Danubia Series 4, Slovakian Open, Spisska Nova Ves, SVK, 20.12. - 22.12.2013
Heat Results
3. Distance | |||||||
JUNIOR B MEN HEATS 1000 m | |||||||
RACE: 148 HEAT: 1 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 111. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 1:44.503 | ||
2 | (4) | 94. | NIEŚCIER Karol | POL | 1:45.207 | ||
3 | (1) | 55. | VIGANTS Endijs | LAT | 1:46.684 | ||
4 | (3) | 137. | SALCEANU Eduard | ROU | 1:47.639 | ||
RACE: 149 HEAT: 2 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 35. | LIU Shaoang | HUN | 1:35.900 | ||
2 | (5) | 93. | MOROZ Jakub | POL | 1:36.418 | ||
3 | (3) | 15. | KOLENC Martin | CRO-MET | 1:36.817 | ||
4 | (2) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 1:41.539 | ||
5 | (1) | 49. | INDRIKSONS Rudolfs | LAT-KSS | 1:53.748 | ||
RACE: 150 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 132. | YARDIMCI Fırat | TUR | 1:38.618 | ||
2 | (3) | 11. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 1:38.716 | ||
3 | (1) | 44. | FARKAS Tamás | HUN-SZKE | 1:38.820 | ||
4 | (2) | 119. | PAVLIK Jozef | SVK-SKMA | 1:53.030 | ||
RACE: 151 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 12. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 1:38.269 | ||
2 | (1) | 135. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:38.438 | ||
3 | (2) | 78. | RUMAK Beniamin | POL-ORZEL | 1:39.372 | ||
4 | (3) | 118. | KAŽIMÍR Filip | SVK-SKMA | 2:13.047 | ||
RACE: 152 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 112. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 1:38.111 | ||
2 | (3) | 136. | SYMONENKO Bogdan | UKR-KYIV | 1:38.131 | ||
3 | (4) | 76. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 1:38.434 | ||
- | (1) | 92. | KORECKI Krystian | POL | - | no start | |
RACE: 153 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 105. | ANTAL Tamas | ROU | 1:42.461 | ||
2 | (2) | 56. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:42.582 | ||
3 | (4) | 3. | ANDERMANN Dominic | AUT | 1:44.124 | ||
4 | (1) | 95. | POPOV Michael | POL | 1:46.700 | ||
JUNIOR B MEN QUARTER-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 160 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 3. | ANDERMANN Dominic | AUT | 1:39.444 | ||
2 | (2) | 95. | POPOV Michael | POL | 1:39.745 | ||
3 | (4) | 118. | KAŽIMÍR Filip | SVK-SKMA | 1:44.709 | ||
4 | (3) | 49. | INDRIKSONS Rudolfs | LAT-KSS | 2:01.852 | ||
RACE: 161 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 55. | VIGANTS Endijs | LAT | 1:36.290 | ||
2 | (1) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 1:42.062 | ||
3 | (4) | 119. | PAVLIK Jozef | SVK-SKMA | 2:11.870 | ||
4 | (3) | 137. | SALCEANU Eduard | ROU | 2:13.166 | ||
RACE: 162 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 132. | YARDIMCI Fırat | TUR | 1:34.822 | ||
2 | (3) | 44. | FARKAS Tamás | HUN-SZKE | 1:35.054 | ||
3 | (4) | 56. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:35.284 | ||
4 | (1) | 15. | KOLENC Martin | CRO-MET | 1:36.721 | ||
RACE: 163 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 11. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 1:35.537 | ||
2 | (4) | 111. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 1:35.699 | ||
3 | (1) | 93. | MOROZ Jakub | POL | 1:37.903 | ||
4 | (3) | 78. | RUMAK Beniamin | POL-ORZEL | 1:39.068 | ||
RACE: 164 HEAT: 5 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 135. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:45.716 | ||
2 | (3) | 105. | ANTAL Tamas | ROU | 1:45.783 | ||
3 | (1) | 112. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 1:45.916 | ||
- | (4) | 94. | NIEŚCIER Karol | POL | - | no start | |
RACE: 165 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 35. | LIU Shaoang | HUN | 1:35.724 | ||
2 | (2) | 136. | SYMONENKO Bogdan | UKR-KYIV | 1:41.341 | ||
3 | (3) | 12. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 2:09.192 | ||
- | (4) | 76. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | - | 2 false starts | |
JUNIOR B MEN SEMI-FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 184 HEAT: 1 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 112. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 1:36.285 | ||
2 | (1) | 15. | KOLENC Martin | CRO-MET | 1:40.032 | ||
3 | (3) | 12. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 2:14.720 | ||
RACE: 185 HEAT: 2 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 56. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:33.090 | ||
2 | (2) | 93. | MOROZ Jakub | POL | 1:33.357 | ||
3 | (3) | 78. | RUMAK Beniamin | POL-ORZEL | 1:35.296 | ||
RACE: 186 HEAT: 3 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 135. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:33.011 | ||
2 | (4) | 105. | ANTAL Tamas | ROU | 1:33.058 | ||
3 | (2) | 136. | SYMONENKO Bogdan | UKR-KYIV | 1:33.973 | ||
4 | (1) | 111. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 2:10.929 | ||
RACE: 187 HEAT: 4 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 35. | LIU Shaoang | HUN | 1:36.741 | ||
2 | (2) | 44. | FARKAS Tamás | HUN-SZKE | 1:37.743 | ||
3 | (3) | 11. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 1:40.020 | advanced | |
- | (1) | 132. | YARDIMCI Fırat | TUR | - | impeding | |
JUNIOR B MEN FINAL 1000 m | |||||||
RACE: 208 HEAT: 1 GROUP: F Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (4) | 137. | SALCEANU Eduard | ROU | 1:41.162 | ||
2 | (1) | 118. | KAŽIMÍR Filip | SVK-SKMA | 1:43.108 | ||
3 | (3) | 119. | PAVLIK Jozef | SVK-SKMA | 1:48.622 | ||
4 | (2) | 49. | INDRIKSONS Rudolfs | LAT-KSS | 1:50.308 | ||
RACE: 209 HEAT: 2 GROUP: E Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 55. | VIGANTS Endijs | LAT | 1:36.518 | ||
2 | (3) | 95. | POPOV Michael | POL | 1:36.981 | ||
3 | (4) | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 1:44.430 | ||
4 | (2) | 3. | ANDERMANN Dominic | AUT | 2:14.810 | ||
RACE: 210 HEAT: 3 GROUP: D Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 12. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 1:33.914 | ||
2 | (1) | 78. | RUMAK Beniamin | POL-ORZEL | 1:34.949 | ||
RACE: 211 HEAT: 4 GROUP: C Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (1) | 56. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 1:31.067 | ||
2 | (2) | 93. | MOROZ Jakub | POL | 1:32.922 | ||
3 | (3) | 112. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 1:33.222 | ||
4 | (4) | 15. | KOLENC Martin | CRO-MET | 1:33.295 | ||
RACE: 212 HEAT: 5 GROUP: B Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (2) | 111. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 1:32.773 | ||
2 | (1) | 136. | SYMONENKO Bogdan | UKR-KYIV | 1:35.031 | ||
RACE: 213 HEAT: 6 GROUP: A Race/ Splits | |||||||
Place | Lane | No. | Name | Member | Time | ||
1 | (3) | 35. | LIU Shaoang | HUN | 1:30.267 | ||
2 | (1) | 135. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 1:31.496 | ||
3 | (2) | 105. | ANTAL Tamas | ROU | 1:32.102 | ||
4 | (4) | 44. | FARKAS Tamás | HUN-SZKE | 1:33.847 | ||
5 | (5) | 11. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 2:11.995 |
Danubia Series 4, Slovakian Open, Spisska Nova Ves, SVK, 20.12. - 22.12.2013
Distance Classification
JUNIOR B MEN 1000 m | ||||||||||
Qualif.-Round | Rank | Heat | No. | Name | Member | FP | CDR | Time | ||
FINAL | ||||||||||
1. | A | 1. | 35. | LIU Shaoang | HUN | 34 | 1 | 1:30.267 | ||
2. | A | 2. | 135. | HANDEI Volodymyr | UKR-KYIV | 21 | 2 | 1:31.496 | ||
3. | A | 3. | 105. | ANTAL Tamas | ROU | 13 | 3 | 1:32.102 | ||
4. | A | 4. | 44. | FARKAS Tamás | HUN-SZKE | 8 | 4 | 1:33.847 | ||
5. | A | 5. | 11. | GEORGIEV Dimitar | BUL-SKKHL | 5 | 5 | 1:35.537 | ||
6. | B | 1. | 111. | GRITSUK Vadim | RUS-PET | 6 | 1:32.773 | |||
7. | B | 2. | 136. | SYMONENKO Bogdan | UKR-KYIV | 7 | 1:33.973 | |||
8. | C | 1. | 56. | ZVEJNIEKS Roberts-Janis | LAT | 8 | 1:31.067 | |||
9. | C | 2. | 93. | MOROZ Jakub | POL | 9 | 1:32.922 | |||
10. | C | 3. | 112. | SOLIANKIN Artem | RUS-PET | 10 | 1:33.222 | |||
11. | C | 4. | 15. | KOLENC Martin | CRO-MET | 11 | 1:33.295 | |||
12. | D | 1. | 12. | NASRI Klaudio | BUL-SKKHL | 12 | 1:33.914 | |||
13. | D | 2. | 78. | RUMAK Beniamin | POL-ORZEL | 13 | 1:34.949 | |||
14. | E | 1. | 55. | VIGANTS Endijs | LAT | 14 | 1:36.290 | |||
15. | E | 2. | 95. | POPOV Michael | POL | 15 | 1:36.981 | |||
16. | E | 3. | 4. | WOLFGANG Matthias | AUT | 16 | 1:41.539 | |||
17. | E | 4. | 3. | ANDERMANN Dominic | AUT | 17 | 1:39.444 | |||
18. | F | 1. | 137. | SALCEANU Eduard | ROU | 18 | 1:41.162 | |||
19. | F | 2. | 118. | KAŽIMÍR Filip | SVK-SKMA | 19 | 1:43.108 | |||
20. | F | 3. | 119. | PAVLIK Jozef | SVK-SKMA | 20 | 1:48.622 | |||
21. | F | 4. | 49. | INDRIKSONS Rudolfs | LAT-KSS | 21 | 1:50.308 | |||
SEMI-FINAL | ||||||||||
22. | A | - | 132. | YARDIMCI Fırat | TUR | 22 | 1:34.822 | |||
QUARTER-FINAL | ||||||||||
23. | A | - | 94. | NIEŚCIER Karol | POL | 23 | 1:45.207 | |||
24. | A | - | 76. | ADAMKOWSKI Rafał | POL-ORZEL | 24 | 1:38.434 | |||
HEATS | ||||||||||
A | - | 92. | KORECKI Krystian | POL | 26 | NO TIME |