Danubia 3-Austrian Open & Styrian Open, Graz, AUT, 28.11. - 30.11.2014
Heat Results
1. Distance | |||||||
JUNIOR A MEN HEATS 1500 m | |||||||
RACE: 45 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 2:34.405 | ||
2 | (4) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 2:34.492 | ||
3 | (5) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 2:35.474 | ||
4 | (2) | 3. | RAINER Philemon | AUT | 2:44.946 | ||
5 | (1) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | NO TIME | advanced | |
- | (6) | 41. | FARKAS Tamás | HUN | - | impeding | |
RACE: 46 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 2:43.311 | ||
2 | (1) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 2:43.377 | ||
3 | (5) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 2:43.464 | ||
4 | (2) | 19. | KOLENC Martin | CRO | 2:43.648 | ||
5 | (6) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 2:48.127 | ||
6 | (3) | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 2:49.329 | ||
RACE: 47 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (6) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 2:38.532 | ||
2 | (3) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 2:39.243 | ||
3 | (5) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 2:41.309 | ||
4 | (2) | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 2:41.789 | ||
5 | (4) | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 2:43.197 | ||
6 | (1) | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | NO TIME | ||
RACE: 48 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 2:41.302 | ||
2 | (3) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 2:41.943 | ||
3 | (1) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 2:44.976 | ||
4 | (5) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 2:47.361 | ||
5 | (2) | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | NO TIME | ||
JUNIOR A MEN SEMI-FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 53 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 2:27.591 | ||
2 | (6) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 2:27.886 | ||
3 | (1) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 2:27.924 | ||
4 | (2) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 2:28.083 | ||
5 | (4) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 2:30.004 | ||
6 | (5) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 2:30.137 | ||
RACE: 54 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 2:31.167 | ||
2 | (1) | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 2:31.841 | ||
3 | (3) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 2:32.487 | ||
4 | (6) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 2:32.496 | ||
5 | (2) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 2:32.758 | ||
6 | (7) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 2:53.466 | ||
- | (5) | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | - | impeding | |
JUNIOR A MEN FINAL 1500 m | |||||||
RACE: 65 HEAT: 1 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 2:43.433 | ||
2 | (1) | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 2:45.095 | ||
3 | (3) | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 2:47.365 | ||
RACE: 66 HEAT: 2 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (5) | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 2:41.287 | ||
2 | (3) | 19. | KOLENC Martin | CRO | 2:41.356 | ||
3 | (1) | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 2:42.157 | ||
4 | (6) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 2:43.908 | ||
5 | (2) | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 2:44.516 | ||
6 | (4) | 3. | RAINER Philemon | AUT | 2:48.273 | ||
RACE: 67 HEAT: 3 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 2:32.990 | ||
2 | (4) | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 2:33.330 | ||
3 | (2) | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 2:33.644 | ||
4 | (5) | 29. | PROKOP Michal | CZE | 2:33.996 | ||
5 | (3) | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 2:34.092 | ||
6 | (6) | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 2:38.076 | ||
RACE: 68 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 2:37.842 | ||
2 | (4) | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 2:37.926 | ||
3 | (3) | 39. | BÉRES Bence | HUN | 2:38.049 | ||
4 | (2) | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 2:39.303 | ||
5 | (5) | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 2:39.523 | ||
6 | (6) | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 2:40.667 |
Danubia 3-Austrian Open & Styrian Open, Graz, AUT, 28.11. - 30.11.2014
Distance Classification
JUNIOR A MEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 34 | 1 | 2:27.591 | ||
2. | A | 2. | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 21 | 2 | 2:31.167 | ||
3. | A | 3. | 39. | BÉRES Bence | HUN | 13 | 3 | 2:27.924 | ||
4. | A | 4. | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 8 | 4 | 2:27.886 | ||
5. | A | 5. | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 5 | 5 | 2:31.841 | ||
6. | A | 6. | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 3 | 6 | 2:32.487 | ||
7. | B | 1. | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 7 | 2:28.083 | |||
8. | B | 2. | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 8 | 2:32.496 | |||
9. | B | 3. | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 9 | 2:30.004 | |||
10. | B | 4. | 29. | PROKOP Michal | CZE | 10 | 2:32.758 | |||
11. | B | 5. | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 11 | 2:30.137 | |||
12. | B | 6. | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 12 | 2:38.076 | |||
13. | C | 1. | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 13 | 2:41.287 | |||
14. | C | 2. | 19. | KOLENC Martin | CRO | 14 | 2:41.356 | |||
15. | C | 3. | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 15 | 2:41.789 | |||
16. | C | 4. | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 16 | 2:43.908 | |||
17. | C | 5. | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 17 | 2:43.197 | |||
18. | C | 6. | 3. | RAINER Philemon | AUT | 18 | 2:44.946 | |||
19. | D | 1. | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 19 | 2:43.433 | |||
20. | D | 2. | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 20 | 2:45.095 | |||
21. | D | 3. | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 21 | 2:47.365 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
22. | A | - | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 22 | 2:43.377 | |||
HEATS | ||||||||||
A | - | 41. | FARKAS Tamás | HUN | 24 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
JUNIOR A MEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (1.) | A | 1. | 107. | DOKOLIN Dmitrii | RUS | 34 | 1 | 2:27.591 | ||
2. (2.) | A | 2. | 108. | EYBOG Daniil | RUS | 21 | 2 | 2:31.167 | ||
3. (5.) | A | 5. | 14. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 5 | 5 | 2:31.841 | ||
4. (6.) | A | 6. | 66. | NIEŚCIER Karol | POL-JUV | 3 | 6 | 2:32.487 | ||
5. (7.) | B | 1. | 13. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 7 | 2:28.083 | |||
6. (8.) | B | 2. | 103. | MURAVYEV Vadim | RUS-PET | 8 | 2:32.496 | |||
7. (9.) | B | 3. | 9. | ZASTRUGOV Daniel | BUL | 9 | 2:30.004 | |||
8. (10.) | B | 4. | 29. | PROKOP Michal | CZE | 10 | 2:32.758 | |||
9. (11.) | B | 5. | 102. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 11 | 2:30.137 | |||
10. (12.) | B | 6. | 49. | VIGANTS Endijs | LAT | 12 | 2:38.076 | |||
11. (13.) | C | 1. | 40. | CAKÓ Dávid | HUN | 13 | 2:41.287 | |||
12. (14.) | C | 2. | 19. | KOLENC Martin | CRO | 14 | 2:41.356 | |||
13. (15.) | C | 3. | 2. | ANDERMANN Dominic | AUT | 15 | 2:41.789 | |||
14. (16.) | C | 4. | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 16 | 2:43.908 | |||
15. (17.) | C | 5. | 63. | GAWRYLUK Grzegorz | POL-JUV | 17 | 2:43.197 | |||
16. (18.) | C | 6. | 3. | RAINER Philemon | AUT | 18 | 2:44.946 | |||
17. (19.) | D | 1. | 72. | HYDZIK Sebastian | POL-MOSIR | 19 | 2:43.433 | |||
18. (20.) | D | 2. | 77. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 20 | 2:45.095 | |||
19. (21.) | D | 3. | 78. | BAKALARZ Jakub | POL-ORZEL | 21 | 2:47.365 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
20. (22.) | A | - | 64. | KAMIEŃSKI Wojciech | POL-JUV | 22 | 2:43.377 | |||
HEATS | ||||||||||
- | A | - | 41. | FARKAS Tamás | HUN | 24 | NO TIME |
Splitted Distance Classification
MEN 1500 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. (3.) | A | 3. | 39. | BÉRES Bence | HUN | 13 | 3 | 2:27.924 | ||
2. (4.) | A | 4. | 15. | TSANKOV Tsvetan | BUL-SKKHL | 8 | 4 | 2:27.886 |