) 146.  BAKHIIA Arina RUS-PET RUS 51.812
Split times:   [1] 8.237 (8.237) |  [2] 18.756 (10.519) |  [3] 29.589 (10.833) |  [4] 40.621 (11.032) |  [5] 51.812 (11.192)  Official Finish Time: 51.812
4 (3) 137.  GRUDYSZ Malwina POL-ORL POL 1:14.904   advanced->to A
Split times:   [1] 7.936 (7.936) |  [2] 18.456 (10.520) |  [3] 44.712 (26.256) |  [4] 1:01.498 (16.786) |  [5] 1:14.904 (13.406)  Official Finish Time: 1:14.904  
- (4) 162.  ADAMENKO Kseniya UKR-KYIV UKR PEN. impeding
Split times:   [1] 8.076 (8.076) |  [2] 18.556 (10.480) |  [3] 35.638 (17.082) |  [4] 50.483 (14.845) |  [5] 1:03.676 (13.194)  Official Finish Time: PEN.
RACE: 55    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 147.  ROSHCHEKTAEVA Zhanneta RUS-PET RUS 48.418
Split times:   [1] 8.105 (8.105) |  [2] 18.491 (10.386) |  [3] 28.364 (9.873) |  [4] 38.232 (9.868) |  [5] 48.418 (10.187)  Official Finish Time: 48.418
2 (2) 91.  BORODOVSKA Marija LAT-SPARS LAT 49.433
Split times:   [1] 7.989 (7.989) |  [2] 18.439 (10.450) |  [3] 28.637 (10.198) |  [4] 38.928 (10.291) |  [5] 49.433 (10.506)  Official Finish Time: 49.433
3 (3) 60.  JANKOVSKA Laura LAT-JLSS LAT 49.533
Split times:   [1] 8.345 (8.345) |  [2] 18.603 (10.258) |  [3] 28.678 (10.075) |  [4] 39.029 (10.351) |  [5] 49.533 (10.505)  Official Finish Time: 49.533
4 (4) 106.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 49.766
Split times:   [1] 8.420 (8.420) |  [2] 18.799 (10.379) |  [3] 28.837 (10.038) |  [4] 49.748 (20.911) |  [5] 49.766 (0.019)  Official Finish Time: 49.766
5 (5) 92.  GALINA Luiza Marta LAT-SPARS LAT 53.918
Split times:   [1] 8.913 (8.913) |  [2] 19.986 (11.073) |  [3] 30.919 (10.933) |  [4] 42.199 (11.280) |  [5] 53.918 (11.720)  Official Finish Time: 53.918
RACE: 56    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (4) 93.  PETROVICA Laura LAT-SPARS LAT 49.964
Split times:   [1] 7.919 (7.919) |  [2] 18.408 (10.489) |  [3] 28.603 (10.195) |  [4] 39.078 (10.475) |  [5] 49.964 (10.887)  Official Finish Time: 49.964
2 (1) 90.  ANIKEVICA Daniela LAT-SPARS LAT 50.372
Split times:   [1] 8.194 (8.194) |  [2] 18.998 (10.804) |  [3] 29.282 (10.284) |  [4] 39.750 (10.468) |  [5] 50.372 (10.622)  Official Finish Time: 50.372
3 (3) 107.  MILAKNYTE Indre LTU LTU 50.624
Split times:   [1] 8.302 (8.302) |  [2] 19.200 (10.898) |  [3] 29.470 (10.270) |  [4] 39.953 (10.483) |  [5] 50.624 (10.671)  Official Finish Time: 50.624
4 (2) 163.  SHAPRAN Oleksandra UKR-KYIV UKR 51.221
Split times:   [1] 8.418 (8.418) |  [2] 19.431 (11.013) |  [3] 29.904 (10.473) |  [4] 40.420 (10.516) |  [5] 51.221 (10.802)  Official Finish Time: 51.221
5 (5) 59.  BAKAJA Valerija LAT-JLSS LAT 52.042
Split times:   [1] 8.881 (8.881) |  [2] 19.953 (11.072) |  [3] 30.505 (10.552) |  [4] 41.181 (10.676) |  [5] 52.042 (10.862)  Official Finish Time: 52.042
 
JUNIOR C GIRLS  SEMI FINAL  500 m
RACE: 97    HEAT: 1    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 59.  BAKAJA Valerija LAT-JLSS LAT 51.213
Split times:   [1] 8.119 (8.119) |  [2] 18.817 (10.698) |  [3] 29.245 (10.428) |  [4] 40.081 (10.836) |  [5] 51.213 (11.132)  Official Finish Time: 51.213
2 (3) 92.  GALINA Luiza Marta LAT-SPARS LAT 53.149
Split times:   [1] 8.543 (8.543) |  [2] 19.644 (11.101) |  [3] 30.532 (10.888) |  [4] 41.699 (11.167) |  [5] 53.149 (11.450)  Official Finish Time: 53.149
3 (1) 163.  SHAPRAN Oleksandra UKR-KYIV UKR 1:07.669  
Split times:   [1] 8.247 (8.247) |  [2] 27.917 (19.670) |  [3] 43.859 (15.942) |  [4] 55.909 (12.050) |  [5] 1:07.669 (11.760)  Official Finish Time: 1:07.669  
RACE: 98    HEAT: 2    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 94.  USATOVA Alina LAT-SPARS LAT 48.129
Split times:   [1] 7.944 (7.944) |  [2] 18.017 (10.073) |  [3] 27.828 (9.811) |  [4] 37.974 (10.146) |  [5] 48.129 (10.155)  Official Finish Time: 48.129
2 (4) 93.  PETROVICA Laura LAT-SPARS LAT 48.965
Split times:   [1] 8.303 (8.303) |  [2] 18.467 (10.164) |  [3] 28.414 (9.947) |  [4] 38.610 (10.196) |  [5] 48.965 (10.355)  Official Finish Time: 48.965
3 (1) 60.  JANKOVSKA Laura LAT-JLSS LAT 49.212
Split times:   [1] 8.343 (8.343) |  [2] 18.837 (10.494) |  [3] 28.827 (9.990) |  [4] 39.071 (10.244) |  [5] 49.212 (10.141)  Official Finish Time: 49.212
4 (3) 106.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 49.375
Split times:   [1] 8.517 (8.517) |  [2] 19.010 (10.493) |  [3] 29.002 (9.992) |  [4] 39.175 (10.173) |  [5] 49.375 (10.200)  Official Finish Time: 49.375
5 (6) 146.  BAKHIIA Arina RUS-PET RUS 49.547
Split times:   [1] 8.708 (8.708) |  [2] 19.037 (10.329) |  [3] 29.130 (10.093) |  [4] 39.239 (10.109) |  [5] 49.547 (10.308)  Official Finish Time: 49.547
6 (5) 61.  SNIKERE Patricija LAT-JLSS LAT 50.697
Split times:   [1] 8.681 (8.681) |  [2] 19.249 (10.568) |  [3] 29.445 (10.196) |  [4] 40.103 (10.658) |  [5] 50.697 (10.595)  Official Finish Time: 50.697
RACE: 99    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 147.  ROSHCHEKTAEVA Zhanneta RUS-PET RUS 49.043
Split times:   [1] 8.241 (8.241) |  [2] 18.656 (10.415) |  [3] 28.554 (9.898) |  [4] 38.412 (9.858) |  [5] 49.043 (10.632)  Official Finish Time: 49.043
2 (2) 91.  BORODOVSKA Marija LAT-SPARS LAT 49.389
Split times:   [1] 8.028 (8.028) |  [2] 18.621 (10.593) |  [3] 28.835 (10.214) |  [4] 39.023 (10.188) |  [5] 49.389 (10.366)  Official Finish Time: 49.389
3 (3) 90.  ANIKEVICA Daniela LAT-SPARS LAT 50.606
Split times:   [1] 8.534 (8.534) |  [2] 19.414 (10.880) |  [3] 29.497 (10.083) |  [4] 39.825 (10.328) |  [5] 50.606 (10.782)  Official Finish Time: 50.606
4 (4) 107.  MILAKNYTE Indre LTU LTU 50.975
Split times:   [1] 8.596 (8.596) |  [2] 19.528 (10.932) |  [3] 29.722 (10.194) |  [4] 40.102 (10.380) |  [5] 50.975 (10.873)  Official Finish Time: 50.975
5 (5) 137.  GRUDYSZ Malwina POL-ORL POL 52.160
Split times:   [1] 8.892 (8.892) |  [2] 19.753 (10.861) |  [3] 30.179 (10.426) |  [4] 41.045 (10.866) |  [5] 52.160 (11.116)  Official Finish Time: 52.160
 
JUNIOR C GIRLS  FINAL  500 m
RACE: 109    HEAT: 1    GROUP: C    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 92.  GALINA Luiza Marta LAT-SPARS LAT 53.781
Split times:   [1] 8.596 (8.596) |  [2] 19.819 (11.223) |  [3] 30.722 (10.903) |  [4] 42.121 (11.399) |  [5] 53.781 (11.660)  Official Finish Time: 53.781
2 (1) 59.  BAKAJA Valerija LAT-JLSS LAT 1:04.472  
Split times:   [1] 8.362 (8.362) |  [2] 19.270 (10.908) |  [3] 38.413 (19.143) |  [4] 51.437 (13.024) |  [5] 1:04.472 (13.035)  Official Finish Time: 1:04.472  
- (3) 163.  SHAPRAN Oleksandra UKR-KYIV UKR PEN. false start
RACE: 110    HEAT: 2    GROUP: B    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (2) 146.  BAKHIIA Arina RUS-PET RUS 50.759
Split times:   [1] 7.983 (7.983) |  [2] 18.659 (10.676) |  [3] 29.176 (10.517) |  [4] 39.920 (10.744) |  [5] 50.759 (10.839)  Official Finish Time: 50.759
2 (1) 106.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 50.925
Split times:   [1] 7.811 (7.811) |  [2] 18.662 (10.851) |  [3] 29.106 (10.444) |  [4] 39.852 (10.746) |  [5] 50.925 (11.073)  Official Finish Time: 50.925
3 (3) 90.  ANIKEVICA Daniela LAT-SPARS LAT 50.944
Split times:   [1] 8.180 (8.180) |  [2] 18.815 (10.635) |  [3] 29.314 (10.499) |  [4] 40.015 (10.701) |  [5] 50.944 (10.929)  Official Finish Time: 50.944
4 (5) 107.  MILAKNYTE Indre LTU LTU 51.040
Split times:   [1] 8.419 (8.419) |  [2] 18.953 (10.534) |  [3] 29.433 (10.480) |  [4] 40.211 (10.778) |  [5] 51.040 (10.830)  Official Finish Time: 51.040
5 (6) 137.  GRUDYSZ Malwina POL-ORL POL 51.216
Split times:   [1] 8.580 (8.580) |  [2] 19.269 (10.689) |  [3] 29.717 (10.448) |  [4] 40.366 (10.649) |  [5] 51.216 (10.850)  Official Finish Time: 51.216
- (4) 61.  SNIKERE Patricija LAT-JLSS LAT PEN. no finish
RACE: 111    HEAT: 3    GROUP: A    Race/ Splits
Place Lane No.  Name Member   Time  
1 (1) 94.  USATOVA Alina LAT-SPARS LAT 48.165
Split times:   [1] 7.895 (7.895) |  [2] 18.034 (10.139) |  [3] 27.857 (9.823) |  [4] 37.971 (10.114) |  [5] 48.165 (10.195)  Official Finish Time: 48.165
2 (2) 93.  PETROVICA Laura LAT-SPARS LAT 48.828
Split times:   [1] 8.055 (8.055) |  [2] 18.202 (10.147) |  [3] 28.084 (9.882) |  [4] 38.328 (10.244) |  [5] 48.828 (10.501)  Official Finish Time: 48.828
3 (4) 60.  JANKOVSKA Laura LAT-JLSS LAT 49.845
Split times:   [1] 8.170 (8.170) |  [2] 18.593 (10.423) |  [3] 28.826 (10.233) |  [4] 39.254 (10.428) |  [5] 49.845 (10.592)  Official Finish Time: 49.845
4 (3) 147.  ROSHCHEKTAEVA Zhanneta RUS-PET RUS 49.970
Split times:   [1] 9.121 (9.121) |  [2] 19.611 (10.490) |  [3] 29.340 (9.729) |  [4] 39.291 (9.951) |  [5] 49.970 (10.680)  Official Finish Time: 49.970
5 (5) 91.  BORODOVSKA Marija LAT-SPARS LAT 50.169
Split times:   [1] 8.367 (8.367) |  [2] 18.687 (10.320) |  [3] 29.009 (10.322) |  [4] 39.406 (10.397) |  [5] 50.169 (10.764)  Official Finish Time: 50.169



Baltic Cup 5, Elektrenai, LTU, 07.03. - 08.03.2020


Distance Classification


JUNIOR C GIRLS 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. A 1. 94.  USATOVA Alina LAT-SPARS LAT 34 1 0:48.129
  2. A 2. 93.  PETROVICA Laura LAT-SPARS LAT 21 2 0:48.828
  3. A 3. 60.  JANKOVSKA Laura LAT-JLSS LAT 13 3 0:49.212
  4. A 4. 147.  ROSHCHEKTAEVA Zhanneta RUS-PET RUS 8 4 0:48.418
  5. A 5. 91.  BORODOVSKA Marija LAT-SPARS LAT 5 5 0:49.389
  6. B 1. 146.  BAKHIIA Arina RUS-PET RUS 3 6 0:49.547
  7. B 2. 106.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 2 7 0:49.375
  8. B 3. 90.  ANIKEVICA Daniela LAT-SPARS LAT 1 8 0:50.372
  9. B 4. 107.  MILAKNYTE Indre LTU LTU 9 0:50.624
  10. B 5. 137.  GRUDYSZ Malwina POL-ORL POL 10 0:51.216
  11. B 61.  SNIKERE Patricija LAT-JLSS LAT 11 0:50.156
  12. C 1. 92.  GALINA Luiza Marta LAT-SPARS LAT 12 0:53.149
  13. C 2. 59.  BAKAJA Valerija LAT-JLSS LAT 13 0:51.213
  14. C 163.  SHAPRAN Oleksandra UKR-KYIV UKR 14 0:51.221
HEATS
  A 162.  ADAMENKO Kseniya UKR-KYIV UKR 15 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


JUNIOR C GIRLS 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (1.) A 1. 94.  USATOVA Alina LAT-SPARS LAT 34 1 0:48.129
  2. (2.) A 2. 93.  PETROVICA Laura LAT-SPARS LAT 21 2 0:48.828
  3. (3.) A 3. 60.  JANKOVSKA Laura LAT-JLSS LAT 13 3 0:49.212
  4. (4.) A 4. 147.  ROSHCHEKTAEVA Zhanneta RUS-PET RUS 8 4 0:48.418
  5. (5.) A 5. 91.  BORODOVSKA Marija LAT-SPARS LAT 5 5 0:49.389
  6. (6.) B 1. 146.  BAKHIIA Arina RUS-PET RUS 3 6 0:49.547
  7. (7.) B 2. 106.  ASTRAUSKAITE Gabija LTU LTU 2 7 0:49.375
  8. (8.) B 3. 90.  ANIKEVICA Daniela LAT-SPARS LAT 1 8 0:50.372
  9. (9.) B 4. 107.  MILAKNYTE Indre LTU LTU 9 0:50.624
  10. (10.) B 5. 137.  GRUDYSZ Malwina POL-ORL POL 10 0:51.216
  11. (12.) C 1. 92.  GALINA Luiza Marta LAT-SPARS LAT 12 0:53.149
  12. (13.) C 2. 59.  BAKAJA Valerija LAT-JLSS LAT 13 0:51.213
  13. (14.) C 163.  SHAPRAN Oleksandra UKR-KYIV UKR 14 0:51.221
HEATS
  - A 162.  ADAMENKO Kseniya UKR-KYIV UKR 15 NO TIME

 


Splitted Distance Classification


WOMEN 500 m
 
Qualif.-Round Rank   Heat No.  Name Member   FP CDR Time
FINAL
  1. (11.) B 61.  SNIKERE Patricija LAT-JLSS LAT 11 0:50.156